Prep Wrestling

Chiawana and Pasco dominate MCC wrestling team

Kamiakin’s Jacob Olson, top, puts the squeeze on O’Dea’s Alan Badley during their 170-pound championship match at the 3A state wrestling tournament Saturday at the Tacoma Dome. Olson, who won by pin, was named to the Mid-Columbia Conference’s first team at 170 pounds.
Kamiakin’s Jacob Olson, top, puts the squeeze on O’Dea’s Alan Badley during their 170-pound championship match at the 3A state wrestling tournament Saturday at the Tacoma Dome. Olson, who won by pin, was named to the Mid-Columbia Conference’s first team at 170 pounds. Special to the Herald

Pasco’s Isaiah Gonzalez and Chiawana’s Tyson Stover were named the top wrestlers in the Mid-Columbia Conference, while Pasco coach Jay Covington was named Coach of the Year.

A sophomore, Gonzalez had just two losses on the season, and placed first at districts, and third at regionals and at the 4A state tournament last week at 132 pounds.

Stover, also a sophomore, won a district title, was second at regionals and fifth at the 4A state tournament at 160 pounds.

Also from Pasco on the first team were Nate Tovar (106), David Tobias (138), Anthony Cortez (220) and Davion Pruitt (285).

From Chiawana, Robby Vaughn (120), Kobe Santoyo (126), Riley Cissne (145) and Trent Black (195) were named to the first team.

Also on the first team were Hunter Murphey of Hanford (113), Xavier Zavala (113), Sione Halo (152) and Jacob Olson (170) of Kamiakin, and Gio Penaloza (126) and Jevon Johnson (182) of Southridge.

For the girls, Hanford had five wrestlers named to the first team — Taylor Wilson (100), Taylor Robbins (120), Hailey Say (135), Michaela Kane (155) and Grace Nelson (190).

2018 All-MCC Boys Wrestling Team

First team

106: Nate Tovar, so., Pasco. 113: Hunter Murphey, sr., Hanford; Xavier Zavala, jr., Kamiakin. 120: Robby Vaughn, so., Chiawana. 126: Gio Penaloza, sr., Southridge; Kobe Santoyo, jr., Chiawana. 132: Isaiah Gonzalez, so., Pasco. 138: David Tobias, jr., Pasco. 145: Riley Cissne, so., Chiawana. 152: Sione Halo, jr., Kamiakin. 160: Tyson Stover, so., Chiawana. 170: Jacob Olson, jr., Kamiakin. 182: Jevon Johnson, jr, Southridge. 195: Trent Black, sr., Chiawana. 220: Anthony Cortez, sr., Pasco. 285: Davion Pruitt, jr., Pasco.

Second team

106: McKinley Hudiburg, sr., Walla Walla. 120: Daniel Jimenez, so., Pasco. 132: Austin Almaguer, jr., Kamiakin. 138: Israel Romero, jr., Chiawana. 145: Joey Chavez, so., Kamiakin. 152: Patrick Workman, jr., Richland. 160: Emilio Ramos, sr., Kennewick. 170: Avery Burrows, jr., Pasco; Mark Meier, sr., Southridge. 182: Hayden Henry, jr., Hanford. 195: Dominick Almaguer, sr., Pasco; Eric Stayrook, sr., Southridge. 220: Jonathan Burt, jr., Hanford; Luke Eskelsen, sr., Kamiakin. 285: Josh Alvarez, sr., Chiawana.

Honorable mention

106: Eric Correa, fr., Pasco; Steven Meier, fr., Southridge. 120: Austin Hayward, so., Kamiakin. 126: Jordan Renteria, sr., Pasco. 132: Morgan McFee, jr., Chiawana. 138: Rece Quintana, sr., Kamiakin; Cley Green, jr., Hanford. 145: Ryan Nett, sr., Southridge. 152: Edwin Romero, sr., Walla Walla; Steven Saltz, sr., Southridge. 160: Mikael Failor, jr., Southridge. 170: Victor Silva, jr., Chiawana. 182: Jose Tovar, jr., Pasco. 195: Jake Hanson, sr., Hanford. 220: Atsamaz Pliev, jr., Southridge. 285: Yuriy Slutskiy, sr., Southridge.

2018 All-MCC Girls Wrestling Team

First team

Taylor Wilson, fr., Hanford; Taylor Robbins, jr., Hanford; Hailey Say, so., Hanford; Michaela Kane, so., Hanford; Grace Nelson, so., Hanford; Adriana Bonner, jr., Richland; Reggan Grade, jr., Richland; Annelise Whitaker, so., Walla Walla; Brenda Rios, so., Kamiakin; Saran Sidibe, sr., Kamiakin; Dayana Gonzalez, sr., Kennewick; Morgan Shines, sr., Chiawana.

Honorable mention

Samantha Dufault, jr., Richland; Taylor Bookwalter, fr., Richland; Sarah Hamilton, so., Kamiakin; Alexia Asselin, fr., Kennewick; Cheyenne Parks, jr., Pasco, Margaret McDuff, Pasco; Sydney Coleman, sr., Kamiakin; Nasiele Hernandez, so., Richland.

Annie Fowler: 509-582-1574, @TCHIceQueen

  Comments