Other Local Sports

Hermiston triathlete strikes gold at Titanum

KENNEWICK -- Spokane's Roger Thompson led all men and Hermiston's Melissa Lind paced all women in the Titanium Man Olympic Triathlon held Saturday morning at Columbia Park in Kennewick.

Thompson finished the 1.5-kilometer swim, 40K bike ride and 10K run in 1 hour, 53 minutes and 15 seconds. Richland's Ryan Brown clocked 1:59.27 and Spokane's Scott Allen placed third in 2:02.09.

Lind led the ladies with a time of 2:12.59, and Pasco's Jessica Comfort (2:21.54) and Portland's Susan Barth (2:25.29) rounded out the top three.

Columbia Park, Kennewick

1.5K swim; 40K bike; 10K run

Top 3 and area results

Men

Overall--1, Roger Thompson (Spokane) 1:53.15; 2, Ryan Brown (Richland) 1:59.27; 3, Scott Allen (Spokane) 2:02.09.

Ages 13-18: 1, Devin Despain (Kennewick) 2:36.15; 2, Ben Brooks (Kennewick) 2:42.56; 3, Anthony Plagge (Bellingham) 2:54.43.

Ages 19-24: 1, Ryan Burks (West Richland) 2:33.15; 2, Tyler Burgett (Prosser) 2:37.04; 3, Steven Schramm (Kennewick) 2:39.17; 4, Daniel Cooley (Kennewick) 2:39.39; 6, Marcos Franco (Kennewick) 2:45.33; 7, Branden Heath (Kennewick) 2:51.43; 8, Logan Negherbon (Walla Walla) 3:04.13.

Ages 25-29: 1, John Kercher (Wenatchee) 2:06.03; 2, Mark Skiffington (Kennewick) 2:15.18; 3, Eric Odem (Walla Walla) 2:18.06; 4, Adam Klingenberg (Walla Walla) 2:20.24.

Ages 30-34: 1, Jeremy Sage (Pullman) 2:23.10; 2, Jonathan Petersen (Wealla Walla) 2:25.25; 3, Nathan McGoldrick (Spokane) 2:30.51; 5, Jason Jansky (Kennewick) 2:34.00; 7, Joshua Alms (Kennewick) 2:36.24; 9, Charlie Bennett (Kennewick) 2:42.36; 10, Jacob McCoskey (Richland) 2:44.07; 13, Tim Beal (Hermiston) 2:52.53.

Ages 35-39: 1, Brian Schur (Kennewick) 2:03.00; 2, Ladd Preppernau (Ellensburg) 2:07.31; 3, Don Anderson (CDA) 2:09.41; 6, Jared Despain (Kennewick) 2:17.07; 7, Aaron Stites (Kennewick) 2:18.53; 9, David Douglas (Kennewick) 2:21.12; 12, Jonathan Duarte (Pasco) 2:25.36; 14, John Droesch (Pasco) 2:32.38; 15, Patrick Vichit (Richland) 2:37.07; 16, Boyd Robertson (Richland) 2:38.47; 17, Brian McDowell (West Richland) 2:38.55; 18, Jeremy Lot (West Richland) 2:40.00; 21, Justin Heiden (Kennewick) 2:49.02; 24, Cory Hansen (Kennewick) 2:53.17; 27, Chris Johnson (Richland) 3:03.24; 28, Zach Wright (Kennewick) 3:04.34; 31, Walter Nelson (Richland) 3:11.56; 32, Michael Beck (Kennewick) 3:14.02; 33, Spain Abney (West Richland) 3:15.24; 34, Jared Wutzke (Walla Walla) 3:18.39; 35, John Berger (Walla Walla) 3:22.03; 37, Dennis Janikowski (Pasco) 4:10.21.

Ages 40-44: 1, Gregory Gallagher (Spokane) 2:05.49; 2, Andrew Whitford (Richland) 2:09.56; 3, Kevin Gustafson (Prosser) 2:10.33; 4, Rob Bartol (Richland) 2:12.39; 6, J.d. Jaspersen (Walla Walla) 2:29.05; 9, Mike Vaughn (Richland) 2:42.12; 11, Todd Jones (Burbank) 2:42.54; 12, Scott Sarber (Richland) 2:44.43; 13, Ryan Mattson (Pasco) 2:45.40; 17, Bruce Robertson (Richland) 2:54.58; 20, David Holmberg (Richland) 3:25.01.

Ages 45-49: 1, Scott Proctor (Spokane) 2:10.25; 2, Sid Wavrin (Mabton) 2:21.26; 3, Kurt Niven (Spokane) 2:25.08; 6, Eric Talbott (Pasco) 2:33.15; 7, Bobby Torres (Kennewick) 2:35.48; 8, Ken Call (Kennewick) 2:36.29; 9, Harlan Halma (Sunnyside) 2:37.48; 10, Brian Brooks (Kennewick) 2:44.02; 11, Ronald Harris (Richland) 2:44.12; 16, Patrick Humberstad (Prosser) 2:57.56; 19, David Coleman (Richland) 3:26.00.

Ages 50-54: 1, Steve Anderson (Pasco) 2:12.25; 2, Jim Brockus (Richland) 2:20.08; 3, Tony Sako (West Richland) 2:21.53; 4, Robert Croft (Kennewick) 2:27.28; 9, Samuel Smith (Kennewick) 2:45.53; 10, Doug Hendrickson (Richland) 2:48.02; 11, Mike Rumsey (Richland) 2:50.01; 14, Stan Crow (Richland) 3:12.04.

Ages 55-59: 1, Al Mayer (CDA) 2:12.38; 2, Mark McLean (Richland) 2:17.47; 3, Scott Wood (Richland) 2:34.30; 4, Dale Fuller (Pasco) 2:35.17; 6, Michael Jansky (Richland) 3:11.39; 7, Curtis Combs (Pasco) 3:45.40.

Ages 60-64: 1, Mark Painter (Richland) 2:15.36; 2, Tom Kirchner (Richland) 3:09.38; 3, Ron Custer (Richland) 3:18.29.

Ages 65-69: 1, Gordon Gray (Kenmore) 2:39.03.

Ages 70 and up: 1, Jerry Youngblood (Richland) 3:01.47.

Women

Overall--1, Melissa Lind (Hermiston) 2:12.59; 2, Jennifer Comfort (Pasco) 2:21.54; 3, Susan Barth (Portland) 2:25.29.

Ages 13-18: 1, Gabi Schuler (Richland) 3:39.47.

Ages 19-24: No participants reported.

Ages 25-29: 1, Megan Kinsey (Sunnyside) 2:40.39; 2, Cassidy Cue (East Wenatchee) 2:55.02; 3, Carrie Schramm (Kennewick) 2:59.37.

Ages 30-34: 1, Catiana Coghlan (Kennewick) 2:28.14; 2, Fallon Holloway (Pasco) 2:45.54; 3, Stacey Martin (Walla Walla) 2:50.02; 6, Bekah Duarte (Pasco) 3:06.47; 7, Andrea Whitemarsh (Kennewick) 3:09.53; 8, Kerry Shiels (Sunnyside) 3:14.00; 9, Celine Kluzek (Richland) 3:33.48.

Ages 35-39: 1, Nicole Lund (Spokane) 2:34.53; 2, Dawn Gillespie (Airway Heights) 2:40.01; 3, Raquel Sampson (Richland) 2:44.57; 6, Nitza Brooks (Richland) 3:22.51; 8, Jennifer Knowles (Walla Walla) 3:31.19.

Ages 40-44: 1, Michelle Fjetland (Renton) 2:26.04; 2, Jennifer Wright (Kennewick) 2:33.32; 3, Megan Hoefer (Spokane) 2:34.37; 4, Roberta Dickin (Kennewick) 2:42.00; 7, Karlene Dysland (Pasco) 2:48.26; 9, Becky Heath (Kennewick) 3:09.46; 12, Heidi Jones (Richland) 3:20.56; 14, Julie Elmenhurst (Kennewick) 3:43.12.

Ages 45-49: 1, Maria Bertagnolli (Spokane) 2:42.44; 2, Kelly Wavrin (Mabton) 2:44.50; 3, Linda Newcomb (Walla Walla) 2:54.01.

Ages 50-54: 1, Christina Bromme (Oak Harbor) 2:33.22; 2, Kristin Anderson (Pasco) 2:40.54; 3, Tammy Wood (Richland) 3:47.34.

Ages 55-59: 1, Diana Spangle (Richland) 2:35.03; 2, Linda McLean (Richland) 2:43.56.

Relay teams

Open relay results: 1, Wes Bratton-Greg Turpen-Vic Renard 1:55.49; 2, Mark Sturges-Andy Dolph-None Noner 2:17.27; 3, William Wertz-David Fischer-Nic Lumetta 2:20.03; 4, Wesley Bernal-Trevor Moon 2:24.45; 5, Eric Ginn-Dana Hopkins-Jeff Kinder 2:28.56; 6, Lamar Linde-James McCullough-Jeffy Wiberg 2:29.18; 7, Chris Ruby-Gabe Deshazo-Bill Norris 2:31.15; 8, Rodney Scrimsher-Adam Scrimsher-Andrew Scrimsher 2:40.53; 9, Brendon Despain-Luke Harrison-Christian Minard 2:48.57; 10, Sarah Tolman-Jessica Madsen-Michele Baum 2:54.04; 11, Jim Thoelke-Jeff Thoelke-Tom Thoelke 2:59.32; 12, Steven Dalgleish-Jonathan Marley-Adam Zierenberg 3:19.43.

Coed relay results: 1, Lincoln Djang-Kristi Geris-Rick Uhlrich 1:56.53; 2, Joel Johnson-Bethany Johnson-Bradley Johnson 2:15.57; 3, Jason Heineman-Janice Heineman 2:26.38; 4, Jim Gibbons-Catiana Coghlan 2:30.38; 5, Brett Konzek-Mckenzie Andreatta-Isaac Lugenbeal 2:33.16; 6, Tasha Bunnage-Diane Berkey-Matt Ramsey 2:35.47; 7, Amy Stites-Steven Stites-Zachary Stites 2:42.06; 8, Marcus Morrison-Ike Sturges-Katie Valinske 2:42.53; 9, Lynn Scovazzo-Blair Sampson 2:53.01; 10, Jordan Ray-Taylor Ray-Rony Robinett 2:55.58; 11, Claudia Streichan-Ian Sobol-Walter Sobol 3:02.33; 12, Leann Boettcher-Helen Tobin-Terry Tobin 3:16.31; 13, Adriann Tubac-Justin Bergman-Jenae Skerritt 3:26.02; 14, Margaret Fann-Colleen Dionne-Newell-Benjamein Hansen 3:39.02.

Female relay results: 1, Jenni Hakensen-Jennifer Korfiatis-Stephanie Cosina 2:20.46; 2, Sidney Bullock-Lindsey Bradley-Janae Sullivan 2:38.22; 3, Stacy Young-Angie Scrimsher-Savannah Scrimsher 2:49.02; 4, Sara Lipo-Claudio Glover 2:57.45.

  Comments