Other Local Sports

Richland athletes claim triathlon titles

RICHLAND -- Ryan Brown and Sarah Barkley, both from Richland, placed first overall in the men's and women's races on Saturday in the Righteous Richland Sprint Triathlon at Howard Amon Park.

Brown finished the 11/2 -mile swim, 12-mile mountain bike and 3-mile run in 56 minutes, 27 seconds.

Barkley paced the women with a time of 1:02.19.

Rounding out the top three spots on the men's side were Brian Schur (1:00.13) and Mark Skiffington (1:10.19), both from Kennewick.

In the women's race Jennifer Comfort of Pasco was second overall with a time of 1:08.56 and Hermiston's Melissa Lind was third with 1:09.12.

Righteous Richland Sprint Triathlon

Howard Amon Park

1.5 mile swim-12 mile mountain bike-3 mile run

Top 3

Men

Overall--1, Ryan Brown (Richland) 56:27; 2, Brian Schur (Kennewick) 1:00.13; 3, Mark Skiffington (Kennewick) 1:01.19.

13-19: 1, Dominic Clay (La Grande, Ore) 1:02.39; 2, Jeevan Philip (Richland) 1:05.53; 3, Devin Despain (Kennewick) 1:14.28.

20-24: 1, Lance Harpe (Silveradle) 1:11.29; 2, Travis Hughes (Kennewick) 1:17.18; 3, Ryan Burks (West Richland) 1:18.00.

25-29: 1, Jm Storton (Kennewick) 1:02.03; 2, Adam Klingenberg (Walla Walla) 1:07.42; 3, Ronald Cameron (Pasco) 1:13.02.

30-34: 1, Dean Badeaux (West Richland) 1:04.31; 2, Alex Frank (Poulsbo) 1:09.09; 3, Jeffrey Wiberg (Kennewick) 1:10.06.

35-39: 1, Todd Lang (Richland) 1:01.53; 2, Jared Despain (Kennewick) 1:07.00; 3, Jerem Lott (West Richland) 1:10.06.

40-44: 1, J. Berg (hometown not listed) 1:03.15; 2, Rob Bartol (Richland) 1:03.44; 3, Kevin Gustafson (Prosser) 1:04.51.

45-49: 1, Scott Proctor (Spokane) 1:07.26; 2, Andy Dolph (Richland) 1:10.44; 3, Briane Harpe (Pasco) 1:11.39.

50-54: 1, Jim Brockus (Richland) 1:04.58; 2, Steve Anderson (Pasco) 1:05.07; 3, Tony Sako (West Richland) 1:07.45.

55-59: 1, Mark McLean (Richland) 1:05.39; 2, Eric Greager (Richland) 1:07.32; 3, Scott Wood (Richland) 1:09.21.

60-64: 1, Mark Painter (Richland) 1:04.05; 2, Ron Custer (Richland) 1:26.52; 3, Tom Kirchner (Richland) 1:29.06.

65-69: 1, Dick Dowd (Pasco) 1:32.12.

70-plus: 1, Jerry Youngblood (Richland) 1:24.40.

Women

Overall--1, Sarah Barkley (Richland) 1:02.19; 2, Jennifer Comfort (Pasco) 1:08.56; 3, Melissa Lind (Hermiston) 1:09.12.

13-19: 1, Rachael Gerboth (Kennewick) 1:19.56; 2, Michelle Cannon (Kennewick) 1:27.44; 3, Erica Floyd (Kennewick) 1:33.45.

20-24: 1, Katie Schwisow (Kennewick) 1:22.53; 2, Cheyann Larsen (Pasco) 1:26.50; 3, Kimberly Craigo (Richland) 1:43.48.

25-29: 1, Nora Greene (Kennewick) 1:21.56; 2, Cassandra Badeaux (West Richland) 1:22.54; 3, Laura Southern (Richland) 1:34.29.

30-34: 1, Stacey Martin (Walla Walla) 1:21.25; 2, Ruth Chriesman (Pasco) 1:23.49; 3, Jenny Sobotta (Richland) 1:24.03.

35-39: 1, Melisa Gilbert (Connell) 1:21.22; 2, Janet Schneider (Bellevue) 1:28.30; 3, Michelle Hoerr (Spokane) 1:29.27.

40-44: 1, Karlene Dysland (Pasco) 1:21.12; 2, Lori Bowers (Richland) 1:23.48; 3, Csilla Kuehn (Burbank) 1:26.41.

45-49: 1, Lori Bartol (Richland) 1:17.17; 2, Terry Frye (West Richland) 1:24.15; 3, Laurie Gerboth (Kennewick) 1:33.27.

50-54: 1, Kristin Anderson (Pasco) 1:11.22; 2, Darla Harless (West Richland) 1:19.55; 3T, Janice Deitz (Pasco) and Tammy Wood (Richland) tied at 1:32.33.

55-59: 1, Diana Spangle (Richland) 1:11.54; 2, Linda McLean (Richland) 1:13.48; 3, Ellie Hedel (Richland) 1:38.42.

Relay Teams

Mixed--1, Darcy Bond-John Limbaugh-Zelene Fowler 1:05.56; 2, Craig E. Pope-Craig S. Pope-Elizabeth Schulz 1:12.41; 3, David Jones-Lindsey Phillips-Marla Davis 1:19.10.

Open--1, Montana Sturges-Cayle Turpen-Nathaniel Weinman 55:34; 2, Jeff Martin-Larry Martin-Basilios Strmec 1:13.21; 3, Aaron Jensen-Chris Fowler-Craig Nighswonger 1:13.42.

Women--1, Lucy Durst-Julia Eisentrout-Jill Mannion 1:24.24; 2, Kathy Spane-Susan Brain-Kathy Spane 1:29.14; 3, Natalie Tomaso-Brittani Moenhart-Jessica Garcia 1:32.41.

  Comments