Other Local Sports

Richland's Barkley repeats as Fiasco winner

PASCO -- Sarah Barkley of Richland repeated as women's overall winner at the Fiasco in Pasco duathlon -- a 5-kilometer cross-country run, a 30K bike ride and another 5K run -- finishing in 1 hour, 34 minutes and 56 seconds to beat runner-up Kara Nielsen of Seattle (1:37.19) by 2 1/2 minutes.

Barkley, who also won the St. Patrick's Day 10K Foot Race in Richland in March, improved on her winning time last year by 3 minutes and 14 seconds. Melissa Lind of Hermiston finished third in 1:39.03.

On the men's side, Michael Gordon of Walla Walla was the overall winner in 1:24.38, beating Ryan Brown of Richland (1:27.40) by just over two minutes. Brown won last year's race in 1:24.49. Ladd Preppernau of Ellensburg was third overall in 1:28.48.

Individual results

Overall--Men: 1, Michael Gordon (Walla Walla) 1:24.38; 2, Ryan Brown (Richland) 1:27.40; 3, Ladd Preppernau (Ellensburg) 1:28.48. Women: 1, Sarah Barkley (Richland) 1:34.56; 2, Kara Nielsen (Seattle) 1:37.19; 3, Melissa Lind (Hermiston) 1:39.03.

13-19--Men: 1, Brandan Bowie (Edgewood) 1:48.10; 2, Ryan Burks (West Richland) 2:00.22.

20-24--Men: 1, Gregg Hamm (Hermiston) 1:42.34; 2, Travis Hughes (Kennewick) 1:47.38; 3, Marcos Franco (Kennewick) 1:50.16.

25-29--Men: 1, Adam Kingenberg (Walla Walla) 1:33.44; 2, Jim Storton (Richland) 1:33.57; 3, Mark Skiffington (Kennewick) 1:34.52. Women: 1, Megan Johnson (Boise) 2:01.03; 2, Erin Hosler (Richland) 2:32.14; 3, Renee Heimbigner (Pullman) 2:32.34.

30-34--Men: 1, Gabe Doebler (Tigard, Ore.) 1:29.30; 2, Josh Thompson (Richland) 1:31.42; 3, Jeff Hosler (Richland) 1:53.04. Women: 1, Robyn Poulson (Richland) 1:39.44; 2, Jennifer Comfort (Pasco) 1:46.49; 3, Heidi Grant (Pasco) 1:48.15.

35-39--Men: 1, Brian Schur (Kennewick) 1:30.02; 2, Sean Kato (Omak) 1:33.24; 3, Garth Lind (Hermiston) 1:34.45. Women: 1, Jen Wright (Kennewick) 1:52.52; 2, Robin Bryson (Prosser) 1:56.48; 3, Raquel Sampson (Richland) 2:00.20.

40-44--Men: 1, Ben Volk (Pasco) 1:31.51; 2, Javin Berg (Dixie) 1:33.08; 3, Paul Stiekema (Yakima) 1:35.13. Women: 1, Kathryn Davis (Stanfield) 1:51.00; 2, Lisa Brouwer (Kennewick) 1:57.45; 3, Roberta Dickin (2:05.08).

45-49--Men: 1, Glenn Clemons (Richland) 1:44.39; 2, Sid Wavrin (Mabton) 1:45.30; 3, Ted Hunter (Richland) 1:46.26. Women: 1, Sonia Tonnemaker (Royal City) 1:48.44; 2, Jill Torres (Richland) 2:03.23; 3, Kelly Wavrin (Mabton) 2:04.32.

50-54--Men. 1, Jim Brockus (Richland) 1:38.51; 2, Mark McClean (Richland) 1:40.44; 3, Steve Anderson (Pasco) 1:41.50. Women: 1, Kristin Anderson (Pasco) 1:50.33; 2, Diana Spangle (Richland) 1:52.42; 3, Linda McClean (Richland) 2:00.21.

55-59--Men: 1, Paul Meier (Kennewick) 1:38.38; 2, Scott Wood (Richland) 1:49.49; 3, Peter Turping (Richland) 1:52.19. Women: 1, Jimalee Painter (Richland) 1:57.16.

60-64--Men: 1, Mark Painter (Richland) 1:41.15; 2, Ron Custer (Richland) 2:08.45; 3, Tom Kirchner (Richland) 2:18.36. Women: 1, Kathy Spane (Richland) 2:32.27.

65-69--Men: 1, Dick Dowd (Pasco) 1:59.53.

Relay

Men: 1, Jaime Bruce/Steve Bruce 1:58.10; 2, Tom Croskrek/Sam Grant 1:58.24; 3, Glen Scheele/Todd Whitacre 2:03.35.

Women: 1, Angie Millet/Julie Shephard 2:00.00; 2, Mary Luera/Natalie Luera 2:08.53; 3, Livia Morrow/Traci Rickard 2:22.04.

Mixed: 1, Darlene Cash/Doug Hafsos 1:53.56; 2, Rachel Ammerman/Tom Ammerman 2:00.24; 3, Gina Burt/Jamie Wilkerson 2:27.32.

  Comments