Prep Wrestling

Mid-Columbia qualifiers for Mat Classic XXIII

TACOMA -- Here are the qualifiers from Mid-Columbia high schools for the 2011 state wrestling tournament at the Tacoma Dome:

Class 4A

CHIAWANA (4): 103-Chris Montelongo, so., No. 2 seed; 125-Brandon Gonzalez, so., No. 2; 130-Nick Garcia, sr., No. 2; 145-Daniel Ramirez, sr., No. 3

MOSES LAKE (7): 119-Beau Gleed, so., No. 3; 125-Omar Suarez, sr., No. 3; 140-Herson Rodriguez, sr., No. 1; 145-Nico Moreno, jr., No. 1; 160-Jonathan Perales, so., No. 3; 215-Brian Chamberlain, sr., No. 1; 285-Kabe Fluaitt, sr., No. 1

RICHLAND (6): 103-Payton Manthei, so., No. 3; 112-Josh Andrew, jr., No. 1; 119-Kyler Mars, sr., No. 2; 135-Dustin Utecht, sr., No. 2; 189-Mitch Atwell, sr., No. 3; 285-Brady Simpson, sr., No. 2

Class 3A

KAMIAKIN (2): 119-Harley Kolp, so., No. 3; 160-Sisto Santan Pina, so., No. 1

HANFORD (1): 145-Matt Owens, sr., No. 3

PASCO (5): 125-Hugo Mabry, jr., No. 3; 145-Cody Rush, sr., No. 2; 152-Lonnie Hurley, jr., No. 3; 171-Hector Jimenez, sr., No. 3; 285-Albert Torres, sr., No. 2

SOUTHRIDGE (2): 140-Connor Rosane, jr., No. 3; 160-Kevin Del Angel, so., No. 3

SUNNYSIDE (8): 103-Jesse Barajas, fr., No. 2; 112-Santos Guerrero, so., No. 2; 119-Nathan Gonzalez, jr., No. 2; 130-Rigo Valdez, sr., No. 1; 130-Isaac Guerrero, jr., No. 3; 135-Isidro Ramirez, jr., No. 2; 145-Josh Romero, sr., No. 1; 285-Adam Peters, sr., No. 1

Class 2A

GRANDVIEW (1): 285-Martin Torres, jr., No. 4

OTHELLO (7): 103-Anthony Barrera, so., No. 4; 135-Matt Jordan, sr., No. 2; 145-Eddie Garza, sr., No. 2; 160-Amando Deleon, sr., No. 3; 189-Joey Gomez, jr., No. 1; 189-Alberto Vargas, sr., No. 2; 215-Stephen Villarreal, jr., No. 3

PROSSER (2): 125-Irving Jaimez, sr., No. 1; 145-Ethan Groom, sr., No. 3

Class 1A

COLUMBIA-BURBANK (3): 112-Daniel Percifield, jr., No. 3; 140-Tucker Simonton, so., No. 3; 160-Zach Grimm, jr., No. 3

CONNELL (7): 103-Misael Lopez, so., No. 2; 125-Robert Orozco, fr., No. 3; 130-Eli Mendez, fr., No. 4; 160-Jacob Rae, sr., 160; 171-Ryan Heinen, jr., No. 3; 189-Greg Heinen, fr., No. 3; 285-Tyson Brook, jr., No. 2

KIONA-BENTON (5): 119-David Gonzales, sr., No. 2; 130-Matt McCallum, jr., No. 1; 152-Cruz Del Angel, fr., No. 3; 189-Garrett Whitney, sr., No. 1; 215-Cody Zyph, fr., No. 2

MABTON (2): 119-Dan Magallon, sr., No. 3; 145-Fabian Ruiz, jr., No. 1

RIVER VIEW (3): 130-Cameron Queener, sr., No. 3; 135-Chance Watt, sr., No. 1; 215-Oscar Montano, sr., No. 4

ROYAL (6): 103-Brian Gallardo, jr., No. 3; 119-Danny Barajas, jr., No. 1; 135-Laddie Goroski, so., No. 3; 140-Omar Gomez, sr., No. 1; 152-Alex Myrick, so., No. 2; 171-Danien Delarosa, so., No. 2

WAHLUKE (2): 112-Austin Hudson, sr., No. 2; 145-Mario Herrera, jr., No. 2

Class 2B/1B

LIND-RITZVILLE (2): 130-Micah Brown, sr., No. 5; 135-Keanu Niezwaag, so., No. 4

TRI-CITIES PREP (1): 215-Tevin Stutzman, sr., No. 5

WARDEN (13): 103-Jesus Dominguez, fr., No. 5; 112-Javier Tapia, jr., No. 1; 112-Ramses Rodelo, fr., No. 3; 119-J.P. Martinez, jr., No. 1; 125-Carlos Gomez, sr., No. 4; 135-Scott Henderson, sr., No. 3; 140-Sam Suarez, sr., No. 1; 140-Cesar Rangel, sr., No. 5; 152-Hector Camacho, jr., No. 2; 160-Kenny Sullivan, sr., No. 3; 189-Adam Hansen, so., No. 3; 215-Gerino Luna, sr., No. 3; 285-Matthew Deleon, jr., No. 3

Girls tournament

COLUMBIA-BURBANK (2): 119-Marriah Paxton, jr., No. 3; 130-Meranda Homer, fr., No. 3

KENNEWICK (2): 130-Hannah Moon, sr., No. 1; 285-Julie Rivera, jr., No. 3

KIONA-BENTON (2): 135-Sheridan McDonald, sr., No. 1; 140-Amy Campbell, sr., No. 1

MABTON (4): 112-Mary Gutierrez, so., No. 3; 119-Jesenia Meza, fr., No. 2; 125-Jasmin Mendoza, so., No. 2; 285-Mariela Cendejas, sr., No. 1

OTHELLO (4): 103-Bianca Mendoza, sr., No. 3; 140-Allesha Reyes, so., No. 2; 145-Catherine Martinez, sr., No. 3; 171-Cassandra Garza, jr., No. 1 (class by self)

ROYAL (1): 112-Breanne Diza, fr., No. 2

SUNNYSIDE (4): 119-Yunuenn Garcia, jr., No. 1; 140-Abigail Elizondo, so., No. 3; 152-Maria Olivera, sr., No. 3; 285-Adeleny Pacheco, sr., No. 2

WARDEN (7): 103-Deianeria Caudle, fr., No. 2; 125-Bianca Hernandez, so., No. 3; 130-Miexy Gonzales, so., No. 2; 135-Taylor Edson, jr., No. 2; 145-Michelle Gonzales, sr., No. 2; 152-Carter Marks, sr., No. 1; 160-Genesis Gonzalez, jr., No. 2

WAHLUKE (1): 160-Jaqueline Propezca, sr., No. 3

  Comments