Prep Volleyball

2009 girls volleyball standings

Here are the 2009 Mid-Columbia girls volleyball standings:

Columbia Basin Big Nine
Eisenhower 6-1
Richland 6-1
Southridge 6-1
Kamiakin 5-1
Walla Walla 4-2
West Valley 4-2
Hanford 3-3
Kennewick 3-3
Pasco 3-3
Wenatchee 3-3
Eastmont 1-3
Chiawana 1-5
Moses Lake 1-6
Sunnyside 1-6
Davis 0-7

Thursday, Sept. 24

Eisenhower d. CHIAWANA 26-24, 25-9, 25-18

HANFORD d. Wenatchee 25-18, 25-18, 25-17

Kamiakin d. WALLA WALLA 25-11, 25-14, 17-25, 25-23

Moses Lake d. DAVIS 25-14, 25-15, 25-21

PASCO d. Sunnyside 25-18, 25-19, 25-12

Richland d. WEST VALLEY 25-23, 24-26, 25-18, 25-21

Southridge d. EASTMONT 25-19, 25-23, 25-19



Tuesday, Sept. 22

EISENHOWER d. Pasco 25-17, 25-18, 25-21

RICHLAND d. Davis 25-12, 25-14, 25-13

Southridge d. MOSES LAKE 14-25, 25-4, 25-22, 25-17

WALLA WALLA d. Hanford 25-13, 25-19, 26-28, 25-13

WENATCHEE d. Kennewick 25-7, 25-17, 25-18

West Valley d. SUNNYSIDE 25-8, 25-15, 25-7

Eastmont at Kamiakin, ppd., flu, makeup TBA



Saturday, Sept. 19

Eisenhower d. WEST VALLEY 26-24, 11-25, 20-25, 25-16, 15-11

Kamiakin d. MOSES LAKE 25-8, 25-13, 25-16

Pasco d. CHIAWANA 25-13, 25-20, 25-21

Richland d. SOUTHRIDGE 25-11, 25-16, 25-23

Sunnyside d. DAVIS 25-17, 25-13, 25-15

Walla Walla d. KENNEWICK 25-23, 25-19, 27-29, 25-21

Hanford at Eastmont, ppd., flu, makeup Sept. 30



Thursday, Sept. 17

EISENHOWER d. Davis 25-10, 25-20, 25-15

HANFORD d. Moses Lake 20-25, 19-25, 25-17, 26-24, 15-8

KAMIAKIN d. Richland 27-25, 11-25, 24-26, 25-18, 15-9

KENNEWICK d. Eastmont 16-25, 11-25, 25-21, 25-13, 15-11

Southridge d. SUNNYSIDE 25-6, 25-18, 25-19

Wenatchee d. WALLA WALLA 17-25, 25-19, 25-23, 25-17

West Valley d. CHIAWANA 25-12, 25-12, 25-12



Tuesday, Sept. 15

Chiawana d. DAVIS 24-26, 24-26, 25-23, 25-10, 15-12

EASTMONT d. Wenatchee 25-20, 22-25, 23-25, 26-24, 15-13

KAMIAKIN d. Sunnyside 25-11, 25-15, 25-9

Kennewick d. MOSES LAKE 20-25, 25-20, 25-20, 23-25, 15-9

RICHLAND d. Hanford 25-15, 25-17, 19-25, 25-13

SOUTHRIDGE d. Eisenhower 25-22, 25-13, 25-20

WEST VALLEY d. Pasco 25-15, 25-12, 23-25, 25-11



Thursday, Sept. 10

Richland d. KENNEWICK 25-20, 28-26, 28-26

PASCO d. Davis 23-25, 29-27, 25-12, 25-19

EISENHOWER d. Kamiakin 25-21, 22-25, 25-20, 19-25, 15-9

HANFORD d. Sunnyside 25-17, 28-26, 25-12

Walla Walla d. EASTMONT 29-27, 25-23, 25-23

WENATCHEE d. Moses Lake 20-25, 25-18, 25-17, 25-18

Southridge d. CHIAWANA 25-10, 25-12, 25-12



Tuesday, Sept. 8

Eisenhower d. HANFORD 25-18, 21-25, 25-22, 25-17

KAMIAKIN d. Chiawana 25-22, 25-12, 25-15

Kennewick d. SUNNYSIDE 25-20, 25-18, 25-18

RICHLAND d. Wenatchee 25-12, 24-26, 25-19, 25-18

SOUTHRIDGE d. Pasco 25-17, 18-25, 25-11, 25-21

WALLA WALLA d. Moses Lake 25-17, 25-18, 25-23

West Valley d. DAVIS 26-24, 25-20, 25-13



Central Washington Athletic Conference
North Division
Selah 4-0
Ellensburg 3-1
Othello 2-2
Ephrata 1-3
Quincy 0-4
South Division
Grandview 4-0
East Valley 3-1
Prosser 2-2
Wapato 1-3
Toppenish 0-4

Thursday, Sept. 24

GRANDVIEW d. Wapato 25-10, 25-21, 25-10

OTHELLO d. Quincy 25-12, 25-12, 25-15

PROSSER d. Toppenish 25-17, 25-14, 19-25, 25-17

SELAH d. Ellensburg 25-10, 25-12, 25-16



Tuesday, Sept. 22

East Valley d. TOPPENISH 25-17, 25-16, 25-16

ELLENSBURG d. Othello 25-9, 19-25, 25-17, 25-21

Ephrata d. QUINCY 25-11, 25-22, 25-11

Prosser d. WAPATO 25-12, 25-17, 17-25, 24-26, 20-18



Thursday, Sept. 17

EAST VALLEY d. Wapato 25-12, 25-13, 25-14

Ellensburg d. EPHRATA 3-0, scores unavailable

Grandview d. PROSSER 25-19, 25-12, 25-21

Selah d. OTHELLO 25-10, 25-11, 25-13



Tuesday, Sept. 15

EAST VALLEY d. Prosser 25-14, 25-17, 25-20

Grandview d. TOPPENISH 25-13, 25-13, 25-10

Othello d. EPHRATA 25-19, 24-26, 25-15, 25-20

Selah d. QUINCY 25-7, 25-15, 25-7



Tuesday, Sept. 8

ELLENSBURG d. Quincy 25-13, 25-12, 25-16

GRANDVIEW d. East Valley 25-9, 23-25, 25-20, 13-25, 18-16

SELAH d. Ephrata 25-14, 25-6, 25-20

WAPATO d. Toppenish 23-25, 24-26, 25-15, 25-22, 15-13



SCAC East
Royal 4-0
Connell 3-0
Columbia (Burbank) 2-1
River View 1-2
Wahluke 1-2
Kiona-Benton 1-3
Warden 0-4

Thursday, Sept. 24

Connell d. KIONA-BENTON 25-17, 25-23, 25-11

ROYAL d. River View 25-8, 25-13, 25-9

WAHLUKE d. Warden 21-25, 25-20, 25-13, 25-20



Tuesday, Sept. 22

BURBANK d. Wahluke 25-16, 16-25, 25-7, 12-25, 15-13

RIVER VIEW d. Kiona-Benton 16-25, 25-16, 25-15, 22-25, 15-6

Royal d. WARDEN 25-18, 25-21, 25-15



Thursday, Sept. 17

CONNELL d. River View 25-22, 25-22, 25-18

KIONA-BENTON d. Warden 10-25, 25-22, 25-19, 25-17

ROYAL d. Burbank 25-21, 25-20, 25-22



Tuesday, Sept. 15

Burbank d. KIONA-BENTON 25-14, 25-12, 23-25, 25-15

Connell d. WARDEN 25-9, 25-12, 25-13

Royal d. WAHLUKE 25-7, 25-11, 25-17



Southeast 2B/1B South
Tri-Cities Prep 2-0
Dayton 1-0
Touchet 2-1
Liberty Christian 1-1
DeSales 1-2
Walla Walla Valley 1-3
Waitsburg-Prescott 0-1

Thursday, Sept. 24

Walla Walla Valley d. TOUCHET 25-23, 25-19, 25-21

Nonleague

Asotin d. DAYTON 25-22, 21-25, 13-25, 25-12, 16-14

DESALES d. Garfield-Palouse 25-14, 25-16, 25-18

Pomeroy d. LIBERTY CHRISTIAN 25-18, 21-25, 21-25, 25-18, 15-12

TRI-CITIES PREP d. St. John-Endicott 25-23, 25-15, 25-20



Tuesday, Sept. 22

DESALES d. Walla Walla Valley 25-23, 25-17, 25-20

TRI-CITIES PREP d. Liberty Christian 25-17, 13-25, 25-9, 15-25, 15-11

Waitsburg-Prescott at Dayton, ppd., flu, makeup Oct. 12



Thursday, Sept. 17

Dayton d. DESALES 15-25, 30-28, 25-20, 23-25, 15-10

Touchet d. WAITSBURG-PRESCOTT 16-25, 25-11, 25-12, 25-21

Nonleague

Lind-Ritzville d. TRI-CITIES PREP 25-20, 19-25, 25-13, 25-13



Tuesday, Sept. 15

Nonleague

COLTON d. Tri-Cities Prep 21-25, 21-25, 25-11, 25-16, 15-13

LACROSSE-WASHTUCNA d. Touchet 25-17, 25-10, 25-9

Liberty Christian d. ASOTIN 25-18, 25-19, 22-25, 25-18

POMEROY d. DeSales 25-19, 25-21, 25-21

TEKOA-OAKESDALE d. Dayton 25-11, 25-20, 25-11

Waitsburg-Prescott d. GARFIELD-PALOUSE 25-16, 24-26, 27-25, 25-12



Thursday, Sept. 10

Liberty Christian d. WWVA 28-26, 25-22, 21-25, 26-24



Tuesday, Sept. 8

Tri-Cities Prep d. WWVA 25-19, 25-11, 25-19



Intermountain Conference
Crook County 3-0
Summit 3-0
Hermiston 3-1
Pendleton 3-1
Mountain View 2-2
Madras 0-3
The Dalles-Wahtonka 0-3
Bend 0-4

Tuesday, Sept. 22

Crook County d. MOUNTAIN VIEW 25-21, 25-21, 25-18

HERMISTON d. Madras 25-21, 25-10, 16-25, 25-21

PENDLETON d. The Dalles-Wahtonka 3-0, scores not reported

SUMMIT d. Bend 25-9, 25-16, 25-8



Saturday, Sept. 19

MTN. VIEW d. Hermiston 25-13, 25-23, 25-7

Pendleton d. BEND 25-12, 25-13, 25-20



Friday, Sept. 18

Hermiston d. BEND 25-21, 16-25, 25-20, 25-15

MOUNTAIN VIEW d. Pendleton 25-21, 20-25, 25-21, 25-12



Tuesday, Sept. 15

CROOK COUNTY d. Bend 25-11, 25-14, 25-14

HERMISTON d. The Dalles-Wahtonka 25-17, 26-24, 25-7

PENDLETON d. Madras 25-7, 23-25, 25-21, 25-10

SUMMIT d. Mountain View 25-21, 25-19, 23-25, 25-19

  Comments