High School Soccer

Southridge's Johnson voted girls 3A state MVP

Heather Johnson was voted the 3A girls state soccer MVP by Washington's high school coaches, heading up a list of 19 Mid-Columbia representatives on the team at five different levels.

Johnson, a junior forward who recently committed to Gonzaga University to play soccer in the fall of 2012, set Southridge school records with 31 goals and 18 assists while leading the Suns to their first state trophy. She was also named first-team all-state as a sophomore.

Johnson was also named the CBBN 3A co-player of the year along with Hanford defender Kie Johnson, who was also named first-team all state. The Falcons defender started the year as a midfielder but moved to central defense at midseason, a switch that helped Hanford capture a share of its first league title since 2005.

Meghan Sorensen, a Southridge defender, joined her teammate Johnson on the first team. Paige Sorensen, Meghan's twin sister, earned a nod as second-team midfielder, along with Hanford's Cari Exarhos.

Richland defender Kenzie Lubeck was named to the 4A first team, while Bombers teammate Sam Lee picked up a second-team nod. Chiawana forward Erin Huisingh was named to the second team after leading the Riverhawks to their first state soccer berth in school history.

Prosser defender Brooke Adams picked up her first berth on the 2A first team, while teammate Helen Peterson was named to the second team.

At the 1A level, Kiona-Benton defender Breanna Scott earned a spot on the second team after leading the Bears to state for the second straight season.

2010 Washington All-State girls teams

Coaches poll, as voted on by high school coaches across the state of Washington

Class 4A

MVP -- Kiana Kraft, M, Kentwood.

Coach of the Year -- Aaron Radford, Kentwood

First team

Forwards -- Lindsey Dahl, Thomas Jefferson; Jaclyn Softli, Eastlake; Sheaffer Skadsen, Skyview; Michelle Bretl, Skyline.

Midfielders -- Kiana Kraft, Kentwood; Becca Schoales, South Kitsap; Brie Hooks, Tahoma; Maddie Christ, Skyline.

Defenders -- Avery Salisbury, Todd Beamer; Laura Rayfield, Kentlake; Brittanee Randle, Skyline; Kenzie Lubeck, Richland.

Second team

Forwards--Julia Moravec, Lewis & Clark; Sarah Jeric, Tahoma; Erin Huisingh, Chiawana; Sam Lee, Richland.

Midfielders--Madi Barney, Skyline; Jessie Ayers, Roosevelt; Cassidy Seckman, Kamiak; Jordan Asher, Rogers (Puyallup).

Defenders--Allie Townsend, Skyview; Molly McPherson, Jackson; Rebecca Lentz, Marysville-Pilchuck; Josie Greenwood, Lewis & Clark; Cricket Harber, Ballard.

Goal keeper--Hannah Johnson, Skyview.

Honorable mention

Forwards--Bri Caldwell, Richland.

Midfielders--Kirsten Calmus, Richland; Katie Arendt, Chiawana.

Class 3A

MVP--Heather Johnson, Southridge.

Coach of the Year--Andy Hendricks, Seattle Prep.

First team

Forwards--Heather Johnson, F, Southridge; Maddi Null, Meadowdale; Makaela Nellams, Everett; Kimi Fry, Liberty.

Midfielders--Alexus Shefts, Seattle Prep; Savanna Morehouse, Bonney Lake; Kristen Piephoff, Timberline; Kindra Scobba, no school provided.

Defenders--Kailee Esser, Camas; Brianna Jones, Bonney Lake; Kie Johnson, Hanford; Meghan Sorensen, Southridge.

Goal keeper--Caitlin Plese, Enumclaw.

Second team

Forwards--Tori Lee, Juanita; Abby McFaul, Decatur; Ashley Richardson, West Valley-Yakima; Kayla Hackman, Hazen; Molly Freed, Chief Sealth.

Midfielders--Brooke Gilbert, Glacier Peak; Alexa Diaz, Kennedy Catholic; Paige Sorensen, Southridge; Cari Exharos, Hanford; Sarah Coluccio, Seattle Prep; Raya Klein, Camas.

Defenders--Malloy Leahy, Glacier Peak; Lindsay Burns, West Valley-Yakima; Annike Sumpter, Camas; Kalynn Huebner, Seattle Prep; Chantal Paradis, Prairie.

Goal keeper--Ellie Bruns, Kennedy Catholic.

Honorable mention

Forwards--Mallorie McDowell, Kamiakin.

Midfielders--Kat Tsoukalas, Southridge.

Defenders--Lauren McKinney, Kamiakin.

Class 2A

MVP--Jessica Bertucci, F, Sehome.

Coach of the Year--Andria Fountain, Sehome.

First team

Forwards--Jessica Bertucci, Sehome; Katie Bergquist, Tumwater; Ellie Boon, Washougal; Kaylie Rozell, Sumner; Jenny Milton, Centralia; Catherine Miles, Anacortes.

Midfielders--Caroline Brawner, Archbishop Murphy; Sierra Loveland-Pope, Sehome; Delanee Niles, North Kitsap; Madison Heilmann, Sehome; Hadli Farrand, Ellensburg.

Defenders--Kaya Jones, Sehome; Megan Duke, Archbishop Murphy; Haley Smith, Sehome; Emma Wayerski, Bellingham; Brooke Adams, Prosser.

Goal keeper--Rachel Albert, Sehome.

Second team

Forwards--Katie Cashman, Granite Falls; Helen Petersen, Prosser; Kavita Battan, Hockinson; Amanda Bleisner, East Valley-Spokane.

Midfielders--Cassidy France, White River; Abbey Bergquist, Tumwater; Megan Fenton, Sumner; Lindsey Bert, Tumwater; Kari Inch, Ephrata.

Defenders--Caity Kuntz, Hockinson; Makenzie Smith, Aberdeen; Kelci Dubois, Mark Morris; Miakah Nix, Centralia.

Goal keeper--Miranda Head, Lakewood.

Honorable mention

Midfielders--Oryian Matheny, Grandview.

Class 1A

MVP--Chloe Cross, F, Bush.

  Comments