High School Football

2008 CBBN football standings, schedule

The 2008 Columbia Basin Big Nine Conference football standings, schedule updated through Nov. 14:

CBBN
Cascade Division Div. Overall
Richland 6-0 7-1
Hanford 4-2 5-3
Kamiakin 3-3 4-5
Walla Walla 3-3 4-4
Eastmont 3-3 3-5
Eisenhower 2-4 3-5
West Valley 0-6 1-7
Columbia Division Div. Overall
Southridge 6-0 8-0
Pasco 4-2 7-2
Wenatchee 4-2 6-2
Moses Lake 4-2 5-3
Kennewick 2-4 2-6
Sunnyside 1-5 2-6
Davis 0-6 0-8

4A state playoffs

Quarterfinals, Nov. 21-22

Bothell (8-3) vs. Issaquah (9-2)

Skyview (9-2) vs. Central Kitsap (8-3)

Auburn (11-0) vs. Skyline (11-0)

Central Valley (10-1) vs. Ferris (10-1)



First round

Friday, Nov. 14

Auburn 28, Woodinville 14

Skyline 49, Federal Way 6

Saturday, Nov. 15

Central Kitsap 14, Olympia 10

Issaquah 31, Kentwood 28

Skyview 30, Rogers (Puyallup) 5

Bothell 42, Curtis 3

Ferris 24, Jackson 7

Central Valley 28, Southridge 14



3A state playoffs

West Seattle (9-1) at Ferndale (10-0), 7:30 p.m. Friday

Timberline (8-2) at Union (10-0), 7 p.m. Friday

Mount Si (6-4) at Eastside Catholic (9-1), 7 p.m. Friday

O’Dea (8-2) at Lakes (10-0), 7:30 p.m. Friday

Liberty (Issaquah) (8-2) at Kennedy (9-1), 7:30 p.m. Friday

Lindbergh (8-2) at Bellevue (10-0), 7:30 p.m. Friday

Meadowdale (6-3) at Capital (7-3), 1 p.m. Saturday

Mount Spokane (6-4) at East Valley (6-3), Albi Stadium, 7 p.m. Friday



Friday, Nov. 7

4A regional playoffs

Central Valley 35, RICHLAND 20

FERRIS 34, Pasco 14

SOUTHRIDGE 16, Walla Walla 14



3A regional playoffs

EAST VALLEY 43, Shadle Park 14

Mount Spokane 42, HANFORD 39



Crossover games (nonleague)

EASTMONT 31, Kennewick 28

EISENHOWER 44, Davis 14

Gonzaga Prep 45, MOSES LAKE 21

LEWIS & CLARK 33, Kamiakin 7 (Thursday)

Mead 22, WENATCHEE 14

ROGERS 33, West Valley 7

University 17, SUNNYSIDE 0



Saturday, Nov. 1

Crossover playoffs (winners to regionals)

Pasco 14, KAMIAKIN 7



Friday, Oct. 31

Crossover playoffs (winners to regionals)

RICHLAND 14, Wenatchee 6

Walla Walla 34, MOSES LAKE 13

SOUTHRIDGE 42, Eastmont 21

Nonleague

EISENHOWER 24, Kennewick 21

Davis 34, WEST VALLEY 18

Hanford 49, SUNNYSIDE 7



Today’s gameCrossover playoffs (winners to regionals)

Pasco (6-2) at Kamiakin (4-4), 7:30 p.m.



Friday, Oct. 24

Eastmont 20, EISENHOWER 13

HANFORD 30, West Valley 7

Moses Lake 58, SUNNYSIDE 27

PASCO 34, Kennewick 7

WENATCHEE 62, Davis 13

Nonleague

SOUTHRIDGE 14, Kamiakin 0



Thursday, Oct. 23

RICHLAND 34, Walla Walla 19



Saturday, Oct. 18

Richland 28, KAMIAKIN 7



Friday, Oct. 17

Eastmont 17, WEST VALLEY 7

HANFORD 49, Eisenhower 21

Moses Lake 36, DAVIS 7

Southridge 14, KENNEWICK 7

WENATCHEE 42, Sunnyside 7

Nonleague

PASCO 31, Walla Walla 28



Friday, Oct. 10

Eisenhower 19, WEST VALLEY 10

Kamiakin 24, WALLA WALLA 7

Sunnyside 24, DAVIS 6

Wenatchee 34, MOSES LAKE 20

Nonleague

RICHLAND 41, Kennewick 7



Thursday, Oct. 9

Hanford 35, EASTMONT 28

SOUTHRIDGE 10, Pasco 7



Friday, Oct. 3

Eisenhower 10, KAMIAKIN 0

RICHLAND 21, Hanford 20

WALLA WALLA 26, West Valley 6

MOSES LAKE 28, Kennewick 13

Pasco 40, SUNNYSIDE 6

Southridge 42, DAVIS 0

Nonleague

Ferris 21, EASTMONT 12

Wenatchee 34, RAINIER BEACH 12



Saturday, Sept. 27

KENNEWICK 33, Davis 3



Friday, Sept. 26

EASTMONT 27, Kamiakin 6

HANFORD 30, Walla Walla 20

Moses Lake 14, PASCO 3

Richland 35, EISENHOWER 7

SOUTHRIDGE 24, Wenatchee 21

Nonleague

Sunnyside 18, WEST VALLEY 17

Friday, Sept. 19

KAMIAKIN 12, Hanford 0

Kennewick 16, SUNNYSIDE 13

Pasco 14, WENATCHEE 7 (OT)

RICHLAND 56, West Valley 7

Southridge 31, MOSES LAKE 3

WALLA WALLA 35, Eastmont 0

Nonleague

Eisenhower 33, DAVIS 3

Friday, Sept. 12

Kamiakin 30, WEST VALLEY 3

PASCO 37, Davis 0

Richland 35, EASTMONT 24

Walla Walla 54, EISENHOWER 35

Wenatchee 40, KENNEWICK 20

Nonleague

Coeur d’Alene 23, MOSES LAKE 13

HANFORD 51, Sands (Delta, B.C.) 3



Thursday, Sept. 11

SOUTHRIDGE 56, Sunnyside 13

  Comments