High School Sports

Kamiakin dominates CBBN 3A cross country meet

WENATCHEE -- Kamiakin's Anthony Armstrong, Keegan McCormick, Stephanie Rexus, Michelle Fletcher and Sydney Blaser earned top three finishes Thursday in a CBBN 3A cross country meet at Eastmont in Wenatchee.

Armstrong clocked 14 minutes and 57 seconds to lead the 5,000-kilometer race and McCormick, trailing by more than a minute, was his nearest threat at 16:07.

Rexus took the girls' top spot with a time of 18:23, with Fletcher (18:55) and Blaser (19:48) completing the Braves' trifecta.

At Eastmont HS

5K

Boys

Top 3--1, Anthony Armstrong (Kam) 14:57; 2, Keegan McCormick (Kam) 16:07; 3, Chase Mears (WV) 16:15.

Hanford--16, Ben Hoffner 17:27; 20, Erin Braich 17:34; 31, Joe Traverso 18;13; 33, Hao Zhai 18:18; 41, Joseph Collett 18:57. Kamiakin--Armstrong; McCormick; 4, Austin Richards 16:17; 5, Austin Oser 16:39; 6, Taylor Kraal 16:39. Kennewick--9, Joseph Schuldheisz 16:47; 21, Michael Martinez 17:35; 36, Colin Rice 18:33; 42, Keenan Moll 19:00; 46, Prescott Davis 19:38. Pasco--13, Sergey Gorbatyuk 17:14; 29, Angel Gonzalez 18:07; 37, Jose Garcia 18:34; 39, Jose Ramos 18:38; 51, Josh Gibson 20:21. Southridge--17, Isaac Lugenbeal 17:28; 19, Brody Sams 17:30; 22, Brett Konzek 17:35; 23, Brandon Degarimore 17:40; 32, Quinten Docken 18:16. Sunnyside--8, Juan Reynoso 16:47; 11, Nathan Gonzalez 17:02; 24, Reyes Cuevas 17:49; 27, Omar Cantu 18:02; 34, Eduardo Cuevas 18:23.

Girls

Top 3--1, Stephanie Rexus (Kam) 18:23; 2, Michelle Fletcher (Kam) 18:55; 3, Sydney Blaser (Kam) 19:48.

Hanford--19, Jenna Berlin 22:04; 22, Haley Porter 22:12; 23, Beverly McCarthy 22:40; 26, Bethany Dorian 22:48; 28, Phenix Kline 22:52. Kamiakin--Rexus; Fletcher; Blaser; 5, Samantha Meadows 20:24; 6, Brittany Brooks 20:25. Kennewick--38, Chelsea Winden 25:11.00; 39, Joanna Martinez 25:22.00; 40, Crystal Mejia 25:45.00; 41, Zoe Lucke 25:48.00. Pasco--20, Andrea Bonnington 22:09; 33, Summer Flowers 23:12. Southridge--4, Rachel Dahl 20:13; 11, Emily Kump 21:06; 12, Michaela McCune 21:15; 13, Leslie Olsen 21:22; 16, Michelle Snider 21:52. Sunnyside--30, Kayla Gonzalez 23:02; 34, Betsy Reynoso 23:36; 37, Griselda Diaz 25:10.00; 44, Fabiola Equihua 26:45.00; 47, Dezma Hernandez 29:11.00.

CBBN 4A ALL-LEAGUE MEET

Wenatchee's Jacob Smith and Davis' Kaitlin Kaluzny led the boys and girls races at Franklin Park in Yakima.

At Franklin Park, Yakima (3 miles)

Boys

Top 3--1, Jacob Smith (Wen) 15:29.90; 2, Santos Vargas (Ike) 15:36.09; 3, Jaziel Rodriguez (Ike) 15:50.87.

Chiawana--24, James Sturtevant 17:50.43; 37, Ramses Valdovinos 18:32.54; 42, Abram Valdovinos 19:02.14; 46, Mark Mckeown 20:30.36; 47, David Thien 20:32.22. Moses Lake--10, Hayden Wise 16:51.76; 27, Robert Warren 17:57.49; 30, Justin Johnson 18:17.97; 39, Aleksandr Schwiesow 18:44.79; 40, Bradley Tripp 18:49.16. Richland--15, Ryan Francis 17:13.89; 33, Austin Van Wormer 18:24.06; 35, Eli Shelby 18:28.23; 36, Matthe Powers 18:29.80; 38, Hisham Khayyat 18:40.45. Walla Walla--5, JP Wolpert 16:15.50; 8, Sean Newcomb 16:43.04; 16, Greggory Heller 17:15.69; 19, Blake Gerling 17:33.70; 21, Sean Hollenbeck 17:38.39.

Girls

Top 3--1, Kaitlin Kaluzny (Dav) 18:49.59; 2, Elise Tello (Ike) 19:21.61; 3, Lindsey Bradley (Ric) 19:31.56.

Chiawana--36, Sydney Boothe 23:18.90; 41, Marisa Konen 24:13.09; 42, Johanna Roach 24:47.64. Moses Lake--18, Jessie Green 21:51.01; 20, Julia Sheremet 21:53.93; 30, Hannah Marsh 22:22.27; 33, Danielle Crawford 22:31.33; 38, Celina Hernandez 23:43.23. Richland--Bradley; 6, Lauren Perry 20:28.41; 19, Kylie Bosch 21:51.52; 22, Samantha Bagley 21:58.87; 23, Michaela Squier 21:59.99. Walla Walla--5, Rachel Nelson 19:58.31; 7, Hannah Hampson 20:32.57; 15, Catherine Feistner 21:44.92; 17, Lea Davidson 21:48.60; 32, Jocelyn Vargas 22:29.35.

  Comments