High School Sports

2009-2010 CWAC, SCAC, SE 2B/1B girls basketball standings

Here are the 2009-2010 girls basketball standings for the CWAC, SCAC and Southeast 2B/1B leagues:

CWAC girls
Conf. Overall
East Valley 16-2 17-3
Prosser 16-2 17-3
Ellensburg 14-4 15-5
Wapato 11-7 13-7
Ephrata 11-7 12-8
Othello 7-11 9-11
Quincy 6-12 8-12
Grandview 4-14 5-15
Toppenish 4-14 5-15
Selah 1-17 3-17

CWAC districts

Play-in round

Tuesday, Feb. 23

Quincy (8-12) at Othello (9-11) (loser out), 7 p.m.

Grandview (6-15) at Wapato (13-7) (loser out), 7 p.m.

Tiebreaker

Saturday, Feb. 20

Grandview 54, Toppenish 49 (winner No. 8 to districts)



Friday, Feb. 19

ELLENSBURG 58, Quincy 29

EPHRATA 75, Wapato 67

PROSSER 55, East Valley 42

SELAH 70, Othello 63

TOPPENISH 52, Grandview 49, OT



Tuesday, Feb. 16

EAST VALLEY 54, Selah 28

Ephrata 46, QUINCY 31

OTHELLO 64, Ellensburg 52

Prosser 48, GRANDVIEW 31

WAPATO 58, Toppenish 29



Thursday, Feb. 11

OTHELLO 62, Quincy 48



Tuesday, Feb. 9

EPHRATA 62, Othello 59



Saturday, Feb. 6

EAST VALLEY 48, Quincy 38

Ephrata 65, GRANDVIEW 41

PROSSER 77, Selah 56

Wapato 72, OTHELLO 44



Friday, Feb. 5

EAST VALLEY 51, Othello 44

Ephrata 58, TOPPENISH 41

PROSSER 54, Ellensburg 52

Quincy 33, GRANDVIEW 31

WAPATO 60, Selah 38



Thursday, Feb. 4

ELLENSBURG 52, Toppenish 41



Saturday, Jan. 30

East Valley 50, WAPATO 42

ELLENSBURG 63, Selah 29

OTHELLO 49, Grandview 44

Prosser 56, EPHRATA 48

QUINCY 49, Toppenish 36



Friday, Jan. 29

East Valley 65, GRANDVIEW 37

ELLENSBURG 40, Wapato 37

Ephrata 61, SELAH 36

Othello 63, TOPPENISH 55

PROSSER 70, Quincy 48



Saturday, Jan. 23

EAST VALLEY 56, Toppenish 25

PROSSER 60, Othello 41

QUINCY 55, Selah 47

WAPATO 55, Grandview 31



Friday, Jan. 22

EAST VALLEY 49, Prosser 41

Ellensburg 55, QUINCY 45

GRANDVIEW 57, Toppenish 50

OTHELLO 64, Selah 44

WAPATO 58, Ephrata 44



Saturday, Jan. 16

East Valley 64, SELAH 23

EPHRATA 50, Quincy 32

PROSSER 73, Grandview 43

Wapato 60, TOPPENISH 41

Nonleague

OTHELLO 52, Connell 30



Friday, Jan. 15

EAST VALLEY 46, Ellensburg 36

GRANDVIEW 57, Selah 45

OTHELLO 37, Ephrata 35

Prosser 68, TOPPENISH 23

WAPATO 64, Quincy 34



Saturday, Jan. 9

East Valley 43, EPHRATA 26

ELLENSBURG 51, Grandview 28

PROSSER 44, Wapato 33

QUINCY 42, Othello 38

Toppenish 46, SELAH 42



Friday, Jan. 8

East Valley 57, QUINCY 39

Ellensburg 45, TOPPENISH 36

EPHRATA 65, Grandview 52

Prosser 51, SELAH 27

Wapato 62, OTHELLO 59



Tuesday, Dec. 22

East Valley 55, OTHELLO 42

ELLENSBURG 58, Prosser 50

EPHRATA 58, Toppenish 37

QUINCY 56, Grandview 55

Wapato 61, SELAH 36

Ellensburg 58, Prosser 50



Friday, Dec. 18

EAST VALLEY 73, Grandview 20

Ellensburg 56, WAPATO 45

EPHRATA 67, Selah 27

OTHELLO 64, Toppenish 58

Prosser 56, QUINCY 37



Friday, Dec. 11

East Valley 52, TOPPENISH 37

ELLENSBURG 75, Ephrata 61

Prosser 55, OTHELLO 48

Quincy 45, SELAH 40

Wapato 57, GRANDVIEW 45



SCAC East
Div. Overall
Col.-Burbank 11-1 18-2
Connell 11-1 13-7
Kiona-Benton 7-5 12-8
River View 7-5 11-9
Royal 4-8 5-14
Warden 2-10 3-17
Wahluke 0-12 0-20

SCAC districts

Thursday, Feb. 25

At River ViewGame 9, Goldendale (12-9) vs. Burbank (19-3) (loser out), 6 p.m.

Game 10, Mabton (13-9) vs. Connell (14-8) (loser out), 7:30 p.m.

Saturday, Feb. 27

River View

Game 11, winner 9 vs. winner 10 (winner No. 3 to state, loser out), 6 p.m.

Game 12, Granger (20-1) vs. Zillah (15-7) (winner No. 1 to state, loser No. 2), 7:30 p.m.



Saturday, Feb. 20

River View

Goldendale 47, Kiona-Benton 45 (loser out)

Mabton 52, River View 38 (loser out)

Granger 54, Connell 42 (winner to state)

Zillah 50, Columbia (Burbank) 39 (winner to state)

First round

Thursday, Feb. 18

BURBANK 48, Mabton 46

CONNELL 45, Goldendale 35

GRANGER 68, Kiona-Benton 29

ZILLAH 56, River View 47



Thursday, Feb. 11

CONNELL 56, Burbank 47

KIONA-BENTON 47, Royal 32

WARDEN 42, Wahluke 32



Tuesday, Feb. 9

BURBANK 62, River View 46

Kiona-Benton 40, WAHLUKE 33

ROYAL 56, Warden 30



Saturday, Feb. 6

Burbank 53, KIONA-BENTON 29

Connell 63, RIVER VIEW 46

ROYAL 61, Wahluke 30



Friday, Feb. 5

BURBANK 50, Royal 21

Connell 44, KIONA-BENTON 32

River View 59, WARDEN 34

Nonleague

Sunnyside Christian 59, WAHLUKE 10



Saturday, Jan. 30

BURBANK 73, Wahluke 22

CONNELL 62, Warden 20

Kiona-Benton 41, RIVER VIEW 39 (OT)



Friday, Jan. 29

Burbank 62, WARDEN 23

Connell 69, WAHLUKE 12

River View 63, ROYAL 37



Saturday, Jan. 23

CONNELL 60, Royal 26

KIONA-BENTON 41, Warden 21

RIVER VIEW 71, Wahluke 19



Friday, Jan. 22

BURBANK 34, Connell 32

Kiona-Benton 64, ROYAL 57

Warden 43, WAHLUKE 33



Saturday, Jan. 16

Burbank 47, RIVER VIEW 37

KIONA-BENTON 35, Wahluke 18

Royal 56, WARDEN 30

Nonleague

OTHELLO 52, Connell 30



Friday, Jan. 15

BURBANK 40, Kiona-Benton 35

CONNELL 62, River View 37

Royal 46, WAHLUKE 33



Saturday, Jan. 9

Burbank 61, ROYAL 34

CONNELL 54, Kiona-Benton 25

RIVER VIEW 53, Warden 33



Friday, Jan. 8

Burbank 56, WAHLUKE 14

River View 51, KIONA-BENTON 39



Thursday, Jan. 7

Connell 73, WARDEN 21



Friday, Dec. 18

Connell 63, ROYAL 30

Kiona-Benton 49, WARDEN 28

River View 58, WAHLUKE 16



Southeast 2B/1B South
Div. Overall
Liberty Christian 9-1 12-8
DeSales 7-2 15-4
Touchet 5-2 9-12
Waitsburg-Prescott 6-4 13-7
Dayton 2-7 4-15
Tri-Cities Prep 1-6 3-19
Walla Walla Valley 1-9 3-13

Southeast 2B districts

Monday, Feb. 22

Whitman College

Game 7, Asotin (14-7) vs. Pomeroy (8-11) (winner to state), 3 p.m.

Game 8, Tekoa-Oakesdale (11-10) vs. Liberty Christian (13-8) (winner to state), 6 p.m.

Wednesday, Feb. 24

Whitman College

Game 9, loser 8 vs. DeSales (17-5) (loser out), 3 p.m.

Game 10, loser 7 vs. Waitsburg-Prescott (14-8) (loser out), 6 p.m.



Saturday, Feb. 20

At Colfax

DeSales 60, Dayton 39 (loser out)

Waitsburg-Prescott 43, Garfield-Palouse 34 (loser out)

First round

Wednesday, Feb. 17

ASOTIN 73, Dayton 40

LIBERTY CHRISTIAN 47, Garfield-Palouse 26

Pomeroy 40, DESALES 32

TEKOA-OAKESDALE 50, Waits.-Prescott 29



Play-in game

Monday, Feb. 15

GARFIELD-PALOUSE 36, WWVA 28



Southeast 1B districts

Saturday, Feb. 20

Endicott

St. John-Endicott 47, Rosalia 37 (winner No. 2 to state, loser out)



Friday, Feb. 19

At Endicott

Rosalia 44, LaCrosse-Washtucna 28 (loser out)

Colton 43. St. John-Endicott 33 (winner No. 1 to state)

First round

Wednesday, Feb. 10

LaCrosse-Washtucna 46, TOUCHET 44 (OT)

ROSALIA 51, Tri-Cities Prep 28



Greater Columbia 1B districts

Friday, Feb. 19

Mabton

Sunnyside Christian 60, Bickleton 38 (winner No. 1 to state, loser No. 2)

Tuesday, Feb. 16

White Salmon

Bickleton 54, Trout Lake-Glenwood 39 (winner to state, loser out)



Friday, Feb. 12

DeSales at Dayton, 6 p.m.

Nonleague

WWVA vs. Auburn Adventist at Friendship tournament, 12:15 p.m.



Thursday, Feb. 11

WAITSBURG-PRESCOTT 64, WWVA 29

Nonleague

WWVA 54, Gem State Academy 44



Tuesday, Feb. 9

DESALES 58, Walla Walla Valley 35

Waitsburg-Prescott 47, TRI-CITIES PREP 33



Monday, Feb. 8

1B play-in game: TRI-CITIES PREP 59, Kahlotus 18 (winner No. 6 to districts)

Nonleague

Garfield-Palouse 42, WWVA 35 (OT)



Saturday, Feb. 6

Nonleague

ASOTIN 49, Liberty Christian 43

DeSales 44, TEKOA-OAKESDALE 27

GARFIELD-PALOUSE 40, Wai-Prescott 31

POMEROY 56, Dayton 51 (OT)

Rosalia 32, TRI-CITIES PREP 27

ST. JOHN-ENDICOTT 74, Touchet 42



Friday, Feb. 5

TOUCHET 76, Tri-Cities Prep 31



Tuesday, Feb. 2

DeSales 53, LIBERTY CHRISTIAN 50

WWVA 50, Dayton 42

Nonleague

Waitsburg-Prescott 39, WESTON-MCEWEN 32



Saturday, Jan. 30

Waitsburg-Prescott 54, WWVA 43

Nonleague

COLTON 74, Touchet 37

LACROSSE-WASHTUCNA 43, TC Prep 23

St. John-Endicott 62, DAYTON 48



Friday, Jan. 29

DAYTON 46, Tri-Cities Prep 37

DeSales 65, TOUCHET 41

Liberty Chrn. 51, WAITSBURG-PRESCOTT 46



Tuesday, Jan. 26

DESALES 46, Tri-Cities Prep 16

LIBERTY CHRISTIAN 52, Walla Walla Valley 32

Touchet 49, WAITSBURG-PRESCOTT 47

Nonleague

DAYTON 48, Walla Walla JV 40



Saturday, Jan. 23

Nonleague

DESALES 59, Asotin 55

Garfield-Palouse 41, DAYTON 37

ROSALIA 53, Touchet 44

St. John-Endicott 50, TRI-CITIES PREP 21

Tekoa-Oak. 56, LIBERTY CHRN. 55 (OT)

WAITSBURG-PRESCOTT 44, Pomeroy 29



Friday, Jan. 22

DESALES 54, Waitsburg-Prescott 52

LIBERTY CHRISTIAN 50, Dayton 39



Saturday, Jan. 16

Nonleague

ASOTIN 56, Waitsburg-Prescott 41

COLTON 89, Tri-Cities Prep 9

DeSales 40, POMEROY 26

Liberty Christian 41, GARFIELD-PALOUSE 24

TEKOA-OAKESDALE 53, Dayton 47

TOUCHET 47, LaCrosse-Washtucna 41



Friday, Jan. 15

Liberty Christian 59, DESALES 37

Waitsburg-Prescott 54, DAYTON 46



Saturday, Jan. 9

Nonleague

Asotin 79, DAYTON 50

Colton 70, TOUCHET 39

DESALES 44, Garfield-Palouse 29

LaCrosse-Washtucna 51, TRI-CITIES PREP 37

LIBERTY CHRISTIAN 53, Pomeroy 34

WAITSBURG-PRESCOTT 48, Tekoa-Oakesdale 42



Friday, Jan. 8

Liberty Christian 60, DAYTON 34

Touchet 66, TRI-CITIES PREP 50

WAITSBURG-PRESCOTT 50, DeSales 47 (OT)



Friday, Dec. 18

Liberty Christian 50, TOUCHET 34

WAITSBURG-PRESCOTT 58, Dayton 43



Friday, Dec. 11

LIBERTY CHRISTIAN 57, Tri-Cities Prep 38

TOUCHET 69, Dayton 32



Intermountain Conference
Conf. Overall
Bend 10-3 15-9
Hermiston 9-4 15-5
Mountain View 7-6 12-10
Summit 7-6 12-11
Madras 6-7 14-9
The Dalles-Wahtonka 6-7 12-12
Crook County 4-9 8-12
Pendleton 3-10 10-12

Friday, Feb. 19

BEND 41, Mountain View 34

HERMISTON 59, Pendleton 42

SUMMIT 56, Crook County 41

T D-WAHTONKA 75, Madras 72, 3OT



Tuesday, Feb. 16

Bend 55, CROOK COUNTY 46

Hermiston 62, MADRAS 58

Summit 63, MOUNTAIN VIEW 59

The Dalles-Wahtonka 53, PENDLETON 48



Tuesday, Feb. 9

BEND 56, Madras 40

MOUNTAIN VIEW 57, TD-Wahtonka 49



Saturday, Feb. 6

HERMISTON 44, Bend 36

Mountain View 56, PENDLETON 52



Friday, Feb. 5

MADRAS 39, Summit 35

Mountain View 53, HERMISTON 47

PENDLETON 44, Bend 41

THE DALLES-WAHTONKA 62, Crook County 47



Tuesday, Feb. 2

Madras 63, CROOK COUNTY 61, OT

The Dalles-Wahtonka 54, SUMMIT 42



Friday, Jan. 29

Bend 48, MOUNTAIN VIEW 45

Pendleton 61, MADRAS 49

Summit 57, CROOK COUNTY 46

THE DALLES-WAHTONKA 47, Hermiston 34



Wednesday, Jan. 27

Hermiston 52, PENDLETON 49



Tuesday, Jan. 26

BEND 41, Summit 40

MADRAS 47, The Dalles-Wahtonka 46

MOUNTAIN VIEW 58, Crook County 43



Saturday, Jan. 23

Crook County 72, PENDLETON 61

HERMISTON 41, Summit 34



Friday, Jan. 22

Bend 44, MADRAS 41

HERMISTON 63, Crook County 36

Summit 37, PENDLETON 30

TD-WAHTONKA 51, Mountain View 42



Tuesday, Jan. 19

Bend at The Dalles-Wahtonka, 6 p.m.

Mountain View at Madras, 7 p.m.



Friday, Jan. 15

BEND 52, Crook County 41

HERMISTON 74, The Dalles-Wahtonka 37

Madras 56, PENDLETON 36

Mountain View 47, SUMMIT 43



Saturday, Jan. 9

BEND 47, Pendleton 41

MOUNTAIN VIEW 51, Hermiston 48



Friday, Jan. 8

CROOK COUNTY 52, TD-Wahtonka 44

Hermiston 50, BEND 41

Pendleton 69, MOUNTAIN VIEW 50

SUMMIT 41, Madras 31



  Comments