Arts & Entertainment

Tumbleweed blowing back into town Sept. 3-4

The annual Tumbleweed Festival is Sept. 3-4 at Howard Amon Park in Richland.

But before the day of music, dancing, arts & crafts and workshops begin, there will be a young people's event Sept. 2 on the fingernail stage at the park.

The Youth Night features six local bands playing an acoustic mix of music. It's from 6:30 to 9:30 p.m., and admission is free.

The bands include: Silver Dollar Circus, an indie/alternative group; Aundria Murdoch and Lee Perez duo who play soft hip-hop; vocalist Kristen Carpenter; Dear Doris folk band; StaticBox, who play edgy rock and some classic rock; and Man of the Hour band, who play a mix of pop, rock, jazz, funk and fusion.

The rest of the Labor Day weekend festival includes daylong music and dancing, as well as musical workshops and plenty of food and craft booths.

Daytime festivities, between 11 a.m. and 7 p.m., are free.

Sept. 3 evening entertainment, which starts at 7 p.m., features Molly & Tenbrooks, Sky in the Road and Shanghaied on the Willamette. Admission is $8 for adults and $5 for students and seniors.

Sept. 4 evening festivities include a contra dance with caller Dan Clark and music by House Blend at 8 p.m. Admission is free.

Maps will be available at the gate. For more information on the festival, go to tumbleweedfest.org.

Here's the schedule:

Sept. 3

11 a.m. -- Tony Woods & Faith Martin, Winters & Skalstad, Blue Ribbon Tea Co., Mike and Shannon, Sultana Dancers & drummers.

11:45 a.m. -- Dan Weber, Blue Mountain Spanish Sound, The Meteors, Pete Tomack, Fusion Belly Dancing.

12:30 p.m. -- Kerry Grombacher, Uncle Joe's Banjo Band, Lauren Curren, Jerry Kramer, Chinese Folk Dances.

1:15 p.m. -- Tracy Spring, 3rd Seven, Wes Weddell, So They Say Storytellers, Academy of Scottish dancing.

2 p.m. -- Larry Murante, Eclectic Cloggers and JBH, Karin Blaine, Uncle Ruthie Buell, Scottish Highland dancing.

2:45 p.m. -- Brad Keeler Trio, Adam Miller, Jeff Knoch, Mountain Thyme, Salsa con Rumba Flamenco dancing.

3:30 p.m. -- Campbell Road, Tania Opland, Shannon Beck, Hank & Claire, Cuban Salsa Dancing.

4:15 p.m. -- Squeez the Weezle, Ken Waldman &the Secret Visitors, Larry and Lynette, Tom Rawson, Folichon Cajun Band.

5:45 p.m. -- Spanaway Bay, Hal and the Gang, Sing While You Fiddle.

6:30 p.m. -- Bold Horizon.

7 p.m. -- Molly & Tenbrooks.

7:45 p.m. -- Songwriting Contest winner.

8 p.m. -- Sky in the Road.

8:45 p.m. -- Shanghaied on the Willamette.

Sept. 4

11 a.m. -- Sesitshaya Marimba Band, Michael Guthrie, Becky McGuigan, Unpaid Bills, Troupe du Soleil.

11:45 a.m. -- Crescent and Shamrock, Peter Spencer, Scott Katz, Murraugh & Middaugh, Middle East Dance Moves.

12:30 p.m. -- Michael "Hawkeye" Herman, Lonesome Lyle Morse, Thaddeus Spae, The Hayburners, Cleopatra's Veil Belly Dancing.

1:15 p.m. -- Lindsay Street, Dorian Michael, JW McClure & Thaddeus Spae, Uncle Yascha, Anita La Franci Waltz Workshop.

2 p.m. -- Watch the Sky, Larry Pattis, Terry Holder, Uncle Ruthie Buell, Contra Dancing 101.

2:45 p.m. -- Farr & Away, Hounds @ Bay, LuLu LaFever, Carl & Micki Woody's Grow Big Songs, Indian Dance.

3:30 p.m. -- Band Scramble, One Night Band, Cat Loves Crow, Mike Buchman, Anita La Franci Jitterbug Swing.

4:15 p.m. -- Humphrey Hartman and Cameron, Burgundy Pearl, Larry Johnson, Rob Kneisler, Swing & Social Dancing with 3 Left Feet.

5 p.m. -- Romagossa Blu, Steve Beck & friends, Morgan & Graves, Neal Lewing.

5:45 p.m. -- The Wanderers, Teresa Morgan, Mike Murray, Waterbound.

6:30 p.m. -- Evening concert featuring Common Threads.

8-11 p.m. -- Contra Dance on the Tennis Court with House Blend and Dan Clark.

  Comments