Golf: Warner leads Southridge girls to fourth

May 29, 2014 

Catherine Warner would have liked to have finished better than fifth at the Class 3A state golf championships, but it was an improvement over last year’s eighth-place finish, and she and Taylor Hood combined to help Southridge finish fourth in the team standings.

“I’m so happy that our team got fourth overall, especially since there were just two of us,” Warner said.

Warner shot an 82 on Day 1 and shaved a stroke off her game Thursday at Lewis River Golf Course in Woodland for a 163 — sixth strokes better than last year.

“I didn’t play as well as I had hoped,” said Warner, one of Southridge’s valedictorians, who will attend Duke University. “I did OK, I guess. I struggled with my putting and my short game. I didn’t make a putt from more than 4 feet.”

With narrow fairways, Warner said she went with her hybrid (a cross between an iron and a wood) instead of her driver.

“It was narrow with a lot of trees,” Warner said of the course. “We are used to the desert with no trees.”

Hood, who shot an 93 on Wednesday, improved her game with an 85 for the second round to finish with a 178.

After two years of finishing second at the 1B/2B tournament, DeSales sophomore Emily Baumgart finally won the title — by 42 strokes, no less.

“She was focused on her game and not worried about anyone else,” said Irish coach Lon Olson. “She won district by 45 strokes. She had an incredible performance.”

Baumgart, who shot a 73 for the first round, had a 1-under-par 71 Thursday on the Oakbrook course in Lakewood for a two-day total of 144 and was the only Mid-Columbia champion.

“I played pretty well. The third time’s the charm,” said Baumgart, who played in her first state tournament as an eighth grader. I had three birdies on the front nine and an eagle on the back nine. It is a really long course and the fairways are narrow, but the rough wasn’t too hard to hit out of. If you missed the fairway by more than 15 yards, then you are in trouble.”

Baumgart got a sneak peek at the course over spring break.

“It’s a great course,” she said. “I like it even more now.”

Baumgart played the final round with Skyler Kersten of St. George’s, who finished second (186), Sadie Garner of Northwest Christian (3rd, 188) and McKenna Davis of Colfax (4th, 195).

“I’ve played in some junior tournaments before with Skyler, which was nice,” Baumgart said.

The Richland boys, who took a full contingent to the 4A state tournament at Camas Meadows Golf Club, finished 11th in the team standings with 21 points as Drew McCullough was the top placer with a 154, good enough for 25th place.

Hunter Ashby finished 34th with a 158, and Nick Yamauchi was 44th with a 165.

“The kids are disappointed that they didn’t do as well as they were hoping,” said Bombers coach John Richardson. “It would have been nice if Ashby could have just played the front side and Drew the back side. The front side just gave him fits.”

Liberty Christian senior Isaiah Ojeda finished second for the second year in a row in the boys 1B/2B event, shooting a 162 — one stoke behind medalist Sawyer Spackman of St. George’s. Ojeda had a 79 on the first day, but shot an 83 for the second round.

“I didn’t have a very good round today,” said Ojeda, who will play at Lewis-Clark State College in Lewiston, Idaho, next year. “It was pretty much off the tee that was killing me. They narrowed the fairways 10 yards from last year. I would have liked to have done better, not just in placing, but personally. No one was turning in good scores today.”

4A Boys

Rudy Caparas of Lynnwood shot matching 71s to win his first state title. Puyallup’s Mitchell Baldridge was four strokes back at 146. Puyallup, which had three golfers in the top 10, won the team title.

Team scores — Puyallup 112, Bellarmine Prep 76, Skyline 49, Ferris 46, Central Kitsap 43.5, Camas 41, Eastlake 40.5, Kamiak 40, Kentwood 38.5, Snohomish 32, Richland 21, Tahoma 17.5, Union .33.

Camas Meadows Golf Club

1. Rudy Caparas, Lynnwood 71-71—142

2. Mitchell Baldridge, Puyallup 73-73—146

2. Brian Humphreys, Camas 77-69—146

2. Sean Yi, Thomas Jefferson 69-77—146

5. Chase Carlson, Puyallup 77-70—147

5. Tanner Kovacevich, Puyallup 71-76—147

7. Joe Lyon, Bellarmine Prep 78-70—148

7. Aubrey MacKenzie, Central Kitsap 75-73—148

7. Kelley Sullivan, Skyline 73-75—148

10. Luke Kuna, Snohomish 70-79—149

10. Greg Gildea, Bellarmine Prep 78-71—149

10. Zack Overstreet, Issaquah 76-73—149

Also

25. Drew McCullough, Richland 80-74—154

34. Hunter Ashby, Richland 79-79—158

44. Nick Yamauchi, Richland 80-85—165

4A Girls

Pasco’s Jalayne and Neydeen Martinez both struggled on Day 2, but they did just enough for the Bulldogs to finish third in the team standings.

Jalayne finished 17th overall with a two-day total of 169, while Neydeen, who shot an 80 on the first day, fired a 91 for her second round and finished 19th with a 171.

Kea Robertson of Richland shot a 182 over two rounds and finished 31st.

Alivia Brown of Bellarmine Prep, who won in 2012, took medalist honors with a 148 — one stroke better than Sierra Kersten of Lewis and Clark, who had a two-stroke lead after the first round.

Bellarmine Prep won the team title for the fifth year in a row.

Team scores — Bellarmine Prep 181.5, Eastlake 98, Pasco 44, Kentridge 43.5, Kamiak 41, Battle Ground 35, Camas 33.5, Redmond 33.5, Mead 28.5, Kentwood, 25.5.

Club Green Meadows

1. Alivia Brown, Bellarmine Prep 76-72—148

2. Sierra Kersten, Lewis and Clark 73-76—149

3. Marianne Li, Newport (Bellevue) 76-75—151

4. Katie Lee, Central Kitsap 75-77—152

5. Olivia Benzin, Bellarmine Prep 78-75—153

6. Ashley Fitzgibbons, Eastlake 79-76—155

7. Kelly Hooper, Gonzaga Prep 77-79—156

7. Stephanie Sewell, Kentridge 78-78—156

9. Maddie Nelson, Eastlake 78-79—157

10. Jamie Midkiff, Eastlake 76-83—159

Also

17. Jalayne Martinez, Pasco 82-87—169

19. Neydeen Martinez, Pasco 80-91—171

31. Kea Robertson, Richland 90-92—182

3A Boys

Hanford’s Eric Dahl shot matching 75s for both rounds, finishing tied for fifth with a 150. The Falcons finished fourth in the team standings as Thomas Hannu and Ryan Ray finished tied for 29th at 158.

Southridge’s Austin Brown shot a 76 for the second round and finished tied for 14th with a 155.

Fort Vancouver’s Spencer Tibbits led from start to finish with a 70 both days for a 140 — one stroke better than two-time defending state champion Frank Garber of Juanita.

Interlake won the team title for the second year in a row, while Hanford was fourth.

Team scores — Interlake 76.5, Bishop Blanchet 65.83, Columbia River 64, Hanford 57.5, Mt. Spokane 45.5, Peninsula 45.5, Stanwood 40, Kelso 31, Bonney Lake 28.5, Kennedy Catholic 25.5, Shelton 25.5.

Tri Mountain Golf Course

1. Spencer Tibbits, Fort Vancouver 70-70—140

2. Frank Garber, Juanita 73-68—141

3. Halen Davis, Stanwood 73-72—145

4. Grant Cole, Interlake 72-74—146

5. Eric Dahl, Hanford 75-75—150

5. Spencer Long, Columbia River 71-79—150

7. Zach Ng, Mountain View 77-74—151

8. Andy Lui, Interlake 81-71—152

9. Adam Barker, Peninsula 74-79—153

9. Spencer Clapp, Decatur 78-75—153

9. Trent Jones, Shorecrest 77-76—153

Also

14. Austin Brown, Southridge 79-76—155

29. Thomas Hannu, Hanford 80-78—158

29. Ryan Ray, Hanford 81-77—158

3A Girls

Rachel Fujitani of Mercer Island beat Sarah Rhee of Ingraham by one stroke to take medalist honors with a 146.

Southridge was fourth in the team race, while Kamiakin, led by Alexa Clark (176) and Mia Johnson (181) was seventh.

Hanford’s Lacy Skwarek finished 12th with a 171, while Kennewick’s Allison Kadinger fell from 13th after the first round to 34th after shooting 100 for the second round.

Team Scores — Mt. Spokane 125.5, Mountain View 69.5, Kennedy Catholic 63.5, Southridge 53.5, Mercer Island 51, Interlake 46.5, Kamiakin 33.5, Bellevue 33, Glacier Peak 25, Enumclaw 19.5.

Lewis River Golf Course

1. Rachel Fujitani, Mercer Island 73-73—146

2. Sarah Rhee, Ingraham 74-73—147

3. Sierra Bezdicek, Mt. Spokane 72-79—151

4. Aleana Groenhout, Interlake 82-80—162

5. Catherine Warner, Southridge 82-81—163

6. Annie Ieete, Oak Harbor 82-82—164

7. Cailtlin Maralack, Mt. Si 80-85—165

8. Megan Billeter, Mt. Spokane 82-85—167

8. Bridget Standard, Fort Vancouver 84-83—167

10. McKenna Boit, Eastside Catholic 83-86—169

10. Jenna’e LeComte, Mountain View 85-84—169

Also

12. Lacy Skwarek, Hanford 87-84—171

18. Alexa Clark, Kamiakin 87-89—176

22. Taylor Hood, Southridge 93-85—178

29. Mia Johnson, Kamiakin 93-88—181

34. Allison Kadinger, Kennewick 87-100—187

2A Boys

Sammamish’s Matt Maresse shaved 25 strokes off his game from last year’s 10th-place finish, topping the field with a two-round 133 for medalist honors.

Defending champion Aaron Whalen of Ephrata finished tied for second at 144.

Bellingham ran away with the team title, led by Cody Roth, who finished in a tie for second at 144.

Taylor Gant of Prosser finished in 13th place with a 160.

Team scores — Bellingham 107.5, Clarkston 68.5, East Valley (Yakima) 59, Lynden 53, Klahowya 47.5, Archbishop Murphy 46.5, Hockinson 35, Capital 29.5, Port Angeles 18, Sumner 7.5.

Chambers Bay

1. Matt Maresse, Sammamish 65-68—133

2. Cody Roth, Bellingham 73-71—144

2. Aaron Whalen, Ephrata 71-73—144

4. Joe Harvie, Orting 73-75—148

5. Ezra Arneson, Lynden 72-77—149

5. Andrew Raab, East Valley (Yakima) 74-75—149

7. Joe Baldeck, Clarkston 75-75—150

8. Diego DeLa Torre, Hockinson 74-77—151

9. Connor Atkinson, Burlington-Edison 78-78—156

9. Ben Thacker, Archbishop Murphy 79-77—156

Also

13. Taylor Gant, Prosser 79-81—160

2A Girls

Kendall Gray of Fife, who was second last year, topped the field with a 159, beating second-place Jenn Paul of Bellingham by one stoke.

Bellingham won the team title for the sixth year in a row, besting second-place Hockinson by 25 points.

Grandview’s Hannah Pond finished 40th with a two-day 217.

Team scores — Bellingham 98, Hockinson 73, Capital 58, Ephrata 55.5, Sammamish 53, Franklin Pierce 46.5, Kingston 40, Clarkston 37.5, Squalicum 33.5, Cheney 21.

The Classic, Spanaway

1. Kendall Gray, Fife 79-80—159

2. Jenn Paul, Bellingham 82-78—160

3. Alex McMenamin, Sequim 85-86—171

4. Madi McNeely, Bellingham 84-94—178

4. Kayla Monroe, Tumwater 86-92—178

6. Dana Fox, Port Angeles 92-88—180

7. Stormie Follen, Franklin Pierce 96-88—184

7. Shelby La Tourrette, Hockinson 94-90—184

7. Madison Lavergne, Orting 89-95—184

7. Kendall Sage, Ephrata 91-93—184

7. Aimee Zehrung, Kingston 96-88—184

Also

40. Hannah Pond, Grandview 103-114—217

1A Boys

John Sand of Hoquiam shot a 71 on Day 2 to go with his opening-round 73, taking top honors by five strokes.

Woodland, led by Ryan Sturdivan’s 150, won the team title. Sturdivan didn’t make the cut last year.

Conner Haynes of Warden finished 39th overall with a 175.

Team scores — Woodland 91.5, Seattle Christian 63, LaSalle 52, Ilwaco 45.5, Overlake 45, Zillah 41.5, Life Christian Academy 39.5, Bellevue Christian 36, Freeman 30.5, Cle Elum-Roslyn 23.5.

Lake Spanaway Golf Course

1. John Sand, Hoquiam 73-71—144

2. Rohit Sirosh, Overlake 75-74—149

3. Jackson Lone, Bush 75-75—150

3. Ryan Sturdivan, Woodland 75-75—150

5. Deric Hawes, Rochester 76-75—151

6. Luke Doss, Seattle Christian 75-77—152

6. Lincoln Olson, Lynden Christian 79-73—152

8. Derrick Phelps, Zillah 73-80—153

9. Nathan Nulliner, Naches Valley 75-79—154

9. Beau Wangler, LaSalle 78-76—154

Also

39. Conner Haynes, Warden 86-89—175

1A Girls

Elma’s Lauryn Keating shot a 73 on the second day to overtake defending champion Bree Wandersheid of Goldendale for medalist honors with a 151. Keating was third last year.

King’s walked away with the team title, led by Hannah Roh’s 160.

Team scores — King’s 31.5, Seattle Academy 19, Woodland 13.5.

Lake Spanaway Golf Course

1. Lauryn Keating, Elma 78-73—151

2. Bree Wandersheid, Goldendale76-76—152

3. Kendra Meeker, Friday Harbor 82-77—159

4. Hannah Roh, King’s 81-79—160

5.Christine Fields, Coupeville 84-89—173

6. Rosie Portillo, South Whidbey 87-88—175

7. Casey Jackson, Chelan 85-91—176

7. Charis Tsai, King’s 86-90—176

9. Lucy Mitchum, Highland 93-85—178

9. Audrey Valentine, Seattle Academy 87-91—178

1B/2B Boys

Two-time defending state champion DeSales finished second as all three of its golfers were in the top 10.

“We didn’t quite reach our goal of three in a row, but second is OK,” said Irish coach Lon Olson.

Lucas Lyons led the way for the Irish with a two-round 169, while Scott Kimball and Jerod Konen each shot a 170.

Sawyer Spackman of St. George’s won the individual title with a 161, and helped the Dragons to the team title.

Team scores — St. George’s 48, DeSales 33.5, Colfax 18.5, Wahkiakum 15.5, Pomeroy 11, Lopez Island 6.

Oakbrook

1. Sawyer Spackman, St. George’s 83-78—161

2. Brendan McLeod, LaConner 78-84—162

2. Isaiah Ojeda, Liberty Christian 79-83—162

4. Jimmy Psomas St. George’s 84-80—164

5. Riley Dickinson, Liberty Bell 86-80—166

6. Nicholas Betrozoff, Willapa Valley 80-87—167

6. Hunter Weitze, Colfax 85-82—167

8. Lucas Lyons, DeSales 88-81—169

8. Ben Reidy, Cedar Park Christian 80-89—169

10. Scott Kimball, DeSales 86-84—170

10. Jerod Konen, DeSales 84-86—170

Also

13. Tyson Feider, Pomeroy 82-90—172

18. Devon Caruso, Pomeroy 88-91—179

1B/2B Girls

Tri-Cities Prep finished third in the team standings behind the performances of Rachel Armijo (15th, 217) and Makenna Richards (18th, 232).

St. George’s won the team title, led by Skyler Kersten’s second-place finish of 186.

Oakbrook

Team scores — St. George’s 32, Wilbur-Creston 26.5, Tri-Cities Prep 8.5.

1. Emily Baumgart, DeSales 73-71—144

2. Skyler Kersten, St. George’s 90-96—186

3. Sadie Garner, Northwest Christian 95-93—188

4. McKenna Davis, Colfax 98-97—195

5. Liz Richardson, Wilbur-Creston 97-99—196

6. Sarah Reeve, Lopez Island 102-95—197

7. Teresa Meyers, Pomeroy 100-98—198

8. Gracie Matthews, Bear Creek School 106-95—201

9. Mackenzie Reeves, Northwest Christian 102-102—204

10. Alicia Johnson, Wilbur-Creston 104-101—205

10. Jordyn Smith, Oroville 105-100—205

Also

15. Rachel Armijo, Tri-Cities Prep 110-107—217

18. Makenna Richards, Tri-Cities Prep 113-119—232

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service