Tennis: MCC boys rule regionals, Kennewick girls win title

May 24, 2014 

The Mid-Columbia Con-ference did well at the 3A regional tennis tournament in Spokane on Saturday, earning all six berths to state for the boys and two more for the girls.

Hanford’s boys and Kennewick’s girls took the regional team trophies.

Hanford’s Darko Stankovic beat his teammate, Cyrus Stephens, in the boys single final 6-1, 6-2, as both players qualified for next weekend 3A state tournament set for Kamiakin High School and the Tri-City Court Club.

Southridge’s Ethan Ling grabbed the third single berth with a 6-4, 6-3 win over University’s Kyle Smithgall.

Kennewick’s Chad McKenzie and Jared Bolt beat Kamiakin’s Ben Welch and Matt Inman 6-3, 6-2 for the 3A boys doubles title.

Hanford's doubles team of Sean and Will Thompson won the third-place match to qualify for state too.

In 3A girls play, Kennewick’s Stephanie Buckingham beat Shadle Park’s Audra Spargo 6-4, 6-7, 6-1 in the girls singles title match.

In the 3A girls doubles championship, Southridge’s Bailee Sanderson and Sofia Morrison defeated Univer-sity’s Rilee Skidmore and Katelyn Schmidt 6-1, 6-2.

In the 4A tournament, also in Spokane, Chiawana’s Paul Chapuis took the second state tournament berth in boys singles.

Richland’s boys doubles team of Zach Fisher and Trent Prussing bounced back from losing the title match to clinch the second state berth.

The Greater Spokane League took all four available girls state berths.

No other details were available.

2A CWAC DISTRICT: Prosser’s Daphne Reilly lost the girls singles title match 6-0, 6-0 to West Valley’s Chloe Goyette, but by placing second at the district tournament, Reilly qualified for next week’s 2A state tournament at the University of Washington.

Othello’s Keestan Anderson also qualified in girls singles play by taking the third-place match.

Othello’s Gabe Harris and Michael Carlton qualified for the state tournament in boys doubles by placing third.

2A CWAC district

Boys

Singles—Championship: Hunter Hoggarth (WV) d. Drew Scherschligt (EV) 6-2, 6-3. Third-place match: Michael Mannion (EV) d. Michael Novitskiy (Eph) 7-6 (8-6), 6-3. Doubles—Championship: Monson-Sears (Eph) d. Schnebly-Hurson (Ell) 6-1, 6-4. Third-place match: Carlton-Harris (Oth) d. Hamill-Mahugh (Sel) 6-3, 6-3. Other matches: Carlton-Harris d. Verbrugge-MacKinnon (WV) 7-5, 6-3.

Girls

Singles—Championship: Chloe Goyette (WV) d. Daphne Reilly (Pro) 6-0, 6-0. Third-place match: Keestan Andersen (Oth) d. Blanca Romero (Top) 6-3, 6-2. Semifinals: Goyette d. Anderson 6-0, 6-1; Reilly d. Romero 6-4, 6-2. Consolation: Anderson d. Kayla Withers (WV) 7-5, 7-5. Doubles—Championship: Kinloch-Goyette (WV) d. Gruber-Kelleher (Ell) 6-1, 6-1. Third-place match: Brekhus-Moore (Eph) d. Hillier-Robinson (WV) 6-4, 6-2. Other matches: Riehl-Miketa (WV) d. Tovar-Tovar (Oth).

1A SCAC DISTRICT: Connell’s Patrick Hadley finished fourth in boys singles to earn a state tournament berth at the SCAC district tournament at Sunnyside High School.

Hadley was the only Mid-Columbia to qualify for the state tournament, as :La Salle’s boys and girls dominated the tournament.

The Columbia-Burbank boys doubles team of Tanner Butler and Cesar Castaneda qualified as an alternate team.

Boys: La Salle 16, Highland 10, Naches Valley 5, Connell 4, Granger 2, Columbia-Burbank 1. Singles—Championship: Brendan Stewart (LaS) d. Marshall Wright (LaS) 6-1, 6-2; Third-place match: Cody Heitzman (Gra) d. Patrick Hadley (Con). Local matches: First round — Wright d. Gabino Abarca (Wah) 6-2, 6-2; Hadley d. Griffin Mallonee (NV) 4-6, 6-3, 6-3. Semifinal: Stewart d. Hadley 6-0, 6-1; Consolation: Manny Silva (Hig) d. Abarca 6-3, 6-3; Handley d. Silva 6-3, 6-3. Doubles—Championship: Kyle Rasmussen-Colton Wise (Hig) d. Andrew Vargas-Sean Singco (LaS) 6-3, 6-7 (7-5), 7-6 (7-1). Third-place match: Neil Campbell-Jedi Main (NV) d. Wes Welch-Andy Ramos (Hig) 6-4, 6-3. Local matches: First round — Welsh-Ramos d. Tanner Butler-Cesar Castaneda (C-B) 6-1, 6-1; Vargas-Singco d. Ty Cannon-Tucker Cannon (KB) 6-1, 6-0; Campbell-Main d. Gunner VanDerbilt-Parker Dolezal (Con) 7-6 (7-3), 6-3; Rasmussen-Wise d. Hunter Clawson-Chess Booker (Con) 6-1, 6-0. Consolation: Butler-Castaneda d. T.Cannon-T.Cannon 6-2, 6-1; VenDerbilt-Dolezal d. Clawson-Booker 6-4, 6-2; Campbell-Main d. Butler-Castaneda 2-6, 6-2, 6-3; Welsh-Ramos d. VanDerbilt-Dolezal 6-1, 6-1; Alternate match: Butler-Castaneda d. VanDerbilt-Dolezal by injury default.

Girls: La Salle 15, Naches Valley 11, Zillah 7, Kiona-Benton 3, Granger 2, Connell 1. Singles—Championship: Katie Richards (NV) d. Grace Stiles (Z) 7-6 (7-2), 7-6 (7-3). Third-place match: Issabella James (LaS) d. Taylor Snell (Z) 6-4, 6-2. Local matches: First round — Snell d. Melissa Alvarez (KB) 2-6, 6-2, 6-2; Stiles d. Allison Ryckman (C-B) 6-2, 6-2; James d. Jolee Booker (Con) 3-6, 7-6 (7-3), 7-5; Richards d. Maria Mullen (Wah) 6-1, 6-0. Consolation — Alvarez d. Ryckman 7-5, 6-0; Booker d. Mullen 6-2, 6-1; James d. Alvarez 6-3, 2-6, 7-6 (7-2); Snell d. Booker 6-1, 6-1. Doubles—Championship: Jesica Busey-Olivia Martin (LaS) d. Margret Busey-Caroline Busey (LaS) 6-3, 6-3; Third-place match: Grace Carrell-Navi Lehal (NV) d. Sierra Heitzman-Lindsey Carpenter (Gra) 6-3, 6-0. Local matches: First round — Jaky Calzadillas-Monica Calzadillas (KB) d. Brianna Warner-Sharan Kaur (NV) 6-3, 6-1; M.Busey-C.Busey d. Kira Knight-Logan Cooper (Con) 6-0, 6-0. Semifinal — J.Busey-Martin d. J.Calzadillas-M.Calzadillas 6-2, 6-4. Consolation — Heitzman-Carpenter d. Knight-Cooper 6-1, 6-1; Heitzman-Carpenter d. J.Calzadillas-M.Calzadillas 4-6, 6-1, 7-6 (7-5).

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service