Track and field: Pasco Invite schedule, records, outstanding athletes

April 17, 2014 

53rd Pasco Invite

Saturday at Edgar Brown Stadium

Schedule

9:30 a.m.: Boys distance relay (2 heats); boys pole vault, girls follows; boys and girls long jump

10 a.m.: Girls discus, boys shot put, boys javelin, girls high jump

10:10 a.m.: Girls distance relay

10:30 a.m.: Girls 100 meters (5 heats); boys 110 hurdles (3 heats)

10:55 a.m.: Boys 100 meters (4 heats); girls 100 hurdles (3 heats)

11:30 a.m.: Girls 200 meters (5 heats)

Noon: Boys 200 meters (5 heats), boys elite mile, opening ceremonies, girls elite mile

1 p.m.: Boys 110 hurdles

1:05 p.m.: Girls 100 hurdles

1:15 p.m.: Boys 100 meters

1:20 p.m.: Girls 100 meters

1:30 p.m.: Boys 1,600 meters

1:45 p.m.: Girls javelin, shot put and triple jump; boys discus, high jump and triple jump; girls 1,600 meters

2 p.m.: Boys 4x100 relay (4 heats)

2:20 p.m.: Girls 4x100 relay (4 heats)

2:40 p.m.: Boys 400 meters (5 heats)

3 p.m.: Girls 400 meters (5 heats)

3:25 p.m.: Boys 300 hurdles (5 heats)

3:50 p.m.: Girls 300 hurdles (5 heats)

4:15 p.m.: Boys 800 meters (3 heats)

4:40 p.m.: Girls 800 meters (3 heats)

5:05 p.m.: Boys 200 meters

5:15 p.m.: Girls 200 meters

5:25 p.m.: Boys 3,200 meters

5:40 p.m.: Girls 3,200 meters

6 p.m.: Girls 4x400 relay (4 heats)

6:30 p.m.: Boys 4x400 relay (4 heats)

7 p.m.: Team and sportsmanship awards, outstanding athlete awards

Meet records

BOYS

Shot put—Pasco Invite: Vince Goldsmith, Mt. Tahoma, 1977, 68-1; Washington record: Vince Goldsmith, Mt. Tahoma, 1977, 69-11

Long jump—Pasco Invite: BJ Arceneaux, Kentwood, 2011, 24-4.25; Washington record: Peller Phillips, Garfield, 1988, 25-9.75

Javelin—Pasco Invite: Derek Eager, Tahoma, 2010, 229-5; Washington record: Tom Sinclair, Peninsula, 1975, 239-1

Pole vault—Pasco Invite: McKane Lee, Arlington, 2002, and Tyson Byers, University, 2002, 16-1; Washington record: Casey Carrigan, Orting, 1969, 17-4.75

High jump—Pasco Invite: Rick Noji, Franklin, 1985, 7-2.5; Washington record: Rick Noji, Franklin, 1985, 7-4.5

Discus—Pasco Invite: Jason Baskett, Mead, 1990, 189-7; Washington record: Vinnie Pecht, West Valley (Spokane), 1997, 207-2

Triple jump—Pasco Invite: Moreno Zapata, Curtis, 2005, 50-3.25; Washington record: Rashad Toussaint, West Valley (Spokane), 2005, 50-8.75

110 hurdles—Pasco Invite: Dan Vickry, Central Valley, 1979, 14.04; Washington record: Nate Robinson, Rainier Beach, 2002, 13.85

300 hurdles—Pasco Invite: Daniel Zmuda, Steilacoom, 37.59; Washington record: Mark Phillips, Garfield, 1986, 36.57

100 meters—Pasco Invite: Ja’Warren Hooker, Ellensburg, 1997, 10.44; Washington record: Ja’Warren Hooker, Ellensburg, 1997, 10.27

200—Pasco Invite: Ja’Warren Hooker, Ellensburg, 1997, 21.4; Washington record: Anthony Buchanan, University, 2000, 20.7

400—Pasco Invite: Calvin Kennon, Wilson, 1981, 46.88; Washington record: Darrell Robinson, Wilson, 1982, 44.69

800—Pasco Invite: John Quade, Woodinville, 1985, 1:50.83; Washington record: Tanner Sork, Union, 2012, 1:48.74

1,600—Pasco Invite: Marcus Dickson, White River, 2012, 4:07.57; Washington record: Gerry Lindgren, Rogers (Spokane), 1964, 4:00.1

3,200—Pasco Invite: Rick Riley, Ferris, 1966, 8:57.1; Washington, Gerry Lindgren, Rogers (Spokane), 1964, 8:37

4x100 relay—Pasco Invite: Benson, Ore., 2001, 41.95; Washington record: Garfield, 1986, 41.34

4x400—Pasco Invite: Davis, 1999, 3:18.6; Washington record: Federal Way, 2010, 3:15.26

Distance relay—Pasco Invite: Auburn Riverside, 2010, 10:14.69

GIRLS

Triple jump—Pasco Invite: Katie Kress, Walla Walla, 1995, 39-3; Washington record: LaShonda Christopher, River Ridge, 1995, 42-9

High jump—Pasco Invite: Corrisa Yasen, Coeur d’Alene, 1991, 6-0; Washington record: Mary Moore, Issaquah, 1981, 6-2

Long jump—Pasco Invite: Janell Thorsland, Kentwood, 1983, 19-7; Washington record: Sherron Walker, Everett, 1975, 21-3

Discus—Pasco Invite: Dory Reeves, Lewis & Clark, 1989, 160-3; Washington record: Mandy Borschowa, Mt. Si, 1998, 182-0

Shot put—Pasco Invite: Dory Reeves, Lewis & Clark, 1989, 46-4; Washington record: Lynette Matthews, Shorecrest, 1971, 51-4

Javelin—Pasco Invite: Christine Kirkwood, Othello, 2011, 166-9; Washington record: old implement: Erica Wheeler, Sequim, 1985, 189-7; new implement: Kirkwood, Othello, 2011, 173-9

Pole vault—Pasco Invite: Anandae Clark, Lakeside (9 Mile Falls), 2012, 13-0; Washington record: Anandae Clark, Lakeside (9 Mile Falls), 2012, 13-0

100 hurdles—Pasco Invite: Ginnie Powell, Rainier Beach, 2001, 13.79; Washington record: Ginnie Powell, Rainier Beach, 2001, 13.39

300 hurdles—Pasco Invite: Seville Broussard, Walla Walla, 1994, 42.82; Washington record: Ginnie Powell, Rainier Beach, 2000, 42.12

100 meters—Pasco Invite: Danielle Marshall, Lake Washington, 1992, 11.8; Washington record: Danielle Marshall, Lake Washington, 1992, 11.36

200—Pasco Invite: LaShawnda Porter, Kent-Meridian, 2004, 24.51; Washington record: Donna Dennis, Clover Park, 1982, 23.39

400—Pasco Invite: Becca Noble, Rogers (Spokane), 2005, 54.4; Washington record: Erika Harris, Gig Harbor, 1981, 51.45

800—Pasco Invite: Baylee Mires, Mead, 2010, 2:11.98; Washington record: Becca Noble, Rogers (Spokane), 2005, 2:03.73

1,600—Pasco Invite: Maddie Meyers, Northwest (Seattle), 2011, 4:47.34; Washington record: Brie Felnagle, Bellarmine, 2005, 4:39.81

3,200—Pasco Invite: Maddie Meyers, Northwest (Seattle), 2011, 10:18.46; Washington record: Megan O’Reilly, Mt. Spokane, 2006, 10:05.81

4x100 relay—Pasco Invite: Rainier Beach, 2000, 47.81; Washington record: Garfield, 1983, 47.05

4x200—Pasco Invite: Hazen, 1980, 1:40; Washington record: Garfield, 1983, 1:39.12

4x400—Pasco Invite: Benson, Ore., 2002, 3:55.33; Washington record: Sammamish, 1978, 3:48.3

Distance medley—Pasco Invite: Bellarmine Prep, 2005, 11:54.37

Outstanding athletes

BOYS

1970: Ron Howard, Pasco, hurdler and jumper

1971: Al Bergman, West Valley, sprinter

1972: Greg Gibson, Connell, middle distance and hurdler

1973: Keith Tinner, Lincoln, sprinter

1974: Dennis Dudley, Hanford, pole vaulter

1975: Harold Celms, Wilson, distance runner

1976: Kelly Britz, Jesuit-Portland, distance runner

1977: Aaron Williams, Wilson, hurdler and jumper

1978: Aaron Williams, Wilson, hurdler and jumper

1979: Dan Vickery, Central Valley, hurdler

1980: Ron Jackson, Franklin, sprinter

1981: Calvin Kennon, Wilson, sprinter

1982: Steve Hickey, Pendleton, sprinter

1983: Steve Lucas, Mead, hurdler and jumper

1984: Phil Girsberger, Walla Walla, distance runner

1985: Rick Noji, Franklin, jumper and sprinter

1986: Robert Jefferson, Rogers (Spokane), jumper and sprinter

1987: Davelle Bridges, Rainier Beach, sprinter

1988: Pat Feider, Hazen, thrower

1989: Matt Schaffer, North Central, thrower

1990: Jason Baskett, Mead, thrower

1991: Ernie Conwell, Kentwood, thrower

1992: Nathan Boyd, Chelan, pole vaulter and hurdler

1993: Bryan Madche, Blanchet, pole vaulter

1994: Leo Slack, Kennewick, thrower and jumper

1995: Ben Lindsey, Lynnwood, thrower

1996: JaWarren Hooker, Ellensburg, sprinter

1997: JaWarren Hooker, Ellensburg, sprinter

1998: Adam Tenforde, Hanford, distance runner

1999: Tahvio Gratton, Davis, sprinter

2000: Anthony Buchanan, University, sprinter

2001: Michael Kiter, Shadle Park, distance runner

2002: Craig Everhart, Lincoln, sprinter

2003: Carl Moe, Auburn (Riverside), distance runner

2004: Kyle Jenkins, Jefferson, jumper and sprinter

2005: Tom Ballinger, Wenatchee, hurdler and sprinter

2006: Kyle Schauble, Kamiakin, hurdler and jumper

2007: Nectaly Barbosa, Prosser, distance runner

2008: Cade Wandling, Prosser, sprinter

2009: Andrey Levkiv, Hazen, thrower

2010: Derek Eager, Tahoma, thrower

2011: BJ Arceneaux, Kentwood, jumper and sprinter

2012: Wes Bailey, Mead, sprinter and relays

2013: Isaiah Brandt-Sims, Wenatchee, sprinter and relays

GIRLS

1978: Susie Morehart, Bethel, sprinter and jumper

1979: Carina Westover, Kiona-Benton, jumper

1980: Quenna Beasley, Pasco, thrower

1981: Elaine Martin, Richland, sprinter and jumper

1982: Pam Board, Kennewick, hurdler and jumper

1983: Janell Thorsland, Kentwood, hurdler and jumper

1984: Chris Slentz, Lewis & Clark, distance runner

1985: Freda Everett, Rainier Beach, sprinter

1986: Brigid Sterling, Roosevelt, distance runner

1987: Brenda Harding, Kamiakin, jumper and hurdler

1988: Kelly Blair, Prosser, hurdler and jumper

1989: Dory Reeves, Lewis & Clark, thrower

1990: Camera Jones, Mountain View, sprinter

1991: Corrisa Yasen, Coeur d’Alene, jumper

1992: Danielle Marshall, Lake Washington, sprinter

1993: Seville Broussard, Walla Walla, jumper and hurdler

1994: Seville Broussard, Walla Walla, jumper and hurdler

1995: Fran Green, Kamiakin, sprinter and jumper

1996: Chelsie Pentz, Central Kitsap, hurdler

1997: Megan Franza, Cascade (Leavenworth), hurdler and jumper

1998: Alexis Yeater, Steilacoom, sprinter

1999: Ginnie Powell, Rainier Beach, hurdler and relays

2000: Ginnie Powell, Rainier Beach, hurdler and relays

2001: Ginnie Powell, Rainier Beach, hurdler and relays

2002: Ginnie Powell, Rainier Beach, hurdler and relays

2003: Sarah Burns, Curtis, sprinter and jumper

2004: Becca Noble, Rogers, middle distances

2005: Becca Noble, Rogers, sprinter and middle distances

2006: Kayla McKeirnan, Richland, sprinter and jumper

2007: Angela Jensen, Fife, hurdler and sprinter

2008: Whitney Leavitt, Kiona-Benton, sprinter

2009: Kayla Steuckle, Emerald Ridge, hurdler and jumper

2010: Baylee Mires, Mead, distance runner

2011: Christine Kirkwood, Othello, javelin and discus

2012: Ellie Heiden, Kamiakin, sprinter and relays

2013: Ellie Heiden, Kamiakin, sprinter and relays

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service