NWAACC men/women, Day 2 scores, schedules

By the Tri-City HeraldMarch 2, 2014 

NWAACC MEN
Saturday’s games

Game 1, Pierce 86, Southwestern Oregon 75
Game 2, Edmonds 77, Treasure Valley 70
Game 3, Highline 83, Clackamas 49
Game 4, Spokane 69, Whatcom 61
Game 5, Skagit Valley 85, Columbia Basin 74
Game 6, Clark 87, Chemeketa 77
Game 7, Portland 56, Lower Columbia 54
Game 8, Bellevue 70, Big Bend 69

Sunday’s games
Championship bracket

Game 11, Pierce 83, Edmonds 65
Game 12, Highline 65, Spokane 62
Game 13, Skagit Valley 75, Clark 73
Game 14, Portland 77, Bellevue 76
Consolation bracket
Game 9, Treasure Valley 71, Southwestern Oregon 69
Game 10, Whatcom 73, Clackamas 63
Game 15, Chemeketa 86, Columbia Basin College 83
Game 16, Big Bend 84, Lower Columbia 69

Monday’s games
Championship semifinals

Game 21, Pierce (22-6) vs. Highline (22-7), 6 p.m.
Game 22, Skagit Valley (20-9) vs. Portland (21-9), 8 p.m.
Consolation bracket
Game 17, Treasure Valley (19-9) vs. Whatcom (17-12), 10 a.m.
Game 18, Chemeketa (15-14) vs. Big Bend (22-8), noon
Game 19, Edmonds (18-11) vs. Spokane (18-12), 2 p.m.
Game 20, Clark (25-2) vs. Bellevue (18-11), 4 p.m.

Tuesday’s games
Championship

Game 26, Game 21 winner vs. Game 22 winner, 8 p.m.
Consolation bracket
Seventh-eighth place

Game 23, Game 17 winner vs. Game 18 winner, 10 a.m.
Fifth-sixth place
Game 24, Game 19 winner vs. Game 20 winner, noon
Third-fourth place
Game 25, Game 21 loser vs. Game 22 loser, 2 p.m.

NWAACC WOMEN
Saturday’s games

Game 1, Blue Mountain 64, Whatcom 51
Game 2, Clark 67, Clackamas 62
Game 3, Walla Walla 70, Skagit Valley 46
Game 4, Umpqua 88, Centralia 50
Game 5, Lane 71, Highline 68
Game 6, Spokane 79, Bellevue 69
Game 7, Columbia Basin 91, Peninsula 49
Game 8, Lower Columbia 69, Chemeketa 64

Sunday’s games
Championship bracket

Game 11, Blue Mountain 74, Clark 72
Game 12, Umpqua 81, Walla Walla 72
Game 13, Lane 71, Spokane 45
Game 14, Columbia Basin 74, Lower Columbia 57
Consolation bracket
Game 9, Clackamas 72, Whatcom 57
Game 10, Skagit Valley 64, vs. Centralia 57
Game 15, Bellevue 65, Highline 63
Game 16, Chemeketa 53, Peninsula 51

Monday’s games
Championship semifinals

Game 21, Blue Mountain (21-8) vs. Umpqua (23-6), 6 p.m.
Game 22, Lane (24-6) vs. Columbia Basin (25-4), 8 p.m.
Consolation bracket
Game 17, Clackamas (20-7) vs. Skagit Valley (20-9), 10 a.m.
Game 18, Bellevue (21-8) vs. Chemeketa (18-11), noon
Game 19, Clark (24-4) vs. Walla Walla (19-8), 2 p.m.
Game 20, Spokane (16-13) vs. Lower Columbia (22-7), 4 p.m.

Tuesday’s games
Championship

Game 26, Game 21 winner vs. Game 22 winner, 5:30 p.m.
Consolation bracket
Seventh-eighth place

Game 23, Game 17 winner vs. Game 18 winner, 10 a.m.
Fifth-sixth place
Game 24, Game 19 winner vs. Game 20 winner, noon
Third-fourth place
Game 25, Game 21 loser vs. Game 22 loser, 2 p.m.

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service