Girls basketball: Statewide regional playoff matchups

February 22, 2014 

CLASS 4A

Saturday

Kentwood vs. Chiawana (19-4), 2 p.m. Richland

Davis (12-9) vs. Gonzaga Prep (21-1), 2 p.m. Central Valley HS

Bellarmine Prep (19-5) vs. Lynnwood (22-1), 2 p.m. Everett Community College

Arlington (19-4) vs. Todd Beamer (23-2), 2 p.m. Puyallup HS

Newport vs. Skyview (23-2), 2 p.m. Mark Morris HS

Kentridge (18-8) vs. Moses Lake (18-4), 4 p.m. Big Bend Community College

Edmonds-Woodway (17-8) vs. Mount Rainier (22-3), 6 p.m. Kent Meridian

Puyallup vs. Inglemoor, 8 p.m. Bothell HS

CLASS 3A

Friday

Mountlake Terrace (18-4) vs. Lincoln (18-5), 6 p.m. Mt. Tahoma

Saturday

Kennedy Catholic (18-6) vs. Bellevue (20-6), noon Bellevue College

Ferndale vs. Wilson (18-5), 2 p.m. Mt. Tahoma

University (9-14) vs. Kamiakin (16-7) 6 p.m. Richland HS

Auburn Mountainview (18-5) vs. Sunnyside (20-3) 6 p.m. Eisenhower HS

Mercer Island (15-10) vs. Glacier Peak (19-2), 6 p.m. Everett Community College

Libery (19-7) vs. Cleveland (23-2), 8 p.m. Bellevue College

Bishop Blanchet (21-4) vs. Prairie (21-3), 8 p.m. Mark Morris HS

CLASS 2A

Friday

Lake Washington (12-12) vs. Sumner (23-3), 6 p.m. Puyallup HS

Mark Morris vs. Renton (17-7), 6 p.m. Kent Meridian

Saturday

Port Angeles (18-5) vs. Burlington-Edison, 2 p.m. Mt. Vernon HS

Bellingham vs. W.F. West, 2 p.m. Tumwater HS

Olympic (16-8) vs. Lynden, 6 p.m. Mt. Vernon HS

Black Hills vs. White River (21-5), 6 p.m. Puyallup HS

West Valley (Yakima) (19-4) vs. East Valley (Spokane), 6 p.m. Central Valley

Colville vs. Ellensburg (20-2), 8 p.m. Big Bend Community College

CLASS 1A

Friday

Okanogan (19-6) vs. La Salle (19-3), 8 p.m. Ellensburg HS

Mabton (18-5) vs. Brewster (20-3), 6 p.m. Wenatchee HS

Saturday

Freeman (17-8) vs. Lynden Christian, noon Mt. Vernon HS

Eatonville vs. Cashmere (23-0), 2 p.m. Wenatchee HS

Kalama vs. Cascade Christian, 4 p.m. Auburn HS

Granger (16-7) vs. University Prep, 4 p.m. Bellevue College

King’s vs. Montesano, 6 p.m. Tumwater HS

Blaine vs. Woodland, 6 p.m. Mark Morris HS

CLASS 2B

Friday

Crosspoint Academy vs. Morton/White Pass, 8 p.m. W.F. West HS

Saturday

Lind-Ritzville/Sprague vs. Colfax, 2 p.m. Cheney HS

St. George's vs. White Swan, 2 p.m. Eisenhower HS

Napavine vs. La Conner, 4 p.m. Everett Community College

Wahkiakum vs. Bear Creek, 4 p.m. Bothell HS

Orcas Island vs. Toutle Lake, 4 p.m. Mark Morris HS

Willapa Valley vs. Northwest Christian (Colbert), 4 p.m. Ellensburg HS

Oroville vs. DeSales, 4 p.m. Richland HS

CLASS 1B

Friday

Tekoa-Oakesdale vs. Sunnyside Christian, 6 p.m. Eisenhower HS

Saturday

Wellpinit vs. Neah Bay, noon Mt. Tahoma

Waterville vs. Mount Vernon Christian, 4 p.m. Mt. Vernon HS

Taholah vs. Moses Lake Christian, noon Ellensburg HS

Tulalip Heritage vs. Mary M. Knight, 4 p.m. Tumwater HS

Republic vs. Pateros, 6 p.m. Wenatchee HS

Muckleshoot Tribal School vs. Wilbur-Creston, 6 p.m. Big Bend Community College

Yakama Tribal vs. Colton, 6 p.m. Cheney HS

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service