Boys basketball: Statewide regional playoff matchups

February 22, 2014 

CLASS 4A

Friday

Moses Lake (13-9) vs. Richland (22-0), 8 p.m. Chiawana

Arlington (18-3) vs. Kentridge (24-1), 8 p.m. Kent Meridian HS

Stadium (15-8) vs. Jackson (20-1), 8 p.m. Everett CC

Issaquah (17-6) vs. Bellarmine Prep (14-11), 8 p.m. Puyallup HS

Saturday

Curtis (21-5) vs. Wenatchee (15-7), 2 p.m. Big Bend Community College

Bothell (16-9) vs. Todd Beamer (20-4), 4 p.m. Puyallup HS

South Kitsap vs. Gonzaga Prep (20-4), 4 p.m. Central Valley HS

Battle Ground vs. Garfield (23-1), 6 p.m. Bellevue College

CLASS 3A

Friday

Kennewick (14-9) vs. Shadle Park (9-13), 8 p.m. Mt. Spokane

Timberline (13-11) vs. Eastside Catholic (21-4), 6 p.m. Bellevue College

Kennedy Catholic (20-3) vs. University (14-9), 6 p.m. Central Valley

O’Dea vs. Shorecrest (17-6), 8 p.m. Mountlake Terrace HS

Mercer Island (18-7) vs. Rainier Beach (25-0), 8 p.m. Bellevue College

Bellevue (21-3) vs. Lincoln (22-3), 8 p.m. Mt. Tahoma

Saturday

Stanwood (22-1) vs. Foss (17-7), 4 p.m. Kent Meridian HS

Mountlake Terrace (17-7) vs. Wilson (21-3), 4 p.m. Mt. Tahoma

CLASS 2A

Saturday

Clarkston vs. Grandview (19-3), 8 p.m. Richland HS

Wapato (15-9) vs. Pullman, noon Cheney HS

Anacortes vs. Fife (20-6), 2 p.m. Auburn HS

Hockinson vs. Foster (20-6), 2 p.m. Kent Meridian

Sehome vs. Mark Morris, 4 p.m. W.F. West HS

Bremerton (19-4) vs. Lake Washington, 6 p.m. Bothell HS

Sumner (18-8) vs. Lynden, 8 p.m. Mt. Vernon HS

River Ridge vs. White River (19-7), 8 p.m. Puyallup HS

CLASS 1A

Friday

Hoquiam vs. King’s, 6 p.m. Mountlake Terrace

University Prep vs. Toledo, 6 p.m. Mark Morris HS

Cascade Christian vs. Woodland, 8 p.m. Mark Morris HS

Naches Valley (18-6) vs. Brewster (18-5), 8 p.m. Wenatchee HS

Saturday

Vashon Island vs. Okanogan (24-0), noon Wenatchee HS

Kalama vs. Cedar Park Christian (Bothell), 6 p.m. Auburn HS

La Salle (18-5) vs. Seattle Academy, 2 p.m. Bellevue College

Riverside (20-5) vs. Zillah (23-0), 4 p.m. Eisenhower HS

CLASS 2B

Friday

Tri-Cities Prep (18-6) vs. St. George’s (26-0), 8 p.m. Central Valley

La Conner vs. Morton/White Pass, 6 p.m. W.F. West HS

Liberty vs. Kittitas, 6 p.m. Ellensburg HS

Saturday

Willapa Valley vs. Bear Creek, 2 p.m. Bothell HS

North Beach vs. Northwest Christian (Colbert), 2 p.m. Ellensburg HS

Lake Roosevelt vs. Lind-Ritzville/Sprague, 4 p.m. Cheney HS

Tacoma Baptist vs. Mossyrock, 6 p.m. W.F. West HS

Onalaska vs. Auburn Adventist, 8 p.m. Kent Meridian

CLASS 1B

Friday

Wilbur-Creston vs. Tulalip Heritage, 6 p.m. Everett Community College

Entiat vs. Wellpinit, 6 p.m. Mt. Spokane HS

Yakama Tribal vs. Pomeroy (19-1), 6 p.m. Richland HS

Colton (16-7) vs. Sunnyside Christian, 8 p.m. Eisenhower HS

Saturday

Wishkah Valley vs. Neah Bay, 10 a.m. Mt. Tahoma

Three Rivers Christian vs. Odessa-Harrington, 6 p.m. Ellensburg HS

Shorewood Christian vs. Oakville, 2 p.m. W.F. West HS

Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) vs. Soap Lake, 4 p.m. Wenatchee HS

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service