Wrestling: Mid-Columbia area state qualifiers

February 20, 2014 

Mat Classix XXVI

Feb. 21-22

Tacoma Dome

(previous state placings in parentheses)

CLASS 4A

Chiawana, 4; Pasco, 2; Richland, 2

106: Bobby Guzman, jr., Pasco.

113: No qualifiers

120: No qualifiers

126: Timmy Martinez, jr., Pasco (2013: 1st at 120).

132: No qualifiers

138: Pryce Seely, sr., Richland (2013: 8th).

145: No qualifiers

152: Blake Bishop, sr., Chiawana.

160: No qualifiers

170: Tyler Vargas, jr., Chiawana.

182: No qualifiers

195: Levi McBride, soph., Chiawana.

220: Abzael Loeza, sr., Chiawana.

285: Nicholas Workman, soph., Richland.

CLASS 3A

Sunnyside, 8; Hanford, 4; Kamiakin, 3; Kennewick, 2; Southridge, 2

106: Jacob Mendoza, soph., Sunnyside; Elias Romero, fr., Sunnyside.

113: Tyler Almaguer, jr., Kamiakin; Blake Llarenas, jr., Hanford; Homer Romero, sr., Sunnyside (2013: 1st at 106); Jesse Torres, jr., Sunnyside (2013: 3rd at 106).

120: Jesse Barajas, sr, Sunnyside (2013: 1st at 113; 2012: 2nd at 106; 2011: 4th at 106); David Ramos, jr., Kennewick.

126: No qualifiers

132: Anthony Chavez, jr., Sunnyside; Damien Gooldy, jr., Kamiakin.

138: No qualifiers

145: Noe Palomino, sr., Sunnyside.

152: No qualifiers

160: Colton DeLeon, jr., Kamiakin.

170: Bryce Overholt, sr., Southridge (2013: 5th).

182: No qualifiers

195: Will Bishop, sr., Hanford (2013: 4th at 182); Isaac Palomino, soph., Sunnyside.

220: Robby Calvert, sr., Kennewick; Marcus Surita, sr., Southridge.

285: Dallon Grinder, sr., Hanford; Jeff Weyand, sr., Hanford.

CLASS 2A

Othello, 6; Grandview, 3

106: Isaiah Barrera, sr., Othello (2013: 3rd).

113: Fidel Medina, sr., Grandview.

120: No qualifiers

126: Reese Jones, fr., Othello.

132: Diego Castaneda, soph., Grandview; Manny Martinez, jr., Othello (2013: 4th at 120).

138: Joesiah Saunders, sr., Grandview (2013: 7th).

145: No qualifiers

152: No qualifiers

160: No qualifiers

170: Jesus Montes, sr., Othello.

182: No qualifiers

195: Anthony Ruiz, soph., Othello.

220: No qualifiers

285: Bubba Ruiz, sr., Othello (2013: 2nd).

CLASS 1A

Warden, 11; Kiona-Benton, 8; Royal, 6; Connell, 4; Columbia (Burbank), 2; Wahluke, 1

106: Jesus Dominguez, sr., Warden (2013: 5th); Oscar Ortiz, jr., Connell (2013: 8th).

113: Miguel Canales, jr., Warden (2013: 6th at 106); Kiki Chabolla, soph., Royal; Fernando Gomez, sr., Connell; Flavio Sandoval, fr., Kiona-Benton.

120: Seth Garcia, sr., Kiona-Benton; Carlos Hernandez, jr., Royal (2012: 7th).

126: Raul Martinez, soph., Warden.

132: Ramses Rodelo, sr., Warden (2013: 8th).

138: Lui Carrasco, jr., Columbia-Burbank; Saul Hinojosa, sr., Warden; Adrian Toscano, soph., Warden.

145: Roberto Orozco, sr., Connell (2013: 1st); Emilio Pruneda, jr., Warden.

152: Kareem Johnson, sr., Kiona-Benton.

160: Emilio Bustos, sr., Royal (2013: 6th; 2012: 8th); Isaiah Calloway, fr., Kiona-Benton.

170: Darrin Miller, soph., Royal; Exavier Treddenbarger, jr., Columbia-Burbank.

182: Carter Allred, sr., Royal; Cruz Del Angel, sr., Kiona-Benton (2013: 1st; 2012: 1st); Jack Yorgeson, sr., Wahluke (2013: 8th).

195: Matt Bartlett, soph., Royal; Nicholas Guerra, sr., Warden; Greg Heinen, sr., Connell (2013: 4th); Anthony Llerenas, fr., Kiona-Benton.

220: Tanner Cook, soph., Kiona-Benton; Mikey Hernandez, soph., Warden; Jerry Reyes, jr., Warden.

285: Joseph Pruneda, jr., Warden; Cody Zyph, sr., Kiona-Benton (2013: 1st; 2012: 4th at 220; 2011: 8th at 215).

CLASS 2B/1B

No local wrestlers

GIRLS

Warden, 8; Sunnyside, 7; Othello, 6; Connell, 3; Chiawana, 2; Grandview, 2; Kiona-Benton, 2; Mabton, 2; Pasco, 2; Richland, 1; Royal, 1; Wahluke, 1

100: Deianeira Caudle, sr., Warden (2013: 2nd; 2012: 3rd; 2011: 8th); Brittnee Cook, jr., Kiona-Benton (2012: 4th); Levi Guerra, jr., Warden.

106: Marizza Birrueta, jr., Grandview (2013: 1st at 100; 2012: 6th at 100); Vanessa Morales, soph., Warden; Tamika Pierce, jr., Richland (2013: 8th).

112: Neomi Gutierrez, soph., Mabton; Tori Zambrano, sr., Othello.

118: Daisy Chavez, soph., Sunnyside; ; Tania Dominguez, soph., Warden; Marylou Martinez, sr., Chiawana.

124: Brea Diaz, sr., Royal; Nikki Velazquez, fr., Othello; Sydney Virgen, sr., Chiawana.

130: Jennifer Mendoza, soph., Warden; Jesenia Meza, sr., Mabton (2012: 8th); Desiree Zavala, soph., Grandview (2013: 1st).

137: Asusana Bartolo, sr., Wahluke; Phelicia Perez, sr., Othello; Tatum Sparks, jr., Othello (2013: 2nd at 124; 2012: 3rd at 124).

145: Alexa Castellanos, jr., Pasco; Elisa Gonzalez, fr., Kiona-Benton; Ashley Martinez, jr., Warden; Jackie Ramos, jr., Connell;

155: Aylin Bautista, fr., Sunnyside; Aneissa Gonzales, jr., Warden (2013: 8th; Jesse Lobos, soph., Pasco; Caily Mendez, soph., Connell.

170: Jessica Cardenas, jr., Sunnyside (2013: 3rd); Rosana Pena, fr., Othello.

190: Isabella Chavez, fr., Othello; Felisha Orozco, jr., Connell (2012: 2nd); Belen Torres, jr., Sunnyside.

235: Andrea Contreras, jr., Sunnyside (2013: 8th); Cassidy Ochoa, fr., Sunnyside; Alexandra Prado, fr., Warden; Jasmine Starke, jr., Sunnyside.

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service