Football: Playoff pairings

November 22, 2013 

Washington

CLASS 4A

QUARTERFINALS

Federal Way 41, Richland 34

Chiawana (10-1) at Wenatchee (9-2), 1 p.m. Saturday, Apple Bowl

Bothell (9-2) at Bellarmine Prep (9-2), 1 p.m. Saturday, Mt. Tahoma High

Camas (11-0) at Eastlake (9-2), 3 p.m. Saturday

SEMIFINALS

Federal Way (10-2) at Chiawana/Wenatchee winner

CLASS 3A

QUARTERFINALS

Bellevue (10-0) at Peninsula (8-3), 7 p.m. Saturday, Roy Anderson Field, Gig Harbor

Shadle Park (10-1) at Kamiakin (9-2), 2 p.m. Saturday, Lampson Stadium

Meadowdale (7-4) at Eastside Catholic (9-2), 5 p.m. Saturday, Memorial Stadium, Seattle

O’Dea 63, Mountain View 20

SEMIFINALS

Meadowdale/Eastside Catholic winner at O’Dea (12-0)

CLASS 2A

QUARTERFINALS

Lynden 54, Sumner 21

Othello (9-2) at Ellensburg (11-0), noon Saturday, Central Washington

Tumwater (11-0) at White River (8-3), 4 p.m. Saturday, Orting Stadium

Prosser (8-3) at Mark Morris (10-1), 3 p.m. Saturday, McKenzie Stadium, Vancouver

SEMIFINALS

Lynden (11-0) at Othello/Ellensburg winner

CLASS 1A

QUARTERFINALS

LaCenter (10-0) at Mount Baker (9-1), 6 p.m. Saturday, Civic Stadium, Bellingham

Cascade Christian (10-0) at King’s (9-1), 7 p.m. Saturday, Woolsey Stadium

Okanogan (9-1) at Cashmere (10-1), 4 p.m. Saturday, Apple Bowl

Freeman (11-0) at Royal (8-3), 1 p.m. Saturday, Lions Field, Moses Lake

CLASS 2B

QUARTERFINALS

Reardan (8-2) at Adna (8-3), 2 p.m. Saturday, Centralia

Lind-Ritzville/Sprague 43, Colfax 0

Napavine (10-1) at Raymond (8-1), 2 p.m. Saturday, Aberdeen

Morton/White Pass (10-0) at La Conner (10-1), 1 p.m. Saturday, Mt. Vernon

SEMIFINALS

Reardan/Adna winner at Lind-Ritzville/Sprague (12-0)

CLASS 1B

QUARTERFINALS

Neah Bay 80, Cusick 28

Lummi Nation (9-2) at Wishkah Valley (8-2), 5 p.m. Saturday, Aberdeen

Touchet (10-1) at Wilbur-Creston (10-1), 4 p.m. Saturday, West Valley High, Spokane

Rosalia 76, Colton 32

SEMIFINALS

Neah Bay (10-0) vs. Lummi Nation/Wishkah Valley winner

Touchet/Wilbur-Creston winner at Rosalia (9-2)

OREGON

CLASS 5A

Semifinals

Ashland (11-0) vs. Sherwood (11-0), 1 p.m. Saturday, Autzen Stadium, Eugene

Silverton (10-1) vs. West Albany (10-1), 5:30 p.m. Saturday, Hillsboro Stadium

CLASS 3A

Semifinals

Nyssa (11-0) vs. Dayton (11-0), 3 p.m. Saturday, Summit High, Bend

Vale (10-1) vs. Cascade Christian (10-2), 7 p.m. Saturday, Summit High, Bend

CLASS 2A

Semifinals

Grant Union (10-1) vs. Portland Christian (12-0), 11 a.m. Saturday, Summit High, Bend

Hepnner (11-0) vs. Regis (11-1), 11 a.m. Saturday, Hillsboro

CLASS 1A

Semifinals

Camas Valley (12-0) vs. Lowell (11-0), 11 a.m. Saturday, Cottage Grove High

Triangle Lake (10-1) vs. Imbler (10-1), 2:15 p.m. Saturday, Hillsboro Stadium

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service