Football: State playoff pairings

November 12, 2013 

CLASS 4A

FIRST ROUND

Game 1: Skyview (6-4) at Richland (9-1), 7 p.m. Friday

Game 2: Federal Way (8-2) at Skyline (9-1), 7 p.m. Friday

Game 3: Moses Lake (7-3) at Chiawana (9-1), 1 p.m. Saturday

Game 4: Gig Harbor (8-2) at Wenatchee (8-2), 1 p.m. Saturday

Game 5: Bothell (8-2) at Graham-Kapowsin (10-0), 7:30 p.m. Friday

Game 6: Bellarmine Prep (8-2) at Newport (8-2), 2 p.m. Saturday

Game 7: Cascade (9-1) at Camas (10-0), 4 p.m. Saturday

Game 8: Union (8-2) at Eastlake (8-2), 7 p.m. Friday

CLASS 3A

FIRST ROUND

Game 1: Glacier Peak (8-2) at Bellevue (9-0), 7 p.m. Friday

Game 2: Bonney Lake (5-5) at Peninsula (7-3), 7 p.m. Friday

Game 3: Mt. Spokane (8-2) at Shadle Park (9-1), 6 p.m. Friday, Joe Albi Stadium

Game 4: Columbia River (8-2) at Kamiakin (8-2), 4 p.m. Saturday, Lampson Stadium

Game 5: Lakes (4-6) at Meadowdale (6-4), 7 p.m. Friday

Game 6: Eastside Catholic (8-2) at Marysville-Pilchuck (10-0), 7 p.m. Friday

Game 7: Mount Si (8-1) at O’Dea (10-0), 7 p.m. Friday, Memorial Stadium, Seattle

Game 8: Seattle Prep (5-5) at Mountain View (8-2), 4 p.m. Saturday

CLASS 2A

FIRST ROUND

Game 1: W.F. West (9-1) at Sumner (10-0), 7 p.m. Friday

Game 2: Kingston (7-2) at Lynden (9-0), 7 p.m. Friday

Game 3: Othello (8-2) at East Valley (Spokane) (7-2), 1 p.m. Saturday

Game 4: Colville (7-3) at Ellensburg (10-0), 1 p.m. Saturday

Game 5: Sehome (5-5) at Tumwater (10-0), 7 p.m. Saturday

Game 6: White River (7-3) at Orting (7-3), 7 p.m. Friday

Game 7: Prosser (7-3) at Sedro-Woolley (8-2), 4 p.m. Saturday

Game 8: Lindbergh (10-0) at Mark Morris (9-1), TBA

CLASS 1A

FIRST ROUND

Game 1: Blaine (5-4) at LaCenter (9-0), 2 p.m. Saturday

Game 2: Woodland (8-1) at Mount Baker (8-1), 6 p.m. Saturday, Civic Stadium, Bellingham

Game 3: Montesano (6-4) at Cascade Christian (9-0), 7 p.m. Saturday

Game 4: King’s (8-1) at Tenino (6-4), 7 p.m. Friday

Game 5: Okanogan (8-1) at Connell (8-2), 7 p.m. Friday

Game 6: Meridian (5-4) at Cashmere (9-1), 1 p.m. Saturday

Game 7: River View (9-1) at Freeman (10-0), 1 p.m. Saturday, Gonzaga Prep

Game 8: Riverside (8-2) at Royal (7-3), 7 p.m. Friday

CLASS 2B

FIRST ROUND

Game 1: Oroville (7-2) at Reardan (7-2), 7 p.m. Friday, Gonzaga Prep

Game 2: Adna (7-3) at Waitsburg-Prescott (7-2), 4:30 p.m. Saturday, Edgar Brown Stadium, Pasco

Game 3: DeSales (6-3) at Lind-Ritzville/Sprague (10-0), 7 p.m. Friday

Game 4: Colfax (5-4) at White Swan (9-1), 3 p.m. Saturday

Game 5: Napavine (9-1) at Concrete (6-2), 1 p.m. Saturday, Sedro-Woolley High

Game 6: Wahkiakum (7-2) at Raymond (7-1), 7 p.m. Friday, Aberdeen High

Game 7: Darrington (7-3) at Morton/White Pass (9-0), 2 p.m. Saturday, White Pass High

Game 8: Toutle Lake (4-6) at La Conner (9-1), 7 p.m. Friday, Mount Vernon High

CLASS 1B

DISTRICT 4

Friday or Saturday

Taholah (3-3) at Lummi Nation (8-2) (winner is District 1/2/3 No. 2), 6 p.m. Friday

Wishkah Valley (7-2) vs. Lopez (6-3) (winner is District 4 No. 1), 2 p.m. Saturday, Stewart Field, Aberdeen

DISTRICT 7/9

Tuesday, Nov. 12

Rosalia 78, Garfield-Palouse 28

Nov. 15 or 16

Entiat (7-3) at Colton (8-2) (winner is District 7/9 No. 1), 7 p.m. Friday

Selkirk (6-4) at Wilbur/Creston (9-1) (winner is District 7/9 No. 2), 6 p.m. Friday

Odessa/Harrington (5-5) at Touchet (9-1) (winner is District 7/9 No. 3), 2 p.m. Friday

Rosalia (7-2) at Republic (7-3) (winner is District 7/9 No. 4), 1 p.m. Saturday

Cusick (7-2) at Liberty Christian (8-1) (winner is District 7/9 No. 5), 1 p.m. Saturday, Chiawana High

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service