Volleyball: Southridge draws Blanchet in state opener

November 10, 2013 

The Southridge Suns will open the Class 3A state volleyball tournament at 1:30 p.m. Friday against Bishop Blanchet in a first-round match at Saint Martin's University in Lacey.

The winner will play a quarterfinal match at 6:45p.m. Friday against the winner of Oak Harbor and Eastside Catholic.

In the Class 1A tournament, Connell will play Lynden Christian at 11:30 a.m. at Yakima's SunDome.

In the Class 2B tournament, Tri-Cities Prep will face LaConner at 8 a.m. at the SunDome.

CLASS 4A

Friday

At Saint Martin's University, Lacey

First round

Bothell vs. Kentwood, 8 a.m.

Curtis vs. Eisenhower, 8 a.m.

Mt. Vernon vs. Central Valley, 8 a.m.

Spanaway Lake vs. Newport, 9:45 a.m.

Skyline vs. Emerald Ridge, 9:45 a.m.

Camas vs. Mead, 9:45 a.m.

Wenatchee vs. Snohomish, 11:45 a.m.

Rogers (Puyallup) vs. Bellarmine Prep, 11:45 a.m.

CLASS 3A

Friday

At Saint Martin's University, Lacey

First round

Oak Harbor vs. Eastside Catholic, 11:45 a.m.

Bishop Blanchet vs. Southridge, 1:30 p.m.

Shadle Park vs. Auburn Mountainview, 1:30 p.m.

Kennedy Catholic vs. Mercer Island, 1:30 p.m.

Prairie vs. Seattle Prep, 3:15 p.m.

Columbia River vs. Ferndale, 3:15 p.m.

Meadowdale vs. University, 3:15 p.m.

Holy Names vs. Timberline, 5:15 p.m.

CLASS 2A

Friday

At Pierce College Fort Steilacoom, Lakewood

First round

East Valley (Yakima) vs. Sehome, 8 a.m.

Tumwater vs. Washington, 8 a.m.

Squalicum vs. East Valley (Spokane), 9:45 a.m.

Port Angeles vs. Capital, 9:45 a.m.

Colville vs. Fife, 11:45 a.m.

Sumner vs. Burlington-Edison, 11:45 a.m.

Ridgefield vs. North Kitsap, 1:30 p.m.

Lynden vs. West Valley (Yakima), 1:30 p.m.

CLASS 1A

Friday

At SunDome, Yakima

First round

Zillah vs. Annie Wright, 11:30 a.m.

South Whidbey vs. Chelan, 11:30 a.m.

Lakeside vs. Woodland, 11:30 a.m.

Lynden Christian vs. Connell, 11:30 a.m.

Naches Valley vs. Cascade (Leavenworth), 1:30 p.m.

Forest Ridge vs. Kalama, 1:30 p.m.

LaCenter vs. Cedar Park Christian (Bothell), 1:30 p.m.

Freeman vs. King's, 1:30 p.m.

CLASS 2B

Friday

At SunDome, Yakima

First round

Tacoma Baptist vs. Davenport, 8 a.m.

Asotin vs. Wahkiakum, 8 a.m.

Bridgeport vs. Toutle Lake, 8 a.m.

Tri-Cities Prep vs. LaConner, 8 a.m.

Adna vs. Darrington, 9:45 a.m.

Lind-Ritzville/Sprague vs. Kittitas, 9:45 a.m.

White Swan vs. Morton-White Pass, 9:45 a.m.

South Bend vs. Colfax, 9:45 a.m.

CLASS 1B

Friday

At SunDome, Yakima

First round

Almira-Coulee-Hartline vs. Sunnyside Christian, 8 a.m.

Moses Lake Christian vs. Mt. Vernon Christian, 8 a.m.

Tekoa-Oakesdale vs. Odessa-Harrington, 9:45 a.m.

Shoreline Christian vs. Lake Quinault, 9:45 a.m.

Rainier Christian vs. Wilbur-Creston, 11:30 a.m.

Klickitat vs. Pomeroy, 11:30 a.m.

Three Rivers Christian vs. Christian Faith, 1:30 p.m.

Quilcene vs. Pateros, 1:30 p.m.

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service