Football: State playoff pairings

November 9, 2013 

CLASS 4A

STATE PLAYOFFS

FIRST ROUND

Game 1: Skyview (6-4) at Richland (9-1), 7 p.m. Friday

Game 2: Federal Way (8-2) at Skyline (9-1), 7:30 p.m. Friday

Game 3: Moses Lake (7-3) at Chiawana (9-1)

Game 4: Gig Harbor (8-2) at Wenatchee (8-2)

Game 5: Bothell (8-2) at Graham-Kapowsin (10-0)

Game 6: Bellarmine Prep (8-2) at Newport (8-2)

Game 7: Cascade (9-1) at Camas (10-0), 4 p.m. Saturday, Doc Harris Stadium

Game 8: Union (8-2) at Eastlake (8-2)

CLASS 3A

STATE PLAYOFFS

FIRST ROUND

Game 1: Glacier Peak (8-2) at Bellevue (9-0)

Game 2: Bonney Lake (5-5) at Peninsula (7-3)

Game 3: Mt. Spokane (8-2) at Shadle Park (9-1), 6 p.m. Friday, Joe Albi Stadium

Game 4: Columbia River (8-2) at Kamiakin (8-2), 4 p.m. Saturday, Lampson Stadium

Game 5: Lakes (4-6) at Meadowdale (6-4)

Game 6: Eastside Catholic (8-2) at Marysville-Pilchuck (10-0)

Game 7: Mount Si (8-1) at O’Dea (10-0)

Game 8: Seattle Prep (5-5) at Mountain View (8-2)

CLASS 2A

STATE PLAYOFFS

FIRST ROUND

Game 1: W.F. West (9-1) at Sumner (10-0)

Game 2: Kingston (7-2) at Lynden (9-0)

Game 3: District 5/6 No. 2 at East Valley (Spokane) (7-2)

Game 4: Colville (7-3) at Ellensburg (10-0)

Game 5: Sehome at Tumwater (10-0)

Game 6: White River (7-3) at Orting (7-3)

Game 7: District 5/6 No. 3 at Sedro-Woolley (8-2)

Game 8: Lindbergh (10-0) at Mark Morris (9-1)

CLASS 1A

STATE PLAYOFFS

FIRST ROUND

Game 1: Meridian (5-4) at LaCenter (9-0)

Game 2: Woodland (8-1) at Mount Baker, 6 p.m. Saturday, Civic Stadium, Bellingham

Game 3: Montesano (6-4) at Cascade Christian

Game 4: Blaine (5-4) at Tenino (6-4)

Game 5: Okanogan (8-1) at Connell (8-2)

Game 6: King’s (8-1) at Cashmere (9-1)

Game 7: River View (9-1) at Freeman (10-0)

Game 8: Riverside (8-2) at Royal (7-3)

CLASS 2B

DISTRICT 7/9

Saturday

Colfax 20, Tri-Cities Prep 13

STATE PLAYOFFS

FIRST ROUND

Game 1: District 5/6 No. 2 at Reardan (7-2)

Game 2: Adna (7-3) at Waitsburg-Prescott (7-2)

Game 3: DeSales (6-3) at Lind-Ritzville/Sprague (10-0)

Game 4: Colfax (5-5) at District 5/6 No. 1

Game 5: Napavine (9-1) at Concrete

Game 6: Wahkiakum (7-2) at Raymond

Game 7: Darrington at Morton/White Pass (9-0), 2 p.m. Saturday, White Pass High

Game 8: Toutle Lake (4-6) at La Conner, 7 p.m. Friday, Mount Vernon High

CLASS 1B

DISTRICT PLAYOFFS

Tuesday

Game 1: Rosalia at Garfield-Palouse (4-5), 7 p.m.

Nov. 15 or 16

Entiat (7-3) at Colton (8-2) (winner is District 7/9 No. 1)

Selkirk (6-4) at Wilbur/Creston (9-1) (winner is District 7/9 No. 2)

Odessa/Harrington (5-5) at Touchet (9-1) (winner is District 7/9 No. 3)

Game 1 winner at Republic (7-3) (winner is District 7/9 No. 4)

Cusick (7-2) at Liberty Christian (8-1) (winner is District 7/9 No. 5)

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service