Football: Statewide crossover scores, state pairings

November 8, 2013 

CLASS 4A

District playoffs

DISTRICT 1/2/3/4

Nov. 8 or 9

Newport (7-2) at Lake Stevens (6-3) (winner is District 1 No. 1), 7 p.m. Saturday

Federal Way 37, Edmonds-Woodway 20

Skyline 36, Jefferson 0

Bothell 54, Puyallup 14

Union 51, Issaquah 21

Eastlake 52, Kentwood 7

Central Kitsap (7-2) at Graham-Kapowsin (9-0) (winner is District 3 No. 2), 7 p.m. Saturday, Art Crate FIeld

Kamiak (6-3) at Bellarmine Prep (7-2) (winner is District 3 No. 3), 7 p.m. Saturday, Mount Tahoma Stadium

Cascade 31, Auburn Riverside 28

Skyview 38, Curtis 10

Gig Harbor 56, Tahoma 14

Camas 55, Monroe 20

DISTRICT 5/8

Friday, Nov. 8

Chiawana 42, Gonzaga Prep 14

Richland 35, Ferris 7

STATE PLAYOFFS

Nov. 15 or 16

FIRST ROUND

Game 1: Skyview (6-4) at Richland (9-1)

Game 2: Federal Way (8-2) at Skyline (9-1)

Game 3: Moses Lake (7-3) at Chiawana (9-1)

Game 4: Gig Harbor (8-2) at Wenatchee (8-2)

Game 5: Bothell (8-2) at District 3 No. 2

Game 6: District 3 No. 3 at District 1 No. 1

Game 7: Cascade (9-1) at Camas (10-0)

Game 8: Union (8-2) at Eastlake (8-2)

CLASS 3A

District playoffs

Nov. 8 or 9

DISTRICT 1/2/3/4

Blanchet vs. Marysville-Pilchuck (9-0) (winner is District 1 No. 1), 7 p.m. Saturday, Quil Ceda Stadium

Glacier Peak 28, Wilson 3

Mount Si (7-1) at Oak Harbor (7-2) (winner is District 1 No. 3), 4 p.m. Saturday

Kelso (3-6) at O’Dea (9-0) (winner is District 2 No. 1), 1 p.m. Saturday, Seattle Memorial Stadium

Bellevue 44, Ferndale 0

Lakes 59, Nathan Hale 0

Eastside Catholic 41, Lincoln 21

Columbia River 32, Cleveland 15

Chief Sealth at Peninsula (6-3) (winner is District 3 No. 1), 7 p.m. Saturday, Roy Anderson Field

Meadowdale (5-4) at Timberline (6-3) (winner is District 3 No. 2), 1 p.m. Saturday, South Sound Stadium

Seattle Prep 28, Kennedy 21

Mercer Island (4-4) at Bonney Lake (4-5) (winner is District 3 No. 4), 7 p.m. Saturday, Sunset Chev Stadium

Mountlake Terrace (5-4) at Mountain View (7-2) (winner is District 4 No. 1), 7 p.m. Saturday, McKenzie Stadium

DISTRICT 5/8

Shadle Park 48, Kennewick 7

Mt. Spokane 34, Southridge 30

Kamiakin 28, University 21

State playoffs

Nov. 15 or 16

FIRST ROUND

Game 1: Glacier Peak (8-2) at Bellevue (9-0)

Game 2: District 3 No. 4 at District 3 No. 1

Game 3: Mt. Spokane (8-2) at Shadle Park (9-1)

Game 4: Columbia River (8-2) at Kamiakin (8-2)

Game 5: Lakes (4-6) at District 3 No. 2

Game 6: Eastside Catholic (8-2) at District 1 No. 1

Game 7: District 1 No. 3 at District 2 No. 1

Game 8: Seattle Prep (5-5) at District 4 No. 1

CLASS 2A

District playoffs

DISTRICT 1/2

Lynden 35, Sultan 7

Sehome 35, Lakewood 13

Sedro-Woolley 48, Lake Washington 13

DISTRICT 3

Orting 37, North Kitsap 14

Sumner 45, Renton 21

Lindbergh 20, Olympic 0

Franklin Pierce (6-3) at Kingston (6-2) (winner is District 3 No. 4), 7 p.m. Saturday

White River 24, North Mason 14

DISTRICT 4

Friday, Nov. 8

Mark Morris 13, Capital 10

Aberdeen (4-5) at Tumwater (9-0) (winner is District 4 No. 2 if Evergreen No. 1 wins), 7 p.m. Saturday

W.F. West 35, R.A. Long 28

State playoffs

FIRST ROUND

Game 1: W.F. West (9-1) at Sumner (10-0)

Game 2: District 3 No. 4 at Lynden (9-0)

Game 3: District 5/6 No. 2 at East Valley (Spokane) (7-2)

Game 4: Colville (7-3) at Ellensburg (10-0)

Game 5: Sehome at District 4 No. 2

Game 6: White River (7-3) at Orting (7-3)

Game 7: District 5/6 No. 3 at Sedro-Woolley (8-2)

Game 8: Lindbergh (10-0) at Mark Morris (9-1)

CLASS 1A

District playoffs

DISTRICT 1/3

Meridian (4-4) at Charles Wright (winner is District 1/3 No. 3), 7 p.m. Saturday, Harry E. Lang Stadium, Lakewood

Blaine 35, Port Townsend 21

King’s 30, Eatonville 12

DISTRICT 4

Tenino 41, White Salmon 7

LaCenter 54, Elma 28

Montesano 41, Kalama 14

Woodland 47, Rochester 21

DISTRICT 5

Royal 17, Zillah 7

Connell 49, La Salle 6

River View 46, Cle Elum/Roslyn 14

DISTRICT 6/7

Cashmere 54, Medical Lake 14

Freeman 35, Cascade (Leavenworth) 14

Okanogan 62, Lakeside (Nine Mile Falls) 14

Riverside 19, Chelan 14

State playoffs

FIRST ROUND

Game 1: District 1/3 No. 3 at LaCenter (9-0)

Game 2: Woodland (8-1) at Mount Baker

Game 3: Montesano (6-4) at Cascade Christian

Game 4: Blaine (5-4) at Tenino (6-4)

Game 5: Okanogan (8-1) at Connell (8-2)

Game 6: King’s (8-1) at Cashmere (9-1)

Game 7: River View (9-1) at Freeman (10-0)

Game 8: Riverside (8-2) at Royal (7-3)

CLASS 2B

District playoffs

DISTRICT 4

Napavine 23, Onalaska 20

Toutle Lake 20, North Beach 14

Naselle (3-5) at Wahkiakum (6-2) (winner is District 4 No. 5)

Adna 27, Willapa Valley 9

DISTRICT 7/9

Waitsburg-Prescott 42, Liberty (Spangle) 14

Lind-Ritzville/Sprague 67, Northwest Christian (Colbert) 28

Reardan 27, Asotin 6

DeSales 42, Davenport 41 (3OT)

Colfax (4-5) at Tri-Cities Prep (5-3) (winner is District 7/9 No. 5), 8:15 p.m. Saturday, Chiawana High

State playoffs

FIRST ROUND

Game 1: District 5/6 No. 2 at Reardan (7-2)

Game 2: Adna (7-3) at Waitsburg-Prescott (7-2)

Game 3: DeSales (6-3) at Lind-Ritzville/Sprague (10-0)

Game 4: District 7/9 No. 5 at District 5/6 No. 1

Game 5: Napavine (9-1) at District 1/2 No. 2

Game 6: District 4 No. 5 at District 4 No. 1

Game 7: District 1/2 No. 3 at Morton/White Pass (9-0)

Game 8: Toutle Lake (4-6) at District 1/2 No. 1

CLASS 1B

District playoffs

DISTRICT 4

Friday

Neah Bay 88, Lopez 30

Lummi Nation 44, Evergreen Lutheran 12

Nov. 12

Game 4: Lopez (6-3) vs. Evergreen Lutheran (4-5)

Nov. 15 or 16

Lummi Nation (8-2) vs. District 4 No. 2 (winner is District 1/2/3 No. 2)

Game 4 winner vs. District 4 No. 1 (winner is District 4 No. 1)

DISTRICT 7

Nov. 8 or 9

Wilbur/Creston 64, Republic 34

Cusick 50, Odessa-Harrington 26

Entiat 42, Selkirk 22

DISTRICT 7/9

Nov. 15 or 16

Entiat (7-3) at Colton (8-2) (winner is District 7/9 No. 1)

Selkirk (6-4) at Wilbur/Creston (9-1) (winner is District 7/9 No. 2)

Odessa/Harrington (5-5) at Touchet (9-1) (winner is District 7/9 No. 3)

Garfield-Palouse (4-5) at Republic (7-3) (winner is District 7/9 No. 4)

Cusick (7-2) at Liberty Christian (8-1) (winner is District 7/9 No. 5)

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service