Football: Statewide crossover pairings (updated)

November 5, 2013 

CLASS 4A

DISTRICT 1/2/3/4

Newport (7-2) at Lake Stevens (6-3) (winner is District 1 No. 1), 7 p.m. Saturday

Federal Way (7-2) at Edmonds-Woodway (8-1) (winner is District 1 No. 2), 7:30 p.m. Friday, Edmonds Stadium

Jefferson (5-4) at Skyline (8-1) (winner is District 2 No. 1), 7:30 p.m. Friday

Puyallup (6-3) at Bothell (7-2) (winner is District 2 No. 2), 7:30 p.m. Friday, Pop Keeney Stadium

Union (7-2) at Issaquah (6-3) (winner is District 2 No. 3), 7 p.m. Friday

Eastlake (7-2) at Kentwood (7-2) (winner is District 3 No. 1), 7 p.m. Friday, French Field

Central Kitsap (7-2) at Graham-Kapowsin (9-0) (winner is District 3 No. 2), 7 p.m. Saturday, Art Crate FIeld

Kamiak (6-3) at Bellarmine Prep (7-2) (winner is District 3 No. 3), 7 p.m. Saturday, Mount Tahoma Stadium

Cascade (8-1) at Auburn Riverside (7-2) (winner is District 3 No. 4), 7:30 p.m. Friday, Auburn Memorial Stadium

Skyview (5-4) at Curtis (8-1) (winner is District 3 No. 5), 7 p.m. Friday

Tahoma (6-3) vs. Gig Harbor (7-2) (winner is District 3 No. 6), 7:30 p.m. Friday, Roy Anderson Field, Gig Harbor

Monroe (4-5) at Camas (9-0) (winner is District 4 No. 1), 7 p.m. Friday

DISTRICT 5/8

Gonzaga Prep (7-2) at Chiawana (8-1), 7 p.m. Friday

Richland (8-1) vs. Ferris (8-1), 5:30 p.m. Friday, Joe Albi Stadium

CLASS 3A

DISTRICT 1/2/3/4

Chief Sealth/Blanchet vs. Marysville-Pilchuck (9-0) (winner is District 1 No. 1), 7 p.m. Friday, Quil Ceda Stadium

Wilson (6-3) v.s Glacier Peak (7-2) (winner is District 1 No. 2), 7:30 p.m. Friday, Snohomish High

Mount Si (7-1) at Oak Harbor (7-2) (winner is District 1 No. 3), 4 p.m. Friday

Kelso (3-6) at O’Dea (9-0) (winner is District 2 No. 1), 1 p.m. Saturday, Seattle Memorial Stadium

Ferndale (7-2) at Bellevue (8-0) (winner is District 2 No. 2), 7 p.m. Friday

Lakes (3-6) at Nathan Hale (6-3) (winner is District 2 No. 3), 5 p.m. Friday, Seattle Memorial Stadium

Lincoln (8-1) at Eastside Catholic (7-2) (winner is District 2 No. 4), 7 p.m. Friday

Columbia River (7-2) at Cleveland (5-4) (winner is District 2 No. 5), 7:45 p.m. Friday, Seattle Memorial Stadium

Chief Sealth at Peninsula (6-3) (winner is District 3 No. 1), 7 p.m. Saturday, Roy Anderson Field

Meadowdale (5-4) at Timberline (6-3) (winner is District 3 No. 2), 1 p.m. Saturday, South Sound Stadium

Seattle Prep (4-5) vs. Kennedy Catholic (5-4) (winner is District 3 No. 3) 7 p.m. Friday, Highline Memorial Stadium

Mercer Island (4-4) at Bonney Lake (4-5) (winner is District 3 No. 4), 7 p.m. Saturday, Sunset Chev Stadium

Mountlake Terrace (5-4) at Mountain View (7-2) (winner is District 4 No. 1), 7 p.m. Saturday, McKenzie Stadium

DISTRICT 5/8

Kennewick (3-6) at Shadle Park (8-1) 8 p.m. Friday, Joe Albi Stadium

Mt. Spokane (7-2) at Southridge (5-4), 5 p.m. Friday, Lampson Stadium

University (2-7) at Kamiakin (7-2), 8 p.m. Friday, Lampson Stadium

CLASS 2A

DISTRICT 1/2

Sultan (4-4) at Lynden (8-0), 7 p.m. Friday

Anacortes (5-4) at Lakewood (8-0), 7 p.m. Friday

Lake Washington (4-5) at Sedro-Woolley (7-2), 7 p.m. Friday

DISTRICT 3

Orting (6-3) at North Kitsap (6-2) (winner is District 3 No. 1), 7 p.m. Friday

Renton (4-4) at Sumner (9-0) (winner is District 3 No. 2), 7 p.m. Friday, Sunset Chev Stadium

Olympic (5-4) vs. Lindbergh (9-0) (winner is District 3 No. 3), 7 p.m. Friday, Renton Memorial Stadium

Franklin Pierce (6-3) at Kingston (6-2) (winner is District 3 No. 4), 7 p.m. Saturday

North Mason (7-2) at White River (6-3) (winner is District 3 No. 5), 7 p.m. Friday

DISTRICT 4

Tuesday

Aberdeen wins tie-breaker

Capital (4-5) at Mark Morris (8-1) (winner is District 4 No. 1 if GSHL No. 1 wins), 7 p.m. Friday, Longview Memorial Stadium

Aberdeen (4-5) at Tumwater (9-0) (winner is District 4 No. 2 if Evergreen No. 1 wins), 7 p.m. Saturday

R.A. Long (8-1) at W.F. West (8-1) (winner is District 4 No. 3 if both No. 1s win), 7 p.m. Friday

CLASS 1A

DISTRICT 1

Tuesday

At Meridian HS

Lynden Christian 7, South Whidbey 0

Meridian 28, Lynden Christian 12

DISTRICT 1/3

Meridian (4-4) at Charles Wright (winner is District 1/3 No. 3), 7 p.m. Saturday, Harry E. Lang Stadium, Lakewood

Port Townsend at Blaine (4-4) (winner is District 1/3 No. 4), 7 p.m. Friday

Eatonville (7-2) at King’s (7-1) (winner is District 1/3 No. 5), 7 p.m. Friday

DISTRICT 4

White Salmon (4-4) at Tenino (5-4) (if higher seed wins, winner is District 4 No. 1), 7 p.m. Friday

Elma (5-4) at LaCenter (8-0) (if higher seed wins, winner is District 4 No. 2), 7 p.m. Friday

Kalama (6-2) at Montesano (5-4) (if higher seed wins, winner is District 4 No. 3), 7 p.m. Friday, Stewart Field, Aberdeen

Rochester (6-3) at Woodland (7-1) (if higher seed wins, winner is District 4 No. 4), 7 p.m. Friday

DISTRICT 5

Royal (6-3) at Zillah (9-0) (winner is District 5 No. 1), 7 p.m. Friday

La Salle (5-4) at Connell (7-2) (winner is District 5 No. 2), 7 p.m. Friday

River View (8-1) at Cle Elum/Roslyn (5-4) (winner is District 5 No. 3), 7:30 p.m. Friday

DISTRICT 6/7

Medical Lake (4-4) at Cashmere (8-1) (winner is District 6/7 No. 1), 7 p.m. Friday

Cascade (Leavenworth) (5-4) at Freeman (9-0) (winner is District 6/7 No. 2), 7 p.m. Friday

Lakeside (9 Mile Falls) (5-3) at Okanogan (7-1), 7 p.m. (winner is District 6/7 No. 3), 7 p.m. Friday

Chelan (6-3) at Riverside (7-2) (winner is District 6/7 No. 4), 7 p.m. Friday

CLASS 2B

DISTRICT 4

Onalaska (5-4) at Napavine (8-1) (winner is District 4 No. 3)

Toutle Lake (3-6) at North Beach (6-2) (winner is District 4 No. 4)

Naselle (3-5) at Wahkiakum (6-2) (winner is District 4 No. 5)

Adna (6-3) at Willapa Valley (4-4) (winner is District 4 No. 6)

DISTRICT 7/9

Liberty (Spangle) (2-7) at Waitsburg-Prescott (6-2) (winner is District 7/9 No. 1), 6 p.m. Friday

Northwest Christian at Lind-Ritzville/Sprague (9-0) (winner is District 7/9 No. 2), 6 p.m. Friday

Asotin (5-3) at Reardan (6-2) (winner is District 7/9 No. 3), 6 p.m. Friday

Davenport (4-5) at DeSales (5-3) (winner is District 7/9 No. 4), 6 p.m. Friday

Colfax (4-5) at Tri-Cities Prep (winner is District 7/9 No. 5, TBA Saturday, Chiawana High

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service