Football: Week 7 standings, scores

October 18, 2013 

Washington

Mid-Columbia Conference

League Overall

Chiawana (4A) 5-0 6-1

Richland (4A) 4-1 6-1

Walla Walla (4A) 4-1 5-2

Kamiakin (3A) 3-2 5-2

Southridge (3A) 2-3 4-3

Hanford (3A) 1-4 2-5

Kennewick (3A) 1-4 2-5

Pasco (4A) 0-5 0-7

Friday’s scores

Kamiakin 46, Pasco 14

Walla Walla 26, Southridge 21

Kennewick 31, Hanford 14

Lake City, Idaho 33, Chiawana 26

Richland 42, Post Falls, Idaho 13

Thursday, Oct. 24

Pasco at Kennewick, 7 p.m.

Friday, Oct. 25

Southridge at Chiawana, 7 p.m.

Hanford at Richland, 7 p.m.

Walla Walla at Kamiakin, 7 p.m.

Greater Spokane League

League Overall

Ferris (4A) 6-1 6-1

Gonzaga Prep (4A) 6-1 6-1

Shadle Park (3A) 6-1 6-1

Central Valley (4A) 5-2 5-2

Mt. Spokane (3A) 5-2 5-2

Mead (4A) 3-4 3-4

Lewis & Clark (4A) 2-5 2-5

North Central (3A) 1-6 1-6

University (3A) 1-6 1-6

Rogers (3A) 0-7 0-7

Thursday’s scores

Shadle Park 49, North Central 0

Gonzaga Prep 48, Rogers 17

Friday’s scores

Mt. Spokane 42, University 10

Central Valley 41, Mead 14

Ferris 34, Lewis & Clark 6

Thursday, Oct. 24

Ferris at University, 4:15 p.m.

North Central at Lewis & Clark, 7:15 p.m.

Friday, Oct. 25

Mead at Rogers, 5 p.m.

Shadle Park at Central Valley, 7 p.m.

Mt. Spokane at Gonzaga Prep, 7:30 p.m.

CBBN

League Overall

Moses Lake (4A) 5-1 6-1

Wenatchee (4A) 5-1 5-2

Eisenhower (4A) 3-3 4-3

Davis (4A) 2-4 2-5

Eastmont (4A) 1-5 2-5

Sunnyside (3A) 0-2 0-7

Friday’s scores

Eastmont 35, Sunnyside 21

Wenatchee 17, Davis 8

Moses Lake 34, Eisenhower 33

Friday, Oct. 25

Sunnyside at Davis, 7 p.m.

Eisenhower at Eastmont, 7 p.m.

Wenatchee at Moses Lake, 7 p.m.

CWAC

League Overall

Ellensburg 6-0 7-0

West Valley 5-1 6-1

Ephrata 4-2 5-2

Othello 4-2 5-2

East Valley 4-2 4-3

Prosser 4-2 4-3

Grandview 1-5 2-5

Selah 1-5 2-5

Toppenish 1-5 2-5

Wapato 0-6 0-7

Friday’s scores

Othello 53, Selah 21

Ephrata 42, Toppenish 7

Ellensburg 51, Wapato 6

West Valley 13, Prosser 7

East Valley 46, Grandview 27

Friday, Oct. 25

Grandview at Ephrata, 7 p.m.

Toppenish at Othello, 7 p.m.

East Valley at Prosser, 7 p.m.

West Valley at Ellensburg, 7 p.m.

Selah at Wapato, 7 p.m.

SCAC East

League Overall

River View 4-0 7-0

Connell 4-0 5-2

Royal 2-2 4-3

Wahluke 2-3 4-3

Columbia (Burbank) 1-2 3-3

Kiona-Benton 1-3 2-5

Warden 0-4 0-6

Friday’s scores

River View 55, Wahluke 15

Warden at Columbia (Burbank), (n)

Connell 28, Royal 0

La Salle 26, Kiona-Benton 15

Friday, Oct. 25

Kiona-Benton at Warden, 7 p.m.

Connell at River View, 7 p.m.

Columbia (Burbank) at Royal, 7 p.m.

Wahluke at Highland, 7 p.m.

Southeast 2B

League Overall

Tri-Cities Prep 2-0 5-1

Waitsburg-Prescott 2-0 4-1

Asotin 1-1 4-2

DeSales 1-1 3-3

Dayton 0-4 0-6

Mabton N/A 1-5

Friday’s scores

Tri-Cities Prep 27, Dayton 0

Waitsburg-Prescott at Mabton, (n)

Friday, Oct. 25

Asotin at Waitsburg-Prescott, 7 p.m.

Riverside Christian at Dayton, 7 p.m.

Mabton vs. Liberty (Spangle) at Connell, 7 p.m.

Tri-Cities Prep at DeSales, 7 p.m.

Southeast 1B

League Overall

Touchet 3-1 6-1

Liberty Christian 3-1 5-1

Colton 3-1 5-2

Sunnyside Christian 2-1 4-2

Pomeroy 2-2 3-4

Garfield-Palouse 2-2 2-4

St. John-Endicott 0-3 2-4

LaCrosse-Washtucna 0-4 0-6

Rosalia N/A 2-1

Friday’s scores

Colton 44, Liberty Christian 32

Garfield-Palouse 44, Pomeroy 30

Touchet 56, LaCrosse-Washtucna 6

St. John-Endicott at Sunnyside Christian, (n)

Friday, Oct. 25

Sunnyside Christian at Colton, 7 p.m.

Touchet at Garfield-Palouse, 7 p.m.

LaCrosse-Washtucna at St. John-Endicott, 7 p.m.

Liberty Christian at Pomeroy, 7 p.m.

OREGON

5A Columbia River Conference

League Overall

Pendleton 2-0 6-2

Hermiston 2-0 5-3

The Dalles 0-2 4-3

Hood River Valley 0-2 1-7

Friday’s scores

Hermiston 60, Hood River Valley 34

Pendleton 52, The Dalles 34

Friday, Oct. 25

Hood River Valley at The Dalles-Wahtonka, 7 p.m.

Hermiston at Pendleton, 7 p.m.

END OF REGULAR SEASON

3A Eastern Oregon League

League Overall

Nyssa 1-0 7-0

Burns 0-0 3-3

Umatilla 0-0 1-5

Vale 0-1 6-1

Friday’s scores

Nyssa 20, Vale 19

Umatilla at Burns, (n)

Friday, Oct. 25

Vale at Umatilla, 7 p.m.

Burns at Nyssa, 7 p.m.

2A Blue Mountain

League Overall

Heppner 5-0 7-0

Grant Union 4-1 6-1

Weston-McEwen 4-1 4-3

Stanfield 3-2 5-2

Irrigon 2-3 5-3

Enterprise 1-3 2-4

Pilot Rock 0-4 0-6

Union 0-5 2-5

Friday’s scores

Heppner 20, Grant Union 14

Pilot Rock at Enterprise, (n)

Weston-McEwen 40, Stanfield 36

Irrigon 34, Union 0

1A Special District 3

League Overall

Dufur 4-0 8-0

Condon/Wheeler 3-1 5-1

Sherman 3-1 5-3

Ione 1-3 1-6

Arlington 0-3 1-6

Echo 0-3 1-6

Friday’s scores

Dufur 52, Sherman 6

Ione 74, Arlington 24

Elgin 60, Echo 16

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service