Football: Week 2 standings, scores

September 13, 2013 

mcc football high school kennewick pasco richland chiawana walla

Chiawana shut out Kennewick 48-0 on Friday, Sept. 13 at Lampson Stadium in Kennewick.

KAI-HUEI YAU — Tri-City Herald Buy Photo

Washington

Mid-Columbia Conference

League Overall

Chiawana (4A) 2-0 2-0

Richland (4A) 2-0 2-0

Kamiakin (3A) 1-0 2-0

Pasco (4A) 0-0 0-2

Southridge (3A) 0-1 1-1

Kennewick (3A) 0-1 0-2

Walla Walla (4A) 0-1 0-2

Hanford (3A) 0-2 0-2

Thursday’s score

Kamiakin 33, Hanford 27

Friday’s scores

Chiawana 48, Kennewick 0

Richland 21, Walla Walla 6

Southridge 48, Sunnyside 7

Eastmont 33, Pasco 14

Thursday’s game

Sunnyside at Kamiakin, 7 p.m.

Friday, Sept. 20

Kennewick at Southridge, 7 p.m.

Richland at Chiawana, 7 p.m.

Pasco at Hanford, 7 p.m.

Davis at Walla Walla, 7 p.m.

CBBN

League Overall

Moses Lake (4A) 1-0 2-0

Eisenhower (4A) 1-1 1-1

Davis (4A) 1-1 1-1

Wenatchee (4A) 1-1 1-1

Sunnyside (3A) 0-0 0-2

Eastmont (4A) 0-1 1-1

Friday’s scores

Wenatchee 53, Davis 13

Eastmont 33, Pasco 14

Moses Lake 31, Eisenhower 14

Southridge 48, Sunnyside 7

Thursday’s game

Sunnyside at Kamiakin, 7 p.m.

Friday, Sept. 20

Davis at Walla Walla, 7 p.m.

Eastmont at Eisenhower, 7 p.m.

Moses Lake at Wenatchee, 7 p.m.

CWAC

League Overall

Ellensburg 1-0 2-0

Othello 1-0 2-0

West Valley 1-0 2-0

East Valley 1-0 1-1

Prosser 1-0 1-1

Selah 0-1 1-1

Ephrata 0-1 1-1

Grandview 0-1 1-1

Toppenish 0-1 1-1

Wapato 0-1 0-2

Friday’s scores

West Valley 38, Selah 7

Ellensburg 37, Ephrata 7

East Valley 29, Toppenish 13

Othello 54, Wapato 0

Prosser 50, Grandview 0

Friday, Sept. 20

Grandview at West Valley, 7 p.m.

Selah at Ellensburg, 7 p.m.

Ephrata at East Valley, 7 p.m.

Toppenish at Wapato, 7 p.m.

Othello at Prosser, 7 p.m.

SCAC East

League Overall

River View 0-0 2-0

Royal 0-0 2-0

Wahluke 0-0 2-0

Kiona-Benton 0-0 1-1

Columbia (Burbank) 0-0 1-1

Connell 0-0 0-2

Warden 0-0 0-2

Friday’s scores

River View 49, La Salle 13

Zillah 52, Kiona-Benton 6

Wahluke 29, Mabton 0

Columbia (Burbank) 28, Granger 6

Royal 17, Quincy 13

Lind-Ritzville-Sprague 40, Warden 21

Okanogan 19, Connell 6

Friday, Sept. 20

Warden at Royal, 7 p.m.

Columbia (Burbank) at Wahluke, 7 p.m.

Kiona-Benton at River View, 7 p.m.

Connell at Cle Elum/Roslyn, 7 p.m.

Southeast 2B

League Overall

Asotin 0-0 2-0

Waitsburg-Prescott 0-0 2-0

DeSales 0-0 1-0

Tri-Cities Prep 0-0 1-1

Dayton 0-0 0-2

Mabton N/A 0-2

Thursday’s score

Waitsburg-Prescott 49, Weston-McEwen 6

Friday’s scores

Asotin 38, Colfax 0

Stanfield 24, Dayton 13

Wahluke 29, Mabton 0

Irrigon 34, Tri-Cities Prep 29

Saturday’s game

DeSales at Blanchet Catholic, Salem, Ore., 2 p.m.

Friday, Sept. 20

Dayton at Asotin, 7 p.m.

DeSales at Mabton, 7 p.m.

Waitsburg-Prescott at Orofino, Idaho, 7 p.m.

Saturday, Sept. 21

Tri-Cities Prep vs. Meridian at Leavenworth, 7 p.m.

Southeast 1B

League Overall

Colton 0-0 2-0

St. John-Endicott 0-0 1-1

Liberty Christian 0-0 1-0

Pomeroy 0-0 1-1

Touchet 0-0 2-0

Sunnyside Christian 0-0 0-1

Garfield-Palouse 0-0 0-1

LaCrosse-Washtucna 0-0 0-2

Rosalia N/A 2-0

Friday’s scores

Colton 64, Wilbur-Creston 58

Soap Lake 48, LaCrosse-Washtucna 14

Liberty Christian 68, Almira-Coulee-Hartline 6

Pomeroy 62, Lewis County, Idaho, 0

Rosalia 68, St. John-Endicott 16

King’s Way Christian 62, Sunnyside Christian 6

Touchet 76, Ione 32

Friday, Sept. 20

Colton at Salmon River, Idaho, 7 p.m.

Garfield-Palouse at Genesee, Idaho, 7 p.m.

Cove, Ore., at Liberty Christian, 7 p.m.

Pomeroy at Clearwater Valley, Ore., 7 p.m.

Wallowa at LaCrosse-Washtucna, 7 p.m.

St. John-Endicott at Northport, 7 p.m.

Wellpinit at Sunnyside Christian, 7 p.m.

Touchet at Rosalia, 7 p.m.

OREGON

5A Columbia River Conference

League Overall

Pendleton 0-0 3-0

Hermiston 0-0 2-1

The Dalles-Wahtonka 0-0 2-1

Hood River Valley 0-0 1-2

Friday’s scores

Hood River Valley 45, Redmond 19

The Dalles-Wahtonka 45, Crook County 28

Sherwood 63, Hermiston 9

Pendleton 62, Milwaukie 6

Friday, Sept. 20

North Salem at Hood River Valley, 7 p.m.

The Dalles-Wahtonka at Summit, 7 p.m.

Lewiston at Hermiston, 7 p.m.

Ontario at Pendleton, 7 p.m.

3A Eastern Oregon League

League Overall

Nyssa 0-0 3-0

Vale 0-0 3-0

Burns 0-0 1-2

Umatilla 0-0 1-2

Friday’s scores

Vale 14, Homedale, Idaho, 13

Lakeview 7, Burns 0

Nyssa 21, New Plymouth 3

Umatilla 22, Pilot Rock 20

Friday, Sept. 20

La Grande at Vale, 7 p.m.

Burns at La Pine, 7 p.m.

Nyssa at Payette, Idaho, 7 p.m.

Umatilla at Valley Catholic, 7 p.m.

2A Blue Mountain League

League Overall

Irrigon 0-0 3-0

Grant Union 0-0 2-0

Heppner 0-0 2-0

Union 0-0 2-0

Stanfield 0-0 2-0

Enterprise 0-0 1-1

Pilot Rock 0-0 0-2

Weston-McEwen 0-0 0-2

Thursday’s score

Waitsburg-Prescott 49, Weston-McEwen 6

Friday’s scores

Heppner 43, Willamina 0

Umatilla 22, Pilot Rock 20

Stanfield 24, Dayton 13

Union 13, Riverside 12

Enterprise 18, McLoughlin 7

Irrigon 34, Tri-Cities Prep 29

Friday, Sept. 20

Grant Union at Union, 7 p.m.

Irrigon at Heppner, 7 p.m.

Stanfield at Pilot Rock, 7 p.m.

Weston-McEwen at Enterprise, 7 p.m.

1A Special District 3

League Overall

Dufur 0-0 3-0

Condon/Wheeler 0-0 2-0

Sherman 0-0 2-1

Echo 0-0 1-2

Ione 0-0 1-1

Arlington 0-0 0-2

Friday’s scores

Condon/Wheeler 66, Wallowa 30

Dufur 56, Perrydale 8

Ione 76, Touchet 32

Imbler 72, Sherman 20

Dayville/Monument 52, Arlington 28

Powder Valley 60, Echo 14

Friday, Sept. 20

Ione at Condon/Wheeler, 7 p.m.

Dufur at Arlington, 7 p.m.

Sherman at Echo, 7 p.m.

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service