High school baseball playoff pairings

May 8, 2013 

Class 4A

District 5/8 Tournament

At Bomber Field, Richland

Saturday

Elimination game

Game 1: Mead (14-8) vs. Walla Walla (7-14), 10 a.m.

Championship

Game 2: Gonzaga Prep (20-1) vs. Richland (15-6), 1 p.m. (winner is District 5/8 No. 1 to state)

Elimination game

Game 3: Game 1 winner vs. Game 2 loser, 4 p.m. (winner is District 5/8 No. 2 to state)

Class 3A

District 5/8 tournament

Saturday

At Roy Johnson Field, Kennewick

Championship

Game 1: Southridge (15-6) at Kennewick (18-3), 10 a.m. (winner District 5/8 No. 1 to state)

Elimination games

Game 2: Kamiakin (12-10) vs. Hanford (12-9), 1 p.m.

Game 3: Game 1 loser vs. Game 2 winner, 4 p.m. (winner is District 5/8 No. 2 to state)

Class 2A

DISTRICT 5/6/7 TOURNAMENT

Wednesday

Elimination games

Selah 12, Othello 5

Prosser 7, Ellensburg 1

Saturday

At Johnson-O’Brien Stadium, Ephrata

Championship semifinals

Game 3: Selah (12-9) vs. East Valley (13-7), 10 a.m.

Game 4: Prosser (15-6) vs. West Valley (17-3), 1 p.m.

Seeding game

Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 loser, 4 p.m.

Championship

Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m. (winner is District 5/6/7 No. 1, loser No. 3 to state)

Tuesday

Elimination games

Game 7: Game 5 loser at GNL 1, 4 p.m. (winner is District 5/6/7 No. 2 to state)

Game 8: GNL 2 at Game 5 winner, 4 p.m. (winner is District 5/6/7 No. 4 to state)

DISTRICT 7 TOURNAMENT

Wednesday

Clarkston 3, Colville 2

West Valley (Spokane) 2, Pullman 0

Saturday

At West Valley High, Spokane

Championship

Game 1: Clarkston at West Valley (Spokane), 1 p.m. (winner is GNL 1 to District 5/6/7 tournament)

Elimination games

Game 2: Colville vs. Pullman, 10 a.m.

Game 3: Game 1 loser vs. Game 2 winner, 4 p.m. (winner is GNL 2 to District 5/6/7 tournament)

CLASS 1A

DISTRICT 5 TOURNAMENT

Friday

Elimination games

Game 5: Kiona-Benton at La Salle, 4 p.m.

Game 6: Highland at Warden, 4 p.m.

Championship semifinals

Game 7: Columbia (Burbank) at Naches Valley, 4 p.m.

Game 8: Cle Elum/Roslyn at Connell, 4 p.m.

CLASS 2B

DISTRICT 9 TOURNAMENT

Saturday

At Walla Walla

Elimination game

Game 4: Tri-Cities Prep (14-7) vs. Tekoa-Oakesdale-Rosalia (10-11), 11 a.m. Championship

Game 5: DeSales (16-2) vs. Asotin (15-4), 1:30 p.m. (winner is District 9 No. 1 to regionals)

Seeding game

Game 6: Game 4 winner vs. Game 5 loser, 4 p.m. (winner is District 9 No. 2, loser No. 3 to regionals)

CLASS 1B

District 9 Tournament

Saturday

Game 3: Liberty Christian at Colton, 11 a.m. (winner is District 9 No. 1 to regionals)

Tuesday

At Medical Lake HS

Elimination game

Game 3 loser vs. District 7 No. 3, 3:30 p.m. (winner is District 7/9 No. 4 to regionals)

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service