Track and field: Kiona-Benton's Leavitt wins 110 hurdles at Best of Basin

March 28, 2013 

Best of the Basin: Kiona-Benton’s Gage Leavitt won the 110-meter hurdles, was second in the shot put and the 400-meter relay, and third in the 100 at Quincy High.

On the girls side, Wahluke’s Katelyn Peterson won the triple jump, was second in the high and long jumps and was third in the 200.

At Quincy High

Winners and locals in the top 3

Boys

Team scores—1. Ephrata, 262; 2. Quincy, 141.5; 3. Kiona-Benton, 92.5; 4. Othello, 80.5; 5. Royal, 49.5; 6. Wahluke, 25. 100—1. Jonathan Green, Ephrata, 11.44; 3. Gage Leavitt, Kiona-Benton, 12.15. 200—1. Jonathan Green, Ephrata, 22.6; 2. Manny Martinez, Othello, 24.42; 3. TJ Love, Othello, 24.55. 400—1. Jonathan Green, Ephrata, 50.01. 800—1. Kieran Rolfe, Ephrata, 2:10.64; 3. Juan Jimenez, Royal, 2:22.61. 1,600—1. Kieran Rolfe, Ephrata, 4:48. 3,200—1. Victory Salgado, Quincy, 10:15.85. 110H—1. Gage Leavitt, Kiona-Benton, 15.58; 3. Marco Pena, Othello, 17.45. 300H—1. Evan McCMartin, Ephrata, 42.59; 3. Marco Pena, Othello, 43.18. 4x100 relay—1. Ephrata, 45.9; 2. Kiona-Benton (Austin Vanhollenbeke, Eryk Nash, Cristian Aguilar, Gage Leavitt), 46.19. 4x400 relay—1. Ephrata, 3:43.44; 2. Royal, 3:49.03; 3. Othello (Cody Alvarez, Manny Martinez, Marco Pena, Aaron Suarez), 3:50.62. Shot—1. Armando Tafoya, Quincy, 49-10; 2. Gage Leavitt, Kiona-Benton, 46-8; 3. Derek Valdez, Othello, 45-10. Dis—1. Armando Tafoya, Quincy, 149-8; 3. Derek Valdez, Othello, 109-1. Jav—1. Domingo Villarreal, Quincy, 159-1. HJ—1. Erik Berens, Ephrata, 5-10; 2. Michael Valentine, Royal, 5-8. PV—1. Eryk Nash, Kiona-Benton, 14-0. LJ—1. Layton Lange, Ephrata, 18-9.5; 2. Alex Ramirez, Kiona-Benton, 18-6. TJ—1. Layton Lange, Ephrata, 41-9.75.

Girls

Team scores—1. Ephrata, 228.5; 2. Quincy, 176.5; 3. Kiona-Benton, 104; 4. Othello, 62.5; 5. Wahluke, 56; 6. Royal, 49.5. 100—1. Valerie Tobin, Quincy, 13.68; 2. Jordyn Kelly, Kiona-Benton, 13.97. 200—1. Valerie Tobin, Quincy, 27.87; 3. Katelyn Peterson, Wahluke, 29.4. 400—1. Haley Berryman, Ephrata, 1:03.65. 800—1. Haley Berryman, Ephrata, 2:33.94. 1,600—1. Hannah Gunderson, Ephrata, 5:56.9. 3,200—1. Dezarae Westra, Quincy, 13:47.52; 2. Michelle Murillo, Othello, 13:58.91; 3. Anahi Gomez, Royal, 14:18.78. 100H—1. Brittany Harris, Ephrata, 17.37. 300H—1. Alice Turnbull, Ephrata, 51.6. 4x100 relay—1. Kiona-Benton (Bailey Schroeder, Jordyn Kelly, Taylor Haughton, Morgan Carter), 54.04. 4x200 relay—1. Quincy, 1:52.9; 2. Kiona-Benton (Jordyn Kelly, Brittnee Cook, Morgan Carter, Taylor Haughton), 1:52.95. 4x400 relay—1. Ephrata, 4:32.86; 3. Othello (Kassandra Suarez, Tessa Johnston, Vanessa Murillo, Kaitlyn Barnett), 4:34.56. Shot—1. Casey Etter, Ephrata, 29-2.5; 2. Vanessa Gonzalez, Kiona-Benton, 29-1.5; 3. Dori Floren, Royal, 28-1.5. Dis—1. Vanessa Gonzalez, Kiona-Benton, 78-10; 2. Dori Floren, Royal, 75-10; 3. Asucena Alvarado, Othello, 73-8. Jav—1. Kristen McDonnell, Ephrata, 105-8. HJ—1. Samantha Kleyn, Quincy, 4-8; 2. Katelyn Peterson, Wahluke, 4-6. PV—1. Nicole Virden, Ephrata, 8-0; 3. Bailey Schroeder, Kiona-Benton, 7-6. LJ—1. Tonya Iverson, 15-5; 2. Katelyn Peterson, Wahluke, 15-2. TJ—1. Katelyn Peterson, Wahluke, 31-7.5; 3. Tonya Iverson, Royal, 30-0.

Chiawana, Pasco, Southridge at Kennewick High

Thursday

No team scores kept. Winners only.

Boys

100—Corey Bell, Chiawana, 11.54. 200—Christian Young, Pasco, 23.0. 400—Christian Young, Pasco, 51.11. 800—Cameron Johnston, Southridge, 2:08.16. 1,600—David Thien, Chiawana, 4:58.94. 3,200—Skylar Larson, Pasco, 10:09.21. 110H—Brenden Kelley, Southridge, 16.0. 300H—Brenden Kelly, Southridge, 40.3. 4x100 relay—Chiawana (Dre’Sonte Dorton, Travis Questad, Corey Bell, Tyler Morris), 44.58. 4x400 relay—Chiawana (Gabriel Smith, Brannt Bachmeier, Nicholas Pincheira, William Eris) 3:36.85. Shot—Wesley Henderson, Chiawana, 44-4. Dis—Zachary Kreider, Pasco, 146-2. Jav—Christian Candanzo, Southridge, 155-8. HJ—Austin Sparks, Chiawana, 6-2. PV—Nathan McBride, Chiawana, 11-6. LJ—Austin Sparks, Chiawana, 19-3. TJ—Ryan Best, Pasco, 40-5.5.

Girls

100—Mertece Hatchet, Southridge, 13.03. 200—Nicole Edwards, Southridge, 26.85. 400—Alexis Stephenson, Chiawana, 1:02.81. 800—Sydney Boothe, Chiawana, 2:32.07. 1,600—Emily Kump, Southridge, 5:27.32. 3,200—Annie Samuelson, Southridge, 12:27.52. 100H—Michelle Snider, Southridge, 16.0. 300H—Cara Gilmore, Chiawana, 49.57. 4x100 relay—Southridge (Kimberly Brinkworth, Nicole Edwards, Michelle Snider, Kylie Fraga), 50.03. 4x200 relay—Southridge (Bree Lane, Makenna Behrens, Nicole Edwards, Michelle Snider), 1:48.94. 4x400 relay—Southridge (Nicole Edwards, Samantha Gifford, Bree Lane, Katelyn McLaughlin), 4:24.2. Shot—Kimberly Brinkworth, Southridge, 36-1. Dis—Panisesi Taimani, Kennewick, 107-9. Jav—Kayla Kima, Kennewick, 106-2. HJ—Paige Thompson, Southridge, 4-10. PV—Marissa Berry, Southridge, 9-6. LJ—Cara Gilmore, Chiawana, 16-5.5. TJ—Alexandra Upton, Southridge, 31-11.

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service