Girls basketball: Statewide regional playoff pairings

February 17, 2013 

GIRLS BASKETBALL REGIONAL PLAYOFFS

Friday, Feb. 22

CLASS 4A

At Jackson HS, Mill Creek

Bellarmine Prep (15-9) vs. Inglemoor (20-2), 6 p.m.

Kentwood (18-7) vs. Lynnwood, 8 p.m.

At Puyallup HS

Arlington vs. Todd Beamer (20-5), 6 p.m.

Kentridge (14-11) vs. Mt. Rainier (24-1), 8 p.m.

At Rogers HS, Puyallup

Union (18-8) vs. Gonzaga Prep (21-3), 6 p.m.

Skyline (19-5) vs. Yelm (20-4), 8 p.m.

At Wenatchee HS

Puyallup (20-5) vs. Mead (21-1), 6 p.m.

Lake Stevens/Newport winner vs. Davis (12-8), 8 p.m.

CLASS 3A

At Glacier Peak HS, Snohomish

Glacier Peak (17-6) vs. Enumclaw (19-6), 6 p.m.

Mercer Island vs. Everett (13-10), 8 p.m.

At Bellevue College

Stanwood vs. Seattle Prep, 6 p.m.

Kelso (15-10) vs. Cleveland, 8 p.m.

At Mt. Tahoma HS, Tacoma

Bellevue vs. Prairie (21-3), 6 p.m.

Bonney Lake (15-10) vs. Wilson (20-2), 8 p.m.

At University HS, Spokane

Holy Names Academy vs. University (13-10), 6 p.m.

Lakes (14-9) vs. Kamiakin (17-5), 8 p.m.

CLASS 2A

At Lynden HS

Cedarcrest vs. Port Angeles, 6 p.m.

Olympic vs. Burlington-Edison, 8 p.m.

At Meridian HS, Kent

Centralia (12-11)/River Ridge (17-5) winner vs. White River, 6 p.m.

Renton vs. Sumner, 8 p.m.

At Tumwater HS

Archbishop Murphy (19-5) vs. W.F. West, 6 p.m.

Washington vs. Mark Morris, 8 p.m.

At Central Washington University, Ellensburg

Ellensburg (19-3) vs. Selah (12-11)/West Valley (Spokane) (17-5) winner, 6 p.m.

Pullman (17-6)/Grandview (18-5) winner vs. Wapato (20-2), 8 p.m.

CLASS 1A

At Mt. Vernon HS

Woodland (21-3) vs. Cascade Christian, 6 p.m.

Hoquiam vs. Lynden Christian, 8 p.m.

At W.F. West HS, Chehalis

King’s vs. Montesano (16-8), 6 p.m.

Blaine vs. Castle Rock (23-0), 8 p.m.

At West Valley HS, Yakima

Connell (20-4) vs. University Prep, 6 p.m.

Okanogan vs. Zillah (19-3), 8 p.m.

At Central Valley HS, Spokane Valley

Columbia (Burbank) (17-5) vs. Chelan, 6 p.m.

La Salle (18-5) vs. Brewster, 8 p.m.

CLASS 2B

At Mountlake Terrace HS

DeSales (17-6) vs. Darrington (18-4), 6 p.m.

Onalaska vs. La Conner, 8 p.m.

At Mark Morris HS, Longview

Crosspoint Academy (14-11) vs. Morton/White Pass, 6 p.m.

Raymond vs. Pe Ell, 8 p.m.

At Mt. Spokane HS, Spokane

Lake Roosevelt vs. Northwest Christian (Colbert) (19-6), 6 p.m.

Toutle Lake vs. Reardan (25-1), 8 p.m.

At Sunnyside HS

Riverside Christian vs. Napavine, 6 p.m.

Colfax (23-5) vs. White Swan, 8 p.m.

CLASS 1B

At Lynnwood HS

St. John-Endicott (17-6) vs. Tulalip Heritage, 6 p.m.

Mount Rainier Lutheran vs. Shoreline Christian, 8 p.m.

At Timberline HS, Olympia

Yakama Nation vs. Republic (17-5), 6 p.m.

Mount Vernon Christian vs. Taholah, 8 p.m.

At Eastmont HS, East Wenatchee

Moses Lake Christian vs. Wilbur-Creston (19-4), 6 p.m.

Neah Bay vs. Pateros, 8 p.m.

At Walla Walla HS

Tekoa-Oakesdale (18-4) vs. Sunnyside Christian, 6 p.m.

Columbia (Hunters) (15-8) vs. Colton (21-1), 8 p.m.

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service