Boys basketball: Statewide regional playoff pairings

February 16, 2013 

BOYS BASKETBALL REGIONAL PLAYOFFS

Saturday, Feb. 23

CLASS 4A

At Jackson HS, Mill Creek

South Kitsap (17-7) vs. Garfield (22-1), 4 p.m.

Auburn (16-9) vs. Jackson (23-0), 6 p.m.

At Puyallup HS

Arlington (20-3) vs. Bellarmine Prep (16-8), 4 p.m.

Thomas Jefferson (15-10) vs. Curtis (23-2), 6 p.m.

At Rogers HS, Puyallup

Todd Beamer (18-7) vs. Central Valley (21-2), 4 p.m.

Bothell (20-3) vs. Bethel (17-9), 6 p.m.

At Wenatchee HS

Stadium (16-8) vs. Richland (18-4), 4 p.m.

Mount Vernon/Newport winner vs. Eastmont (19-3), 6 p.m.

CLASS 3A

At Glacier Peak HS, Snohomish

Mountlake Terrace vs. Foss (18-6), 4 p.m.

Franklin vs. Stanwood, 6 p.m.

At Bellevue College

Glacier Peak vs. Rainier Beach, 4 p.m.

Kennedy Catholic (17-8) vs. Lakeside, 6 p.m.

At Mt. Tahoma HS, Tacoma

Mercer Island vs. Timberline (15-9), 4 p.m.

Columbia River (17-6) vs. Lincoln (20-3), 6 p.m.

At University HS, Spokane

Seattle Prep vs. Shadle Park (13-10), 4 p.m.

Enumclaw (15-10) vs. University (15-7), 6 p.m.

CLASS 2A

At Lynden HS

Burlington-Edison vs. White River, 4 p.m.

Sumner vs. Lynden, 6 p.m.

At Meridian HS, Kent

Hockinson (13-10)/Washougal (16-7) winner vs. Sequim, 4 p.m.

Olympic vs. Clover Park, 6 p.m.

At Tumwater HS

Anacortes vs. Mark Morris, 4 p.m.

Renton vs. River Ridge, 6 p.m.

At Central Washington University, Ellensburg

Ellensburg (16-6) vs. Grandview (14-9)/Pullman (22-1) winner, 4 p.m.

Clarkston (16-7)/Wapato (17-6) winner vs. West Valley (Yakima) (20-2), 6 p.m.

CLASS 1A

At Mt. Vernon HS

La Center (17-8) vs. Cedar Park Christian (Bothell), 4 p.m.

Hoquiam (19-5) vs. Lynden Christian, 6 p.m.

At W.F. West HS, Chehalis

King’s vs. Kalama, 4 p.m.

Mt. Baker vs. Toledo, 6 p.m.

At West Valley HS, Yakima

Kiona-Benton (18-7) vs. Seattle Academy, 4 p.m.

Cashmere vs. Zillah (22-1), 6 p.m.

At Central Valley HS, Spokane Valley

Granger (16-7) vs. Brewster, 4 p.m.

Columbia (Burbank) (12-12) vs. Okanogan, 6 p.m.

CLASS 2B

At Mountlake Terrace HS

Lind-Ritzville/Sprague (20-8) vs. Bear Creek, 4 p.m.

Mossyrock vs. La Conner, 6 p.m.

At Mark Morris HS, Longview

Tacoma Baptist vs. Morton/White Pass, 4 p.m.

Winlock vs. Adna, 6 p.m.

At Mt. Spokane HS, Spokane

Bridgeport vs. Colfax (19-7), 4 p.m.

North Beach vs. St. George’s (25-1), 6 p.m.

At Sunnyside HS

Liberty Bell vs. Wahkiakum, 4 p.m.

Northwest Christian (Colbert) (18-10) vs. Riverside Christian, 6 p.m.

CLASS 1B

At Lynnwood HS

Waterville vs. Neah Bay, 4 p.m.

Christian Faith vs. Cedar Park Christian (Mountlake Terrace), 6 p.m.

At Timberline HS, Olympia

Evergreen Lutheran vs. Sunnyside Christian, 4 p.m.

Tulalip Heritage vs. Taholah, 6 p.m.

At Eastmont HS, East Wenatchee

Columbia Adventist vs. Moses Lake Christian Academy, 4 p.m.

Valley Christian (15-9) vs. Soap Lake, 6 p.m.

At Walla Walla HS

Pomeroy (17-7) vs. Odessa-Harrington (16-7), 4 p.m.

Wellpinit (17-6) vs. LaCrosse-Washtucna/Kahlotus (18-5), 6 p.m.

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service