Mid-Columbia boys, girls basketball standings

February 3, 2013 

BOYS
Mid-Columbia Conference
League Overall

Richland (4A) 12-2 16-4
Kamiakin (3A) 11-2 15-4
Hanford (3A) 9-4 14-5
Pasco (4A) 7-7 8-11
Walla Walla (4A) 7-7 12-8
Southridge (3A) 3-10 6-13
Chiawana (4A) 3-11 5-15
Kennewick (3A) 2-11 4-15

Tuesday’s games
Hanford at Kamiakin, 5:45 p.m.
Southridge at Kennewick, 5:45 p.m.
End regular season

District 5 4A tournament
Tuesday’s game

Game 1: Chiawana (5-15) at Walla Walla (12-8), 7 p.m. (loser out)

CBBN
League Overall

Eastmont (4A) 12-2 16-3
Davis (4A) 10-3 11-7
Wenatchee (4A) 9-4 11-7
Sunnyside (3A) 5-9 7-13
Moses Lake (4A) 4-9 6-12
Eisenhower (4A) 0-12 0-14

Saturday’s game
Eastmont 60, Sunnyside 48
Friday, Feb. 8
Wenatchee at Eisenhower, 7:30 p.m.
Davis at Eastmont, 7:30 p.m.
Sunnyside at Moses Lake, 7:30 p.m.

CWAC
League Overall

x-West Valley 15-1 16-2
x-Ellensburg 12-4 14-4
x-Wapato 12-4 14-4
x-Grandview 11-5 12-6
Ephrata 9-7 11-7
East Valley 7-9 8-10
Prosser 7-9 8-10
Toppenish 4-12 4-14
Selah 3-13 4-14
Othello 0-16 0-18

Saturday’s games
Prosser 65, Othello 41
Grandview 69, Toppenish 59
Ellensburg 62, Selah 34
Wapato 64, East Valley 60
Ephrata 68, West Valley 61
Tuesday’s games
East Valley at Toppenish, 7:30 p.m.
Ellensburg at West Valley, 7:30 p.m.
Ephrata at Wapato, 7:30 p.m.
Othello at Selah, 7:30 p.m.
Prosser at Grandview, 7:30 p.m.

SCAC East
League Overall

x-Kiona Benton 11-1 14-7
x-River View 8-4 4-6
x-Columbia (Burbank) 8-4 11-9
x-Connell 7-5 10-10
Royal 5-7 8-11
Wahluke 3-9 7-13
Warden 1-11 4-16
Saturday’s games
Columbia (Burbank) 39, River View 29
Kiona-Benton 49, Royal 48
End regular season

DISTRICT 5 TOURNAMENT
Thursday’s games
At higher seed
First round

Game 1: Columbia (Burbank) at Granger, 7 p.m.
Game 2: West 4 at Kiona-Benton, 7 p.m.
Game 3: West 3 at River View, 7 p.m.
Game 4: Connell at Zillah, 7 p.m.

Southeast 2B
League Overall

x-WWVA 7-2 14-2
x-Asotin 6-3 11-7
x-Tri-Cities Prep 6-4 10-10
x-DeSales 5-4 10-9
Dayton 3-7 6-13
Waitsburg-Prescott 1-8 4-15

Saturday’s games
Dayton 57, Tri-Cities Prep 55
DeSales at Asotin, not reported
End regular season

District 7/9 tournament
Play-in game

District 9 No. 4 vs. District 7 No. 5 (winner No. 4 seed to districts, loser out), TBA

Southeast 1B
League Overall

x-Garfield-Palouse 12-4 15-5
x-Colton 12-4 13-7
x-LaCrosse-Washtucna 11-5 15-5
x-Pomeroy 11-5 14-6
Rosalia 8-7 10-9
Liberty Christian 6-9 7-12
Touchet 7-9 10-10
Tekoa-Oakesdale 2-14 3-17
St. John-Endicott 2-14 2-17

Saturday’s games
Touchet 64, Tekoa-Oakesdale 42
Colton 59, LaCrosse-Washtucna/Kahlotus 43
Pomeroy 51, Garfield-Palouse 47
Rosalia at Liberty Christian, not reported
Tuesday’s games
LaCrosse-Washtucna at St. John-Endicott, 7:30 p.m.
Rosalia at Tekoa-Oakesdale, 7:30 p.m.

GIRLS
MID-COLUMBIA CONFERENCE
League Overall

Chiawana (4A) 12-2 15-6
Walla Walla(4A) 12-2 18-3
Kamiakin (3A) 10-3 15-4
Hanford (3A) 7-6 10-10
Richland (4A) 7-7 8-12
Kennewick (3A) 4-9 6-12
Southridge (3A) 2-11 6-13
Pasco (4A) 0-14 0-19

Saturday’s game
4A District 5 tiebreaker

Chiawana 55, Walla Walla 39 (winner No. 1, loser No. 2)
Tuesday’s games
Regular season

Hanford at Kamiakin, 5:45 p.m.
Southridge at Kennewick, 5:45 p.m.

District 5 Tournament
Tuesday’s game

Game 1: Pasco (0-19) at Richland (8-12), 7 p.m. (loser out)

CBBN
League Overall

x-Moses Lake (4A) 12-1 14-3
Davis (4A) 9-4 9-7
Sunnyside (3A) 9-5 11-8
Eastmont (4A) 8-6 13-6
Wenatchee (4A) 2-11 2-15
Eisenhower (4A) 0-13 0-16

Saturday’s game
Sunnyside 48, Eastmont 40
Friday, Feb. 8
Wenatchee at Eisenhower, 5:45 p.m.
Davis at Eastmont, 5:45 p.m.
Sunnyside at Moses Lake, 5:45 p.m.

CWAC
League Overall

x-Wapato 16-0 17-1
x-Ellensburg 14-2 16-2
x-Grandview 13-3 14-4
x-West Valley 10-6 10-8
East Valley 8-8 8-10
Selah 7-9 9-9
Toppenish 5-11 7-11
Ephrata 4-12 5-13
Prosser 3-13 3-15
Othello 0-16 1-17

Saturday’s games
Prosser 62, Othello 31
Grandview 72, Toppenish 61
Wapato 43, East Valley 35
Ellensburg 60, Selah 42
West Valley 56, Ephrata 48
Tuesday’s games
East Valley at Toppenish, 5:45 p.m.
Ellensburg at West Valley, 5:45 p.m.
Ephrata at Wapato, 5:45 p.m.
Othello at Selah, 5:45 p.m.
Prosser at Grandview, 5:45 p.m.

SCAC EAST
League Overall

x-Connell 12-0 17-3
x-Columbia (Burbank) 10-2 15-4
x-Kiona-Benton 7-4 12-7
x-River View 5-7 6-13
Warden 4-8 5-13
Wahluke 3-9 3-16
Royal 0-11 0-19

Saturday’s games
Columbia (Burbank) 62, River View 34
Kiona-Benton at Royal, not reported
End regular season

District 5 tournament
Tuesday, Feb. 5
First round

Game 1: Kiona-Benton at Zillah, 7 p.m.
Game 2: Mabton at Connell (17-3), 7 p.m.
Game 3: Granger at Columbia (Burbank), 7 p.m.
Game 4: River View at La Salle, 7 p.m.

Southeast 2B
League Overall

x-DeSales 9-1 15-4
x-Dayton 7-2 14-5
Asotin 5-5 7-12
Waitsburg-Prescott 4-5 7-12
Tri-Cities Prep 3-6 9-9
WWVA 0-9 5-11

Saturday’s games
DeSales 45, Asotin 38
Dayton at Tri-Cities Prep, not reported
End regular season

District 7/9 tournament
District play-in game

District 7 No. 4 vs. District 9 No. 5 (winner No. 4 to districts, loser out), TBA

Southeast 1B
League Overall

x-Colton 16-0 19-1
x-Tekoa-Oakesdale 12-4 17-3
x-St. John-Endicott 12-4 14-5
x-Touchet 11-5 14-6
x-Rosalia 8-8 11-9
Garfield-Palouse 6-10 6-14
Pomeroy 4-12 6-14
Liberty Christian 3-13 3-17
LaCrosse-Washtucna/Kahlotus 0-16 0-20

Saturday’s games
Touchet 57, Tekoa-Oakesdale 46
Rosalia 50, Liberty Christian 48 (OT)
Colton 76, LaCrosse-Wash./Kahlotus 11
Garfield-Palouse 48, Pomeroy 24
Tuesday’s games
LaCrosse-Washtucna at St. John-Endicott, 6 p.m.
Rosalia at Tekoa-Oakesdale, 6 p.m.

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service