Wrestling: Class 3A Eastern Washington sub-regional pairings

January 29, 2013 

Eastern Washington 3A sub-regional

Saturday at University HS, Spokane

106—Kwest Osborn (Uni) vs. Dylan Covert (Han); Ryan Farrall (SP) vs. Chrisitan Hightower (SR); Mikey Garrison (Uni) vs. Derek Gunter (Kam); Colby Johnson (SP) vs. Tyler Almaguer (Kam); Pete Wilkes (MS) vs. Manny Casillas (SR); Will Rackliff (Rog) vs. Jesse Torres (Sun); Brandon Merrick (MS) vs. Carlos Hernandez (Ken); Austin Bair (NC) vs. Homer Romero (Sun).

113—Cam Sanderson (Uni) vs. Cesar Flores (SR); Cameron Crumpton (Rog) vs. Jacob Mendoza (Sun); Jeff Wiyrick (Uni) vs. Brandon Hutteball (Han); Zack Hernandez (Rog) vs. Cesar Castillo (Kam); Nathan Goodman (MS) vs. Brice Julian (Ken); Riener Schauer (MS) vs. Alex Ramos (Ken); Rhett Risinger (NC) vs. Blake Llarenas (Han); Austin Scoutin (SP) vs. Jesse Barajas (Sun).

120—Kiegen Schauer (MS) vs. Caleb Brown (Han); Ethan Boniecki (Uni) vs. Eli Romero (SR); Brandon Clark (Uni) vs. Victor Tiscareno (Ken); Jacob Sdao (NC) vs. Trenton Nett (SR); Charles Smith (Rog) vs. Andres Torres (Sun); James Norman (SP) vs. David Ramos (Ken); Alec Hoover (MS) vs. Makdeep Shergill (Han); Tanner Snyder (Rog) vs. Santos Guerrero (Sun).

126—Jason Beck (MS) vs. Nelson Cartagena (Ken); Andrew Hoover (MS) vs. Damien Gooldy (Kam); Kannon McConnell (NC) vs. Jacob Lawson (Kam); TJ Trout (SP) vs. Michael Hosfield (Ken); Grover Escobar (SP) vs. Sylverster Rodriguez (Sun); Kavan Nielson (Uni) vs. Ben Hoffner (Han); Eddie Smith (Rog) vs. Luis Solano (SR); Russell Looney (Uni)/Ilya Alexakov (Rog) vs. Anthony Chavez (Sun).

132—Riley Smith (Uni) bye; Carlos Zavala (SP) vs. Danny Navarro (SR); Richie Bondurant (MS) vs. Jonard Penaflor (Kam); Kaden Phillips (Uni)/TJ Trotchie (Rog) vs. Daniel Guillen (Sun); Jacob Clute (NC) bye; Andrew O’Reilly (NC) vs. Gordan Gavric (Han); Connor Kerr (SP) vs. Cooper Gaylord (Han); Marcus Phillips (Rog)/Morgan Ruegsegger (MS) vs. Harley Kolp (Kam).

138—Terrence McKinney (SP) vs. Andrew Stayrook (SR); Jayden Meyer (MS) vs. Ty Smith (Ken); Christian Nibarger (MS) vs. Ezmond Fox (Han); Sheldon Moore (NC)/Kyle Downing (Rog) vs. Christian Ruiz (Sun); Ryan Gabel (Uni) vs. Zach Prince (Kam); Ian Smith (Rog) vs. Lydon Reams (SR); Dane Frobe (Uni) vs. Omar Sanchez (Sun); Jacob Hall (SP)/Derick Patterson (NC) vs. Brennan Rains (Han).

145—John Hoover (MS) vs. Servando Renteria (SR); Connor Ruegsegger (MS) vs. Isaiah Guerrero (Sun); Cody Kiourkas (NC) vs. Devin Hutteball (Han); Montiel Edwards (SP)/Patrick Pullins (Rog) vs. Jeremy Nelson (SR); Dylan Schmidt (SP) vs. Roman Montalvo (Kam); Forrest Rogers (Uni) vs. David Zhai (Han); Riley Nelson (Uni) vs. Emanuel Garcia (Ken); Chance Leblanc (NC)/Brandon Forrest (Rog) vs. Noe Palomino (Sun).

152—Izaec Quintanilla (NC) vs. Javier Mendoza (Sun); Tanner Whetzel (MS) vs. Michael Etherton (Ken); Doran Porter (SP) vs. Cody Brooks (Han); Bryan Fleming (NC)/Andrew Mora (Rog) vs. Michael Parkman (Han); Conner Douglas (Uni) vs. Garrett Gifford (SR); Jacob Soto (Uni) vs. Anthony Jones (Ken); Hayden Hohman (MS) vs. Sam Borisch (Kam); Trevor Wiltse (Rog)/Derek Porter (SP) vs. Sam Romero (Sun).

160—Bryson Pierce (NC) bye; Jessie Hegar (Rog) vs. Jeff Anheier (Han); Jamie Adair (Uni) vs. Eric Silva (Sun); Dylan Stout (MS) vs. Ramon Hernandez (Sun); John Fairbanks (Uni) vs. Bryce Nelson (SR); Mitch Humbert (SP) vs. Colton DeLeon (Kam); Brett McVay (SP) vs. Austin Dreyer (Han); Robert Perier (Rog) vs. Korry Miller (SR).

170—Austin Stannard (Uni) vs. Brendon Wood (Sun); Isaiah Watkins (Uni) vs. Seth Gifford (Han); Michael Panarello (NC) vs. Clayton Porcaro (Han); James Welty (Rog) vs. Andrew Collins (SR); Luke Rogers (Rog) vs. Moises Mercado (Ken); Nick Renner (MS) vs. Max Ramos (Sun); Stephan Babcock (SP) vs. Daryn Harris (SR); Marquis Person (MS) vs. Sisto Santana Pina (Kam).

182—Tyler Burns (Uni) bye; Alex Himes (Rog) vs. Sean Weiher (SR); Tyler Roberts (Uni) vs. Hugo Cartagena (Ken); Jacob Campbell (NC) vs. Daniel Avalos (Sun); Kahlil Ross (Rog) bye; Alec Boyd (MS) vs. Bryce Overholt (SR); Ryan Burnett (SP) vs. Jose Pacheco (Sun); Will Bishop (Han) bye.

195—Tanner Orndorff (Uni) bye; Logan Gibler (MS) vs. Zach Dodson (Han); Junior Villaro (NC) vs. Gerardo Lopez (Sun); Nicky Klaey (Rog) vs. Todd Pink (Ken); Skyler Poole (Uni) vs. Clayton Stephenson (Han); Dalton Waggy (Rog) vs. Isaac Palomino (Sun); Nathaniel Varns (NC) vs. Marcus French-Surita (SR); Robert Hughes (SP) vs. Kevin Del-Angel (SR).

220—Tom Harvey (MS) bye; Nate Lungstrom (SP) vs. Gerardo Rodriguez (Ken); Andrew Kissinger (MS) vs. Mario Prado (Sun); Chris Jordan (Uni)/Gage Houghton (SP) vs. Dallon Grinder (Han); Dwayne Robinson (Rog) vs. Noah Ellis (Han); Jacob Koczor (NC) vs. Luke Davidson (SR); Mitch Milhouse (Uni) vs. Nick Little (Kam); Kenny Babbitt (Rog)/Kirk Baughman (NC) vs. Austin Carman (Sun).

285—Tate Orndorff (Uni) bye; Conner Hohenberger (Uni) vs. Ben Stoker (Han); Alex Vanvlymen (SP) vs. Xavier Cortez (Sun); Adam Sherman (NC) vs. Robby Calvert (Ken); Heber Martinez (NC) vs. Bardley Ornelas (Ken); Ben Gubler (Rog) vs. Pedro Cardenas (Sun); Ken Keller (Rog) vs. Ben Sullivan (Kam); Dan Drass (MS) vs. Jeff Weyand (Han).

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service