Mid-Columbia sports schedule for Saturday, Dec. 1

By the Tri-City HeraldDecember 1, 2012 

Here is the Mid-Columbia sports schedule for Saturday, Dec. 1:

Men's basketball

Nonleague -- Big Bend vs. Linfield at Walla Walla, 4 p.m.; Clark at Columbia Basin, 4 p.m.; Mt. Hood at Walla Walla, 8 p.m.

Women's basketball

Nonleague -- Columbia Basin vs. Clackamas at Walla Walla, 2 p.m.; Linn-Benton at Walla Walla, 6 p.m.

Boys basketball

Nonleague -- Burlington-Edison vs. Grandview, Yakima SunDome, 1:15 p.m.; Central Valley at Chiawana, 3:45 p.m.; Cle Elum-Roslyn at Connell, 7:30 p.m.; Echo vs. Irrigon at Hermiston High, 4 p.m.; Eisenhower at Southridge, 7:30 p.m.; Elgin at Umatilla, 5:30 p.m.; Goldendale at Wahluke, 7:30 p.m.; Hermiston at Lewiston tournament, 4:30 p.m.; Kennewick JV at Dayton varsity, 6:30 p.m.; Kiona-Benton at Liberty Christian, 7:30 p.m.; LaCrosse-Washtucna at Tri-Cities Prep, 6:30 p.m.; Mabton vs. White Swan, Yakima SunDome, 8:30 p.m.; Mabton JV at Bickleton varsity, 6 p.m.; Post Falls, Idaho, at Kamiakin, 7:30 p.m.; Richland vs. Davis, Yakima SunDome, 7 p.m.; Riverside at Bonanza Tournament, Ione, TBA; River View at Highland, 7:30 p.m.; Walla Walla at Moses Lake, 7:30 p.m.; Wallowa vs. Stanfield at Hermiston High, noon; Warden at Lind-Ritzville-Sprague, 7:30 p.m.

Girls basketball

Nonleague -- Burlington-Edison vs. Grandview, Yakima SunDome, 3:15 p.m.; Central Valley at Chiawana, 2 p.m.; Cle Elum-Roslyn at Connell, 6 p.m.; Echo vs. Irrigon at Hermiston High, 2 p.m.; Eisenhower at Southridge, 5:45 p.m.; Elgin at Umatilla, 4 p.m.; Goldendale at Wahluke, 6 p.m.; Kennewick JV at Dayton varsity, 5 p.m.; Kiona-Benton at Liberty Christian, 6 p.m.; LaCrosse-Washtucna at Tri-Cities Prep, 5 p.m.; Mabton vs. White Swan, Yakima SunDome, 7 p.m.; Post Falls, Idaho, at Kamiakin, 5:45 p.m.; Richland vs. Davis, Yakima SunDome, 8:30 p.m.; Riverside at Bonanza Tournament, Ione, TBA; River View at Highland, 6 p.m.; Sunnyside at Prosser, 5:45 p.m.; Walla Walla at Moses Lake, 5:45 p.m.; Wallowa vs. Stanfield at Hermiston High, 10 a.m.; Warden at Lind-Ritzville-Sprague, 6 p.m.

Prep football

Class 1A -- State championship: Montesano vs. Royal, Tacoma Dome, 10 a.m.

Class 1B -- State championship: Liberty Christian vs. Neah Bay, Tacoma Dome, 4 p.m.

Hockey

Nor-Pac League -- Eugene Generals at Tri-City Outlaws, Toyota Arena, 6:30 p.m.

Boys swimming

Nonleague -- Hanford, Richland at Walla Walla Pentathlon, Whitman College, 1 p.m.; Sunnyside at CBBN jamboree, 10 a.m.

Coed swimming

Oregon 5A CRC -- Hermiston at Pendleton, Blue Mountain CC, 10 a.m.

Prep wrestling

Nonleague -- Chiawana, Columbia-Burbank, Hanford, Kamiakin, Kiona-Benton, Lind-Ritzville-Sprague, Othello, Richland, Riverside, Southridge, Tri-Cities Prep, Wapato, Wenatchee at Bob Mars Invite, Kennewick High, 10 a.m.; Grandview, Sunnyside at White River Classic, 9 a.m.; Hanford, Hermiston at Deer Park Invite, 10 a.m.; Mabton at Mel Carlson Invite, West Valley-Yakima, 10 a.m.; Prosser at Davis Invite, 10 a.m.

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service