Swimming scoreboard

November 8, 2012 


WIAA STATE MEET SCHEDULE

At King County Aquatic Center, Federal Way
Friday: 2A prelims (diving concurrent), 9:45 a.m., 3A prelims (diving concurrent), 2:30 p.m.; 4A prelims (diving concurrent), 6:15 p.m.

Saturday: 2A finals (diving event No. 5), 10 a.m.; 3A finals (diving event No. 5), 2:30 p.m.; 4A finals (diving event No. 5), 6:30 p.m.


STATE ENTRANTS


Class 4A

200 medley relay: 2, Richland (Lisa Bratton, Nicole Weinman, Sarah Olsen, Vanessa Whattam) 1:51.90; 18, Walla Walla (Emma Timm-Ballard, Cheyenne Schoen, Natalie Fink, Abby Crowley) 1:57.90 (wild card). 200 free: 3, Weinman (Rich) 1:55.92; 6, Timm-Ballard (WW) 1:58.37. 200 IM: 1, Bratton (Rich) 2:04.97 (All-America consideration); 19, Crowley (WW) 2:14.79; 22, Alyssa Musick (Rich) 2:15.36 (wild card). 50 free: 11, Whattam (Rich) 25.00. 1-meter diving: 21, Carly Garland (Rich) 300.85. 100 fly: 4, Olsen (Rich) 57.94; 12, Musick (Rich) 1:00.58. 100 free: 8, Whattam (Rich) 54.40. 500 free: 2, Weinman (Rich) 5:10.31; 15, Olsen (Rich) 5:24.59. 200 free relay: 4, Richland (Bratton, Lauren Hall, Weinman, Whattam) 1:41.67. 100 back: 1, Bratton (Rich) 56.88 (AAC); 8, Timm-Ballard (WW) 59.69; 13, Crowley (WW) 1:00.87; 19, Hall (Rich) 1:02.83 (wild card). 100 breast: 23, Schoen (WW) 1:11.67. 400 free relay: 2, Richland (Bratton, Hall, Musick, Olsen) 3:40.13; 9, Walla Walla (Crowley, Fink, Schoen, Timm-Ballard) 3:46.21.


Class 3A

200 medley relay: 10, Hanford (Kayla Burnight, Taylor Fievez, Shaylee Kieffer, Mylie Oberg) 1:56.21; 14, Kennewick (Blair Murphy, Alexis Murphy, Hailey Murphy, Samantha Lester) 1:57.59; 22, Southridge (Jaiden Hamilton, Katelyn McLaughlin, Rachel Schafer, Breanna Lyons) 2:00.78. 200 free: 17, Oberg (Han) 2:03.32. 200 IM: 10, Lisa Tixier (Han) 2:13.52; 12, H. Murphy (Ken) 2:14.71; 18, Cassadie Moore (Sunnyside) 2:16.89. 50 free: 4, Stephanie Tixier (Han) 24.74; 12, McLaughlin (Sou) 25.35. 1-meter diving: 3, Danielle Freund (Sou) 378.85; 5, Danielle Brandon (Kamiakin) 356.05; 14, Jessica Anderson (Kam) 304.95; 23, Kayla Lasater (Han) 265.70 (wild card). 100 fly: 3, S. Tixier (Han) 57.53; 12, H. Murphy (Ken) 1:00.26. 100 free: 6, L. Tixier (Han) 54.43; 22, Burnight (Han) 57.49 (wild card). 500 free: 12, Oberg (Han) 5:25.79. 200 free relay: 4, Hanford (Burnight, Fievez, Kieffer, Oberg) 1:43.13; 14, Southridge (McLaughlin, Schafer, Hamilton, Lyons) 1:45.76. 100 back: 20, Schafer (Sou) 1:03.56. 100 breast: 6, Moore (Sun) 1:08.68; 18, McLaughlin (Sou) 1:10.92; 19, A. Murphy (Ken) 1:11.31. 400 free relay: 3, Hanford (Burnight, Cheyene Griffith, Kieffer, Oberg) 3:43.05; 14, Kennewick (Lester, B. Murphy, A. Murphy, H. Murphy) 3:53.32 (wild card); 17, Southridge (Shaylin Anzaldua, McKenzie Andreatta, Lyons, Katie Brunson) 3:55.13 (wild card).


Class 2A

200 medley relay: 21, Prosser (Kassidy Burnett, Becky Wildman, Hailey Rankin, Karlie Lusk) 2:05.49. 200 free: 5, Rankin (Pro) 2:02.40. 100 fly: 3, Rankin (Pro) 1:00.94. 400 free relay: 14, Prosser (Rankin, Brianna Garcia, Lusk, Kate Burnett) 4:07.26 (wild card).


MID-COLUMBIA HONOR ROLL

Through Saturday, Oct. 27

Bold: indicates state-qualifying time


200-yard individual medley

State-qualifying times: 2:22.90 (2A), 2:17.20 (3A), 2:15.00 (4A)

1. Lisa Bratton, Richland (10/6/12) 2:04.97

2. Lisa Tixier, Hanford 2:13.28

3. Hailey Murphy, Kennewick 2:14.71

4. Abby Crowley, Walla Walla 2:14.79

5. Alyssa Musick, Richland 2:15.36

Other SQTs: Cassadie Moore, Sunnyside 2:16.89

Hailey Rankin, Prosser 2:20.46


100-yard butterfly

State-qualifying times: 1:03.90 (2A), 1:02.20 (3A), 1:00.80 (4A)

1. Stephanie Tixier, Hanford (10/27/12) 57.53

2. Sarah Olsen, Richland 57.94

3. Lisa Bratton, Richland 59.33

4. Hailey Murphy, Kennewick 1:00.26

5. Alyssa Musick, Richland 1:00.58

Other SQTs: Hailey Rankin, Prosser 1:00.94

Lisa Tixier, Hanford 1:02.18


50-yard freestyle

State-qualifying times: 26.20 (2A), 25.70 (3A), 25.30 (4A)

1. Stephanie Tixier, Hanford (10/27/12) 24.74

2. Vanessa Whattam, Richland 25.00

3. Katelyn McLaughlin, Southridge 25.35

4. Abby Crowley, Walla Walla 25.51

5. Lisa Bratton, Richland 25.85


100-yard freestyle

State-qualifying times: 57.90 (2A), 55.90 (3A), 54.90 (4A)

1. Lisa Bratton, Richland (9/27/12) 54.29

2. Vanessa Whattam, Richland 54.40

3. Stephanie Tixier, Hanford 54.42

4. Lisa Tixier, Hanford 54.43

5. Nicole Weinman, Richland 55.69


200-yard freestyle

State-qualifying times: 2:08.90 (2A), 2:01.90 (3A), 1:59.90 (4A)

1. Nicole Weinman, Richland (10/27/12)
1:55.92

2. Stephanie Tixier, Hanford 1:57.50

3. Emma Timm-Ballard, Walla Walla 1:58.37

4. Lisa Bratton, Richland 2:00.07

5. Mylie Oberg, Hanford 2:02.21

Other SQTs: Hailey Rankin, Prosser 2:02.40


500-yard freestyle

State-qualifying times: 5:44.90 (2A), 5:27.90 (3A), 5:19.90 (4A)

1. Nicole Weinman, Richland (10/27/12) 5:10.31

2. Lisa Bratton, Richland 5:10.57

3. Sarah Olsen, Richland 5:20.91

4. Emma Timm-Ballard, Walla Walla 5:21.49

5. Mylie Oberg, Hanford 5:25.79

Other SQTs: Lisa Tixier, Hanford 5:27.52

Hailey Rankin, Prosser 5:33.27


100-yard backstroke

State-qualifying times: 1:06.00 (2A), 1:02.90 (3A), 1:00.90 (4A)

1. Lisa Bratton, Richland (10/27/12) 56.88

2. Emma Timm-Ballard, Walla Walla 59.69

3. Abby Crowley, Walla Walla 1:00.87

4. Rachel Schafer, Southridge 1:03.56

5. Lauren Hall, Richland 1:03.78

Other SQTs: Hailey Rankin, Prosser 1:04.74


100-yard breaststroke

State-qualifying times: 1:13.90 (2A), 1:11.90 (3A), 1:10.30 (4A)

1. Cassadie Moore, Sunnyside (10/6/12) 1:08.68

2. Lisa Tixier, Hanford 1:09.44

3. Katelyn McLaughlin, Southridge 1:10.92

4. Cheyenne Schoen, Walla Walla 1:10.95

5. Lisa Bratton, Richland 1:11.06

Other SQTs: Alexis Murphy, Kennewick 1:11.31

Hailey Rankin, Prosser 1:13.07


1-meter diving

1. Danielle Freund, Southridge (10/6/12) 211.35

2. Danielle Brandon, Kamiakin 206.45

3. Jessica Anderson, Kamiakin 182.80

4. Carly Garland, Richland 173.50

5. Kayla Lasater, Hanford 143.90

Note: Freund, Brandon and Anderson qualified for state at 11-dive meets during the regular season.


200-yard medley relay

State-qualifying times: 2:02.50 (2A), 1:58.50 (3A), 1:55.50 (4A)

1. Richland (10/27/12) 1:51.90

2. Walla Walla 1:56.30

3. Hanford 1:57.42

4. Kennewick 1:57.59

5. Southridge 2:00.41


200-yard free relay

State-qualifying times: 1:48.50 (2A), 1:46.50 (3A), 1:43.90 (4A)

1. Richland (10/6/12) 1:41.67

2. Hanford 1:43.13

3. Southridge 1:45.76

4. Walla Walla 1:45.87

5. Sunnyside 1:52.93


400-yard free relay

State-qualifying times: 3:59.90 (2A), 3:52.90 (3A), 3:47.90 (4A)

1. Richland (9/8/12) 3:38.96

2. Hanford 3:43.05

3. Walla Walla 3:46.21

4. Kennewick 3:53.32

5. Southridge 3:55.13

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service