State cross country results in Pasco

November 3, 2012 


At Sun Willows GC, Pasco (5K)


4A Boys

Team scores
—Central Valley 89, Eisenhower 130, Gig Harbor 144, Lewis & Clark 152, Olympia 165, Garfield 167, Jackson 180, Tahoma 187, Camas 193, Eastlake 220, Puyallup 249, Kamiak 269, Lake Stevens 284, Bellarmine Prep 342, Curtis 377, Kentwood 394.

Top 10
—Andrew Gardner (Md) 15:02.3; Wolfgang Beck (GH) 15:16.3; Colby Gilbert (Skvw) 15:21.5; Sumner Goodwin (LC) 15:24.9; Jamie Coughlin (Gar) 15:26.5; Aaron Roe (Jack) 15:35.7; Logan Carroll (GH) 15:38.6; Mark Tedder (BtlGnd) 15:39.3; Travis Thorne (Fer) 15:42.1; Dylan Hayes (Gar) 15:43.6. Richland—70, Michael Williams 16:31.5. Walla Walla—15, Sean Newcomb 15:48.6; 26, Ben Wolpert 16:03.5.


4A Girls

Team scores
—Camas 50, Tahoma 103, Bellarmine Prep 129, Richland 180, Eisenhower 190, Snohomish 192, Redmond 193, Roosevelt 200, Central Kitsap 234, Eastlake 238, Gonzaga Prep 239, Jackson 275, Union 294, Olympia 307, Todd Beamer 323, Auburn Riverside 348.

Top 10
—Alexa Efraimson (Camas) 17:34.2; Jordan McPhee (MtRnr) 18:10.9; Alexis Fuller (Union) 18:16.8; Sofia Kane (Oly) 18:23.3; Alissa Pudlitzke (Camas) 18:30.2; Rose Christen (CKit) 18:31.1; Chandler Olson (Wdvl) 18:32.5; Daryl Phill (BllPrp) 18:34.4; Elazabeth Oosterhout (Tah) 18:35.3; Kyra Burke (Ingl) 18:35.9. Richland—24, Lindsey Bradley 19:08.1; 28, Lauren Perry 19:10.8; 58, Sidney Bullock 19:40.0; 78, Kinzie Icayan 19:58.7; 88, Samantha Bagley 20:09.9; 130, Kayla Watson 21:29.0; 134, Jamie Taylor 21:41.4. Walla Walla—18, Courtney Cox 18:55.4.


3A Boys

Team scores
—North Central 38, Kamiakin 75, Nathan Hale 91, Seattle Prep 93, Mt. Spokane 108, Bellevue 158, Bainbridge 222, Columbia River 261, Bishop Blanchet 271, Oak Harbor 284, Lakes 324, Shorewood 324, Shelton 324, Glacier Peak 352, Enumclaw 356, North Thurston 418.

Top 10
—Joe Hardy (SPrep) 15:18.4; John Dressel (MtSpo) 15:31.1; Tanner Anderson (NC) 15:34.8; Nicholas Hauger (SP) 15:42.4; Spike Sievert (Blvu) 15:42.8; Andrew Foerder (NthHl) 15:43.5; Oliver Reed (NC) 15:47.6; Connor Jungkuntz (Fern) 15:48.2; Keith Williams (NC) 15:48.6; Austin Oser (Kam) 15:49.6. Kamiakin—10, Oser; 11, Ahmed Ibrahim 15:50.3; 21, Andrew Snyder 16:05.6; 22, Garrett Kraal 16:01.7; 25, Christian Rodriguez 16:09.5; 60, Cameron Glade 16:48.3; 82, Daniel Sanchez 17:08.8. Hanford—28, Jeevan Philip 16:11.9.


3A Girls

Team scores
—Glacier Peak 66, Kamiakin 141, Peninsula 142, Prairie 146, Liberty (Issaquah) 167, Mt. Spokane 191, Lakeside 193, Bishop Blanchet 201, Interlake 207, Mercer Island 209, Oak Harbor 242, University 262, Enumclaw 274, Stanwood 278, Bonney Lake 347, Columbia River 395.

Top 10
—Amy-Eloise Neale (GP) 17:03.6; Katie Knight (NC) 17:44.7; Katie Bianchini (GP) 17:58.2; Megan Beauchene (Kam) 18:19.7; Haley Suarez (Mdw) 18:28.6; Andrew Masterson (Lakeside) 18:34.8; Nicole Goecke (Prar) 18:53.1; Rebecca Delacruz-Gunderson (Lakeside) 18:54.6; Makenna Endebrock (MtSpo) 18:57.1; Christina Wicker (OH) 18:58.1. Kamiakin—4, Beauchene; 12, Michelle Fletcher 19:08.5; 31, Emily Moon 19:41.8; 59, Brittany Brooks 20:18.9; 84, Gleyder Vargas 20:47.9; 105, Jori Perrins 21:16.3; 139, Alexia Estrada 24:36.3. Southridge—21, Emily Kump 19:29.2; 27, Leslie Olsen 19:38.2. Hanford—37, Amy Pfaff 19:47.3.


2A Boys

Team scores
—Sehome 81, Bellingham 93, Squalicum 103, Deer Park 135, Cheney 169, Selah 198, Mark Morris 203, Tumwater 211, Sequim 235, Lindbergh 238, Capital 262, White River 289, West Valley-Yakima 307, Kingston 312, Sumner 326, Franklin Pierce 374.

Top 10
—Patrick Gibson (Squ) 15:13.6; Poli Baltzaar (Aber) 15:16.6; Conner Johnsen (Seh) 15:37.5; Sean Eustis (Wash) 15:39.7; Joe Charbonneau (Bell) 15:40.4; Devon Grove (LkWsh) 15:40.7; Reed Henderson (Seh) 15:46.8; Daniel Amann (DP) 15:47.9; Isaac Stinchfield (Wsh) 15:49.3; Logan Orndorf (Cdr) 15:52.8. Prosser—38, Bradley Buttars 16:44.8.


2A Girls

Team scores
—Sehome 40, Bellingham 118, Capital 122, North Kitsap 139, Burlington-Edison 160, Cedarcreset 183, West Valley-Yakima 199, Kingston 246, Ellensburg 261, Deer Park 264, Cheney 267, Sumner 281, Port Angeles 297, Steilacoom 300, Mark Morris 357, Washougal 384.

Top 10
—Emily Pittis (Seh) 18:17.7; Sanne Holland (Chn) 18:30.1; Brittany Aquino (EVSpo) 18:36.6; Reagan Colyer (NK) 18:45.1; Brittany Gappa (Squ) 18:51.4; McCall Skay (WVSpo) 18:55.2; RaynJoy Norton (B-E) 18:56.9; Kathleen Ramsey (NK) 19:12.5; Rebekah Oviatt (Seh) 19:22.5; Lauren Pierson (Cap) 19:26.1. Prosser—57, Kolby Childers 20:45.8; 114, Hana VerMulm 22:28.9.


1A Boys

Team scores
—Charles Wright Academy 87, Lakeside 90, Medical Lake 106, King’s 113, Lynden Christian 143, La Center 168, Meridian 194, Blaine 197, Cashmere 219, Royal 244, Toledo 249, White Salmon 264, Montesano 284, Zillah 366, Connell 397, Woodland 425.

Top 10
—Dillon Quintana (MtBk) 15:50.0; Tom Bradley (Bln) 15:50.8; Ruben Riordan (CWA) 16:07.9; Kyle Cole (CdPk) 16:10.8; Graham Peet (Nw) 16:14.3; Ryan Coffman (Lksd) 16:14.7; Andrew Ayers (Kngs) 16:21.9; Eddie Fontes (Bln) 16:29.2; Brad Rich (WS) 16:30.2; Micah Dingfield (MdLk) 16:31.4. Royal—24, Marcos Quiroz 17:07.4; 56, Juan Jimenez 17:31.7; 80, Salvador Horta 17:57.1; 93, Nathan Perdue 18:08.6; 100, Riley Lefler 18:18.6; 108, Jesus Peraza 18:27.3; 120, Christian Horta 18:47.3. Connell—71, Robert Orozco 17:45.6; 74, Eric Serna 17:47.8; 128, Alfredo Leon 19:07.3; 135, Oscar Ortiz 19:36.4; 137, Nazario Herrera 19:45.0; 138, Colton Wallin 19:53.0; 143, Bergen Eskildsen 21:13.9. Wahluke—58, Ramon Bravo 17:32.2.


1A Girls

Team scores
—Riverside 70, Lakeside 78, King’s 127, Meridian 141, Northwest 160, Cedar Park Christian 172, Lynden Christian 184, Medical Lake 202, South Whidbey 210, La Center 269, Kalama 291, Zillah 307, White Salmon 338, Elma 338, Royal 366, Hoquiam 398.

Top 10
—Sally Larson (CdrPk) 18:38.5; Hazel Carr (Nw) 18:41.1; Kacey Kemper (Kng) 18:42.2; Lindy Jacobson (Lksd) 19:08.4; Gabrielle Rudolph (Mont) 19:08.8; Sofia Marikis (Lksd) 19:26.5; Camille Moore (Bsh) 19:26.7; Mimi Meggison (Mer) 19:36.1; Mikayla Shuler (Rvsd) 19:38.1; Angela Kniskka (Csh) 19:38.4. Royal—75, Anahi Gomez 21:47.6; 90, Meghan Mianecki 22:22.6; 93, Brea Diaz 22:29.3; 122, Carina Moreno 23:58.8; 126, Sam Eilers 24:22.5; 135, Rosda Hernandez 26:19.5; 137, Dory Floren 27:19.6. Connell—64, Alanta Keskitalo 21:28.2. Kiona-Benton—89, Analicia Alvarado 22:22.2. Wahluke—98, Stephanie Juarez 22:49.6. Columbia-Burbank—102, Christina Reisenauer 22:57.0.


2B/1B Boys

Team scores
—Tri-Cities Prep 53, Northwest Christian-Colbert 72, Onalaska 131, Asotin 138, Northwest Christian-Lacey 158, Republic 177, Liberty Bell 200, Mossyrock 213, Waitsburg-Prescott 227, Crosspoint Academy 245, St. George’s 258, Manson 309, Bear Creek 329, Shorewood Christian 342, Three Rivers Christian 357, Chief Leschi 374.

Top 10
—Stephen Bottoms (Ona) 15:48.3; Chandler Teigen (Aso) 16:22.8; Skyler Larson (TCP) 16:25.5; David Eisenhauer (RivChr) 16:47.2; Kelly Smith (TCP) 16:55.1; Alex Wallat (NWCC) 16:57.3; Liam Daily (LibBl) 17:03.2; Michael Cyr (StMch) 17:06.9; Steven Olds (NWCC) 17:08.2; Hunter Olsen (StGrg) 17:09.4. Tri-Cities Prep—3, Larson; 5, Smith; 12, Sam Leon 17:18.3; 16, John Hylden 17:26.4; 25, Joseph Ghirardo 17:37.0; 34, Will Bryan 18:03.1; 43, Jorge Guajardo 18:15.4. Waitsburg-Prescott—13, Seth Deal 17:23.8; 38, Tewedros McDowell 18:08.6; 49, E.J. Meserve 18:26.4; 81, Jacob Dingfield 19:05.7; 103, Corey Braxton 20:07.3; 116, Trent Hafen 20:48.3; 127, Kevin Kamel 22:00.5.


2B/1B Girls

Team scores
—Northwest Christian-Lacey 40, St. John-Endicott 74, Morton-White Pass 85, Ocosta 106, Northwest Christian-Colbert 114, Asotin 126, Oroville 153, Lake Roosevelt 195.

Top 10
—Sierra Speiker (Oro) 18:58.4; Anna Henry (NWCC) 19:08.6; Hailey Bredeson (NWCL) 19:57.4; Bernadette Hayden (Ona) 20:09.3; Anna Brooks (NWCL) 20:11.4; Heather Siegel (SJE) 20:12.7; Lucy Eggleston (Aso) 20:21.5; Kristina Yzaguirre (MtVC) 20:35.2; Megan Teigen (NWCL) 20:40.6; Taryn Stamper (StG) 20:40.9. Tri-Cities Prep—25, Victoria Nuñez 21:59.3.

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service