Football: Complete Mid-Columbia standings

October 13, 2012 

WASHINGTON

Mid-Columbia Conference

League Overall

Kamiakin (3A) 4-1 5-2

Southridge (3A) 4-1 5-2

Hanford (3A) 3-2 5-2

Kennewick (3A) 3-2 4-2-1

Richland (4A) 3-2 4-2

Chiawana (4A) 2-3 4-3

Walla Walla (4A) 1-4 3-4

Pasco (4A) 0-5 0-7

Thursday’s score

Kamiakin 35, Pasco 30

Friday’s scores

Southridge 20, Walla Walla 14

Kennewick 20, Hanford 7

Chiawana 22, Lake City, Idaho, 16

Richland 20, Post Falls, Idaho, 14

Friday, Oct. 19

Chiawana at Southridge, 7 p.m.

Kennewick at Pasco, 7 p.m.

Richland at Hanford, 7 p.m.

Kamiakin at Walla Walla, 7 p.m.

CBBN

League Overall

Eastmont (4A) 5-1 6-1

y-Sunnyside (3A) 1-1 2-5

Eisenhower (4A) 4-2 5-2

Moses Lake (4A) 3-3 3-4

Wenatchee (4A) 3-3 3-4

Davis (4A) 0-6 0-7

y-Eliminated from playoff contention

Friday’s scores

Eisenhower 21, Moses Lake 14

Eastmont 37, Sunnyside 0

Wenatchee 53, Davis 10

Friday, Oct. 19

Eastmont at Eisenhower, 7 p.m.

Moses Lake at Wenatchee, 7 p.m.

Davis at Sunnyside, 7 p.m.

CWAC 2A

League Overall

Othello 6-0 7-0

East Valley 5-1 6-1

Prosser 5-1 6-1

Ellensburg 4-2 5-2

Ephrata 4-2 5-2

West Valley 2-4 3-4

Selah 2-4 2-5

Toppenish 1-5 2-5

Grandview 1-5 1-6

Wapato 0-6 0-7

Friday’s scores

Othello 48, Selah 0

East Valley 49, Grandview 20

Ephrata 48, Toppenish 7

Ellensburg 48, Wapato 0

Prosser 19, West Valley 8

Friday, Oct. 19

Othello at Toppenish, 7 p.m.

Ephrata at Grandview, 7 p.m.

Ellensburg at West Valley, 7 p.m.

Prosser at East Valley, 7 p.m.

Wapato at Selah, 7 p.m.

SCAC EAST

League Overall

x-Royal 4-0 7-0

River View 3-1 6-1

Connell 3-1 4-3

Kiona-Benton 2-2 3-4

Warden 2-3 2-5

Columbia (Burbank) 1-3 1-6

Wahluke 0-5 1-6

x-clinched playoff spot

Friday’s scores

Warden 14, Columbia (Burbank) 3

River View 47, Wahluke 0

Royal 47, Connell 0

La Salle 20, Kiona-Benton 7

Friday, Oct. 19

Royal at Columbia (Burbank), 7 p.m.

River View at Connell, 7 p.m.

Warden at Kiona-Benton, 7 p.m.

Southeast 2B

League Overall

Tekoa-Oakesdale-Rosalia 4-1 6-1

Waitsburg-Prescott 2-1 6-1

DeSales 2-1 5-1

Tri-Cities Prep 2-1 5-2

Asotin 1-2 1-4

Dayton 0-5 0-7

Mabton N/A 0-7

Friday’s scores

Tri-Cities Prep 42, Dayton 0

DeSales 38, Tekoa-Oakesdale-Rosalia 12

Waitsburg-Prescott 54, Mabton 8

Friday, Oct. 19

Waitsburg-Prescott at Asotin, 7 p.m.

DeSales at Tri-Cities Prep, 7 p.m.

Mabton at Tekoa-Oakesdale-Rosalia, 7 p.m.

Southeast 1B

League Overall

Liberty Christian 4-0 7-0

Touchet 3-1 5-1

LaCrosse-Washtucna 3-1 5-2

Garfield-Palouse 3-1 3-3

Sunnyside Christian 2-2 3-4

Pomeroy 1-3 2-5

Colton 0-4 2-5

St. John-Endicott 0-4 0-6

Friday’s scores

Liberty Christian 56, Colton 8

Garfield-Palouse 48, Pomeroy 20

Touchet 70, LaCrosse-Washtucna 24

Sunnyside Christian 64, St. John-Endicott 16

Friday, Oct. 19

Colton at Sunnyside Christian, 7 p.m.

Garfield-Palouse at Touchet, 7 p.m.

St. John-Endicott at LaCrosse-Washtucna, 7 p.m.

Pomeroy at Liberty Christian, 7 p.m.

OREGON

5A Columbia River Conference

League Overall

Hood River Valley 1-0 5-2

Hermiston 1-0 4-2

Pendleton 0-1 1-6

The Dalles-Wahtonka 0-1 0-6

Thursday’s score

Hood River Valley 40, Pendleton 28

Friday’s score

Hermiston 51, The Dalles-Wahtonka 6

Friday, Oct. 19

Hermiston at Hood River Valley, 7 p.m.

Pendleton at The Dalles-Wahtonka, 7 p.m.

3A Eastern Oregon League

League Overall

Nyssa 2-0 4-3

Burns 1-0 4-3

Umatilla 1-1 2-4

Vale 0-1 2-4

Riverside 0-2 1-4

Friday’s scores

Nyssa 58, Riverside 0

Burns 46, Umatilla 0

Friday, Oct. 19

Umatilla at Vale, 6 p.m.

Riverside at Burns, 7 p.m.

2A Blue Mountain Conference

League Overall

Stanfield 4-0 6-0

Enterprise 3-1 5-1

Grant Union 3-1 5-1

Heppner 3-1 4-3

Weston-McEwen 2-2 2-4

Pilot Rock 1-3 3-4

Irrigon 0-4 2-5

Elgin 0-4 0-5

Friday’s scores

Weston-McEwen 42, Elgin 6

Enterprise 49, Irrigon 12

Grant Union 48, Pilot Rock 0

Stanfield 33, Heppner 14

Friday, Oct. 19

Irrigon at Elgin, 7 p.m.

Enterprise at Pilot Rock, 7 p.m.

Grant Union at Heppner, 7 p.m.

Stanfield at Weston-McEwen, 7 p.m.

1A Special District 3

League Overall

Sherman 3-0 5-1

Dufur 3-0 4-3

Ione 2-2 3-3

Echo 2-2 4-3

Arlington 1-2 1-5

Condon/Wheeler 1-3 3-3

South Wasco County 0-3 1-4

Thursday’s scores

Sherman 72, Condon/Wheeler 28

Dufur 64, Ione 26

Friday’s scores

Union 66, Arlington 16

Echo 64, South Wasco County 8

Friday, Oct. 19

Ione at Arlington, 7 p.m.

South Wasco County at Condon/Wheeler, 7 p.m.

Dufur at Sherman, 7 p.m.

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service