Football: Week 6 standings

October 6, 2012 

WASHINGTON

Mid-Columbia Conference

League Overall

Hanford (3A) 3-1 5-1

Kamiakin (3A) 3-1 4-2

Southridge (3A) 3-1 4-2

Richland (4A) 3-2 3-2

Kennewick (3A) 2-2 3-2-1

Chiawana (4A) 2-3 3-3

Walla Walla (4A) 1-3 3-3

Pasco (4A) 0-4 0-6

Thursday’s scores

Hermiston 42, Southridge 13

Hanford 41, Life Christian 7

Friday’s scores

Chiawana 24, Kamiakin 21

Richland 29, Kennewick 14

Walla Walla 45, Pasco 27

Thursday’s game

Pasco at Kamiakin, 7 p.m.

Friday’s games

Southridge at Walla Walla, 7 p.m.

Hanford at Kennewick, 7 p.m.

Lake City, Idaho, at Chiawana, 7 p.m.

Post Falls, Idaho, at Richland, 7 p.m.

CBBN

League Overall

Sunnyside (3A) 1-0 2-4

Eastmont (4A) 4-1 5-1

Eisenhower (4A) 3-2 4-2

Moses Lake (4A) 3-2 3-3

Wenatchee (4A) 2-3 2-4

Davis (4A) 0-5 0-6

Friday’s scores

Sunnyside 27, Moses Lake 24

Wenatchee 34, Eisenhower 9

Eastmont 49, Davis 28

Friday’s games

Eisenhower at Moses Lake, 7 p.m.

Sunnyside at Eastmont, 7 p.m.

Wenatchee at Davis, 7 p.m.

CWAC 2A

League Overall

Othello 5-0 6-0

East Valley 4-1 5-1

Prosser 4-1 5-1

Ellensburg 3-2 4-2

Ephrata 3-2 4-2

West Valley 2-3 3-3

Selah 2-3 2-4

Toppenish 1-4 2-4

Grandview 1-4 1-5

Wapato 0-5 0-6

Friday’s scores

Othello 33, Ellensburg 0

Grandview 34, Toppenish 27

Ephrata 23, Selah 6

Prosser 62, Wapato 0

East Valley 34, West Valley 28 (OT)

Friday’s games

Selah at Othello, 7 p.m.

East Valley at Grandview, 7 p.m.

Toppenish at Ephrata, 7 p.m.

Wapato at Ellensburg, 7 p.m.

West Valley at Prosser, 7 p.m.

SCAC EAST

League Overall

Royal 3-0 6-0

Connell 3-0 4-2

River View 2-1 5-1

Kiona-Benton 2-2 3-3

Columbia (Burbank) 1-2 1-5

Warden 1-3 1-5

Wahluke 0-4 1-5

Friday’s scores

Kiona-Benton 25, Columbia (Burbank) 20

River View 56, Granger 18

Connell 44, Warden 0

Royal 49, Wahluke 13

Friday’s games

Columbia (Burbank) at Warden, 7 p.m.

Wahluke at River View, 7 p.m.

Connell at Royal, 7 p.m.

La Salle at Kiona-Benton, 7 p.m.

Southeast 2B

League Overall

Tekoa-Oakesdale-Rosalia 4-0 6-0

Waitsburg-Prescott 2-1 5-1

DeSales 1-1 4-1

Tri-Cities Prep 1-1 4-2

Asotin 1-2 1-4

Dayton 0-4 0-6

Mabton N/A 0-6

Friday’s scores

Tekoa-Oakesdale-Rosalia 22, Asotin 6

Waitsburg-Prescott 39, Dayton 0

Tri-Cities Prep 44, Mabton 0

Friday’s games

Dayton at Tri-Cities Prep, 7 p.m.

Tekoa-Oakesdale-Rosalia at DeSales, 7 p.m.

Mabton at Waitsburg-Prescott, 7 p.m.

Southeast 1B

League Overall

Liberty Christian 3-0 6-0

LaCrosse-Washtucna 3-0 5-1

Touchet 2-1 4-1

Garfield-Palouse 2-1 2-3

Pomeroy 1-2 2-4

Sunnyside Christian 1-2 2-4

Colton 0-3 2-4

St. John-Endicott 0-3 0-5

Friday’s scores

Touchet 56, Colton 20

Garfield-Palouse 48, St. John-Endicott 8

LaCrosse-Washtucna 66, Pomeroy 36

Liberty Christian 78, Sunnyside Christian 0

Friday’s games

Liberty Christian at Colton, 7 p.m.

Garfield-Palouse at Pomeroy, 7 p.m.

Touchet at LaCrosse-Washtucna, 7 p.m.

Sunnyside Christian at St. John-Endicott, 7 p.m.

OREGON

5A Columbia River Conference

League Overall

Hood River Valley 0-0 4-2

Hermiston 0-0 3-2

Pendleton 0-0 1-5

The Dalles-Wahtonka 0-0 0-5

Thursday’s score

Hermiston 42, Southridge 13

Friday’s scores

Ridgeview 20, The Dalles-Wahtonka 0

Mountain View 55, Pendleton 14

Wilson 41, Hood River Valley 16

Friday’s games

The Dalles-Wahtonka at Hermiston, 7 p.m.

Hood River Valley at Pendleton, 7 p.m.

3A Eastern Oregon League

League Overall

Nyssa 1-0 3-3

Umatilla 1-0 2-3

Burns 0-0 3-3

Vale 0-1 2-4

Riverside 0-1 1-3

Friday’s scores

Nyssa 20, Vale 7

Ontario 53, Burns 0

Umatilla 27, Riverside 19

Friday’s games

Riverside at Nyssa, 6 p.m.

Burns at Umatilla, 7 p.m.

2A Blue Mountain Conference

League Overall

Stanfield 3-0 5-0

Heppner 3-0 4-2

Grant Union 2-1 4-1

Enterprise 2-1 4-1

Pilot Rock 1-2 3-3

Weston-McEwen 1-2 1-4

Irrigon 0-3 2-4

Elgin 0-3 0-4

Friday’s scores

Heppner 61, Elgin 0

Enterprise 21, Grant Union 7

Stanfield 55, Irrigon 8

Weston-McEwen 40, Pilot Rock 18

Friday’s games

Weston-McEwen at Elgin, 7 p.m.

Enterprise at Irrigon, 7 p.m.

Pilot Rock at Grant Union, 7 p.m.

Heppner at Stanfield, 7 p.m.

1A Special District 3

League Overall

Dufur 2-0 3-3

Sherman 2-0 4-1

Ione 2-1 3-2

Condon/Wheeler 1-2 3-2

Echo 1-2 3-3

Arlington 1-2 1-4

South Wasco County 0-2 1-3

Friday’s scores

Arlington 52, South Wasco County 0

Echo 32, Condon/Wheeler 28

Dufur 42, Crane 20

Sherman 62, Ione 22

Thursday’s games

Condon/Wheeler at Sherman, 7 p.m.

Dufur at Ione, 7 p.m.

Friday’s games

Arlington at Union, 7 p.m.

South Wasco County at Echo, 7 p.m.

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service