1A, 2B, 1B state track roundup

TRI-CITY HERALD May 26, 2012 

Waitsburg-Prescott's boys picked up two state championships Friday at the Class 2B state high school track and field championships at Roos Field in Cheney.

Junior Seth Deal won the 1,600 meters with a time of 4 minutes, 37.94 seconds.

Deal's teammate, Eshom Estes, won the boys shot put, with a toss of 50 feet, 41/2 inches.

In the boys Class 1B meet, Bickleton's Nic Venema tied a state meet record by clearing 12-9 to win the boys pole vault. Venema's teammate, Peter Clinton, finished second at 12-6.

In the boys Class 1A meet, Connell's Matt Hadley finished second in the javelin with a toss of 192 feet, 4 inches. Kalama's Tre Fess won the event with a mark of 196-0.

In the girls 1A meet, Columbia-Burbank's Harley McBride finished second in the high jump with a leap of 5 feet, 4 inches.

Oregon 5A

The Hermiston girls are tied for third in the team race with 14 points at the Oregon state high school championships in Eugene, while the Hermiston boys are in 10th place with 9 points.

David Barnett finished third in the boys discus with a toss of 150-10.

Senior Crystal Schmidt and sophomore teammate Mckenzie Byrd finished 3-4 in the javelin. Schmidt had a mark of 125-5, while Byrd tossed the javelin 123-4.

Schmidt also placed sixth in the girls high jump, with a leap of 5-2.

Eduardo Juarez placed seventh and teammate Jose Macias eighth in the boys 3,000 meters.

Juarez finished in a time of 8:56.73, while Macias finished in 9:00.29.

Class 1A BOYS

1600--1, Hap Emmons, King's, 4:28.84. 2, Brad Rich, White Salmon, 4:29.68. 3, Mitch Beard, Nooksack Valley, 4:31.74. Also -- 16, Kyle Brightman, Kiona Benton, 5:06.12.

Pole Vault--1, Braden Barranco, Newport, 14-03. 2, Brad Wood, Cashmere, 14-00. 3, Daniel Calhoon, Cedar Park Christian/Bothell, 13-06. Also -- 8, Eryk Nash, Kiona Benton, 12-06. 15, Michael Valentine, Royal, 10-06.

Triple Jump--1, Cody Unfred, Freeman, 45-05.25. 2, Kyle Powell, Lakeside, 44-10.00. 3, Ethan Cabbage, Colville, 44-09.25. Also -- 6, Rafa Mendoza, Wahluke, 43-01.25. 16, Kade Eppich, Connell, 39-10.25.

Javelin--1, Tre Fess, Kalama, 196-00. 2, Matt Hadley, Connell, 192-04. 3, Denver Vander Yacht, Meridian, 183-11. 4, Jared Sabin, Wahluke, 174-00. Also -- 8, Kyle Pruett, Connell, 162-07. 14, Adrian Gutierrez, Mabton, 135-08.

Discus--1, Aaron Castle, Newport, 165-11. 2, Joseph Winn, Hoquiam, 149-11. 3, Cainan Holte, Colville, 148-00. Also -- 8, Alberto Cruz, Wahluke, 134-07. 13, Tyson Brook, Connell, 117-10. 15, Kyle Hall, River View, 107.01.

Class 1A GIRLS

3200--1, Maddie Meyers, Northwest, 11:05.24. 2, Sally Larson, Cedar Park Christian/Bothell, 11:07.44. 3, Jess Mildes, Riverside, 11:13.91. Also -- 15, Atlanta Keskatalo, Connell, 12:03.12.

Long Jump--1, Savannah Burr, Orting, 17-07.00. 2, Jen Rathgeber, Stevenson, 17-04.50. 3, Arielle Walden, Newport, 17-00.00. Also -- 11, Tonya Iverson, Royal, 16-00.50. 13, Katelyn Peterson, Wahluke, 15-05.50.

High Jump--1, Maddie Timm, Okanogan, 5-05. 2, Harley McBride, Columbia-Burbank, 5-04. 3, Katie Hebdon, La Center, 5-02. Also -- 11, Rashae Spencer, Connell, 4-10.

Shot Put--1, Tera Novy, Montesano, 48-00.00 (New WIAA Meet Record; Previous Record Jennifer Ponath, Shorewood, 47-09.50, 1993). 2, Mykaelynn Powers, Orting, 39-08.00. 3, Makayla Earl, Chewelah, 38-09.50. Also -- 10, Kendall Watts, Kiona Benton, 34-01.00.

Class 2B BOYS

3200--1, Lucas Graham, Northwest Christian Lacey, 4:34.83. 2, Seth Deal, Waitsburg-Prescott, 4:37.94. 3, Marcus Vanderholm, Manson, 4:39.08.

Long Jump--1, Jamall James, La Conner, 22-00.00. 2, Nate VanTuinen, Riverside Christian, 21-08.00. 3, Nate Graham, St. George's, 20-08.00. Also -- 5, Nick Wales, DeSales, 20-05.75. 10, Kaleb Simon, St. John-Endicott/LaCrosse, 19-05.00.

High Jump--1, Reuben Clark, Northwest Christian Colbert, 6-05. 2, Justin Beraducci, Colfax, 6-04. 3, Landy James, La Conner, 6-02. Also -- 5, Brandon Clark, Dayton, 5-10. 5, Darcy Stamper, St. John Endicott/La Crosse, 5-10.

Shot Put--1, Eshom Estes, Waitsburg-Prescott, 50-04.50. 2, William Helman, Ocosta, 48-01.50. 3, Levi Bale, South Bend, 47-11.00. Also -- 5, Ben Shafer, Waitsburg-Prescott, 44-10.50.

Class 2B GIRLS

3200--1, Morgan Willson, Colfax, 11:05.21. 2, Elizabeth Weber, Northwest Christian Lacey, 11:45.11. 3, Kim Barry, Lake Roosvelt, 11:48.02. Also -- 6, Heather Siegel, St. John-Endicott/LaCrosse, 12:17.09.

Pole Vault--1, Michaela Huber, Willapa Valley, 9-06. 2, Callie Barker, Oroville, 9-06. 3, Lauren Friese, Willapa Valley, 9-06. Also -- 8, Heidi Hennings, Lind-Ritzville, 7-06.

Triple Jump--1, Bethany Imperial, Riverside Christian, 36-00.25. 2, Sami Robinson, Pe Ell, 35-09.75 3, Lauren Kuiper, Northwest Christian Colbert, 34-11.50. Also -- 14, Racehl Gfeller, St. John-Endicott/LaCrosse, 30-10.00. 15, Maddy Witt, Waitsburg-Prescott, 30-02.75.

Discus--1, Kayla Loop, Asotin, 139-10. 2, Mckayla Swearingen, Asotin, 112-06. 3, Piper Loop, Asotin, 107-04.

Javelin--1, Sami Robinson, Pe Ell, 127-00. 2, Jessica Filtz, Concrete, 123-04. 3, Nicole Nobbs, Riverside Christian, 120-08. Also -- 5, Annie Bailey, St. John-Endicott/LaCrosse, 115-07.

Class 1B BOYS

1600--1, Richard Nyambura, Valley Christian, 4:41.34. 2, Grant Marchant, Valley Christian, 4:42.41. 3, Alex King, Trout Lake/Glenwood, 4:49.05.

Triple Jump--1, Macen McLean, Mansfield, 43-10.00 (New Meet Record; Old Record Derek Jurasin, Wishkah Valley, 42-10, 2007). 2, Kolby Blew, Valley Christian, 40-01.75. 3, Derek Findley, Crescent, 40-00.00. Also -- 8, Mitchell Powers, Bickleton, 37-03.25.

Pole Vault--1, Nic Venema, Bickleton, 12-09. 2, Peter Clinton, Bickleton, 12-06. 3, Jon Atchley, Pomeroy, 12-00. Also -- 7, Justin Roberts, Bickleton, 10-00.

Javelin--1, Hayden Herdrick, Wilbur-Creston, 159-10. 2, Cole Walters, Klickitat, 158-00. 3, Jon Jackson, Taholah, 151-10.

Discus--1, Mike Zapien, Crescent, 126-06. 2, Cole Walters, Kilickitat, 122-08. 3, Ben Nelson, North River, 117-06.

Class 1B GIRLS

3200--1, Lucy Defilippis, Seton Catholic, 12:03.24. 2, Valerie Vogt, Trout Lake/Glenwood, 12:26.06. 3, Julia Vorobyev, Valley Christian, 13:19.32.

High Jump--1, Lindsay Loe, Columbia Hunters, 5-00. 2, Harper Christian, King's Way Christian, 4-10. 3, Katelyn Pendley, Thorp, 4-08. Also -- Lindsay Brown, Bickleton, NH.

Long Jump--1, Elizabeth Larrew, Columbia Hunters, 16-08.50. 2, Kassie Guglielmino, Nortprt, 15-10.00. 3, Harper Christian, King's Way Christian, 15-05.75. Also -- 7, Jamie Venema, Bickleton, 14-06.50.

Shot Put--1, Andrea Heinen, Cusick, 36-10.00. 2, Kaitlin Jones, Columbia Hunters, 33-05.50. 3, Serena Hedman-Bergmeier, Mount Rainier Lutheran, 33-03.00.

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service