Boys basketball state tournament agate

TRI-CITY HERALD March 3, 2012 

BOYS BASKETBALL

Class 4A

Tacoma Dome

Friday

Championship semifinals

Davis 52, Bellarmine Prep 46 (OT)

Central Valley 52, Union 51

Consolation semifinals

Garfield 60, Jackson 47

Mt. Rainier 83, Bothell 74

Saturday

Championship

Davis (22-2) vs. Central (22-3), 3 p.m.

Third-fifth place

Bellarmine Prep (24-4) vs. Union (19-8), 1 p.m.

Fourth-sixth place

Garfield (20-6) vs. Mt. Rainier (19-11), 9:30 a.m.

Class 3A

Tacoma Dome

Friday

Championship semifinals

Rainier Beach 61, University 53

Seattle Prep 50, Kamiakin 46

Consolation semifinals

Lake Washington 52, Mountlake Terrace 42

O'Dea 61, Kennedy 41

Saturday

Championship

Seattle Prep (24-5) vs. Rainier Beach (26-3), 7 p.m.

Third-fifth place

University (20-5) vs. Kamiakin (23-2), 11:15 a.m.

Fourth-sixth place

Lake Washington (21-7) vs. O'Dea (21-8), 8 a.m.

Class 2A

Yakima SunDome

Friday

Championship semifinals

Lynden 65, Kingston 39

White River 43, Lindbergh 40 (OT)

Consolation semifinals

Pullman 69, Anacortes 49

Clover Park 79, Ellensburg 49

Saturday

Championship

Lynden (23-4) vs. White River (25-5), 3 p.m.

Third-fifth place

Kingston (22-6) vs. Lindbergh (16-13), 1 p.m.

Fourth-sixth place

Pullman (22-3) vs. Clover Park (22-6), 9:30 a.m.

Class 1A

Yakima SunDome

Friday

Championship semifinals

Zillah 66, Cashmere 45

Lynden Christian 40, Cascade Christian 38

Consolation semifinals

Toledo 63, Kalama 39

Naches Valley 63, Granger 46

Saturday

Championship

Zillah (23-3) vs. Lynden Christian (23-4), 7 p.m.

Third-fifth place

Cashmere (22-3) vs. C. Christian (20-8), 11:15 a.m.

Fourth-sixth place

Toledo (22-4) vs. Naches Valley (23-3), 8 a.m.

Class 2B

Spokane Arena

Friday

Championship semifinals

Colfax 58, Toutle Lake 44

Northwest Christian (Colbert) 57, Adna 39

Consolation semifinals

Dayton 39, LaConner 37

Wahkiakum 65, Lake Roosevelt 60

Saturday

Championship

Colfax (21-5) vs. NW Chrstn (Colbert) (26-1), 3 p.m.

Third-fifth place

Toutle Lake (21-5) vs. Adna, 1 p.m.

Fourth-sixth place

Dayton (24-2) vs. Wahkiakum (20-8), 9:30 a.m.

Class 1B

Spokane Arena

Friday

Championship semifinals

Valley Christian 59, Neah Bay 54

Almira/Coulee-Hartline 53, King's Way Christian 31

Consolation semifinals

Muckleshoot 67, Moses Lake Christian 57

Sunnyside Christian 46, Mt. Rainier Lutheran 39

Saturday

Championship

Valley Christian (23-2) vs. ACH (21-6), 7 p.m.

Third-fifth place

Neah Bay vs. King's Way Christian, 11:15 a.m.

Fourth-sixth place

Muckleshoot vs. Sunnyside Christian (19-7), 8 a.m.

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service