Class 2A, 1A, 2B, 1B girls basketball state pairings

TRI-CITY HERALDFebruary 19, 2012 

Class 2A

Saturday's scores

District 5/6 Tournament

At West Valley, Yakima

Championship

East Valley 54, Wapato 39

Consolation final

Ephrata 63, Prosser 42

Monday's games

At ShoWare Center, Kent

Port Angeles vs. Eatonville/White River winner, TBA (winner is District 2/3 1, loser is District 2/3 No. 2)

Renton vs. Eatonville/White River loser, TBA (winner is District 2/3 No. 3, loser is District 2/3 No. 5)

Elimination games

Sumner vs. Fife

Foster vs. Olympic

Tuesday's games

Sumern/Fife winner vs. Foster/Olympic winner, TBA (winner is District 2/3 No. 4)

North Thurston vs. River Ridge at W.F. West, 6 p.m. (winner is District 4 No. 3)

Regional Round of the State Tournament

Saturday's games

Elimination games

At Stanwood HS

District 2/3 No. 4 vs. Blaine, 4 p.m.

District 2/3 No. 5 vs. Burlington-Edison, 6 p.m.

At Mt. Tahoma HS

District 4 No. 3 vs. District 2/3 No. 2, 4 p.m.

Sehome vs. District 2/3 No. 1, 6 p.m.

At Tumwater HS

W.F. West vs. District 2/3 No. 3, 4 p.m.

Lynden vs. Mark Morris (18-6), 6 p.m.

At Eastern Washington University, Cheney

Friday

Elimination games

Game 1: Ephrata (16-7) vs. Cheney, TBA

Game 2: Pullman (10-12) vs. Wapato (19-3), TBA

Saturday

Elimination games

East Valley (21-1) vs. Game 1 winner, TBA (winner is District 5/6/7 1 or 2 seed)

Clarkston vs. Game 2 winner, TBA (winner is District 5/6/7 1 or 2 seed)

Class 1A

Saturday's scores

District 5 Tournament

At Toppenish Middle School

Championship

La Salle 57, Granger 55 (OT)

Consolation final

Goldendale 52, Connell 35

Regional Round of the State Tournament

Saturday's games

Elimination games

At Glacier Peak HS, Snohomish

Castle Rock vs. Lynden Christian/Bellevue Christian loser, 4 p.m.

Rainier vs. Lynden Christian/Bellevue Christian winner, 6 p.m.

At WF West HS, Chehalis

Cascade Christian vs. Tenino, 4 p.m.

Seattle Christian vs. Onalaska, 6 p.m.

At West Valley HS, Yakima

Granger (20-3) vs. King's, 4 p.m.

Okanogan (19-5) vs. La Salle (20-2), 6 p.m.

At Wenatchee HS

Goldendale (17-6) vs. Chelan (13-12), 4 p.m.

Cedar Park Christian (Bothell) vs. Freeman (24-1), 6 p.m.

Class 2B

Saturday's scores

District 9 Tournament

At Whitman College, Walla Walla

Elimination games

Waitsburg-Prescott 47, DeSales 44

Dayton 41, Asotin 37

Monday's games

At Chehalis High

Adna vs. Pe Ell, 6 p.m. (winner is District 4 No. 1, loser is District 4 No. 2)

Consolation final

Toutle Lake vs. Napavine, 1 p.m. (winner is District 4 No. 3, loser is District 4 No. 4)

District 9 Tournament

At Whitman College, Walla Walla

Championship

Waitsburg-Prescott (18-4) vs. Dayton (9-13), 5 p.m. (winner is District 9 No. 1, loser is District 9 No. 2)

Regional Round of the State Tournament

Saturday's games

Elimination games

At Mt. Vernon HS

District 4 No. 3 vs. Tacoma Baptist, 4 p.m.

District 4 No. 4 vs. Bear Creek, 6 p.m.

At Mark Morris HS, Longview

LaConner vs. District 4 No. 2, 4 p.m.

Crosspoint Academy vs. District 4 No. 1, 6 p.m.

At Mt. Spokane HS

Northwest Christian (Colbert) (20-5) vs. White Swan, 4 p.m.

Entiat vs. Reardan (23-0), 6 p.m.

At Walla Walla HS

District 9 No. 2 vs. Brewster, 4 p.m.

Riverside Christian vs. District 9 No. 1, 6 p.m.

Class 1B

Saturday's scores

District 9 Tournament

At Endicott HS

Consolation final

St. John-Endicott 50, Tekoa-Oakesdale 40 (OT)

Monday's games

At Montesano High

Taholah vs. Mary M. Knight, 2 p.m. (winner is District 4 No. 1, loser is District 4 No. 2)

Lake Quinault vs. King's Way Christian, noon (winner is District 4 No. 3, lser is out)

Regional Round of the State Tournament

Saturday's games

Elimination games

At Mountlake Terrace HS

District 4 No. 3 vs. Lummi Nation, 4 p.m.

Grace Academy vs. Neah Bay, 6 p.m.

At Timberline HS, Olympia

District 4 No. 2 vs. Lopez/Northwest Yeshiva winner, 4 p.m.

Lopez/Northwest Yeshiva loser vs. District 4 No. 1, 6 p.m.

At Shadle Park HS, Spokane

Almira/Coulee-Hartline (19-4) vs. Moses Lake Christian, 4 p.m.

Wilson Creek vs. Columbia (Hunters) (24-1), 6 p.m.

At University HS, Spokane

St. John-Endicott (14-8) vs. Sunnyside Christian, 4 p.m.

Cusick (16-8) vs. Colton (22-0), 6 p.m.

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service