Mid-Columbia boys basketball standings, schedule

By the Tri-City Herald February 10, 2012 

Here are the Mid-Columbia boys basketball standings, schedules

CBBN 4A DISTRICT

Today

Elimination games

Game 1: No. 6 Wenatchee (8-11) at No. 3 Chiawana (10-10), 7 p.m.

Game 2: No. 5 Walla Walla (9-11) at No. 4 Moses Lake (7-11), 6 p.m.

Saturday

Championship semifinals

Game 3: Highest remaining seed at No. 2 Richland (12-8), 7 p.m.

Game 4: Lowest remaining seed at No. 1 Davis (17-2), 7 p.m.

CBBN 3A DISTRICT

Today

Elimination games

Game 1: No. 6 Southridge (7-14) at No. 3 Hanford (11-9), 7 p.m.

Game 2: No. 5 Eastmont (8-12) at No. 4 West Valley (12-7), 7 p.m.

Saturday

Championship semifinals

Game 3: Highest remaining seed at No. 2 Kennewick (17-3), 7 p.m.

Game 4: Lowest remaining seed at No. 1 Kamiakin (19-1), 7 p.m.

CWAC

League Overall

x-Grandview 14-3 14-5

x-Toppenish 14-3 14-4

x-Ellensburg 13-4 15-4

x-Wapato 12-5 13-6

x-Prosser 11-6 12-7

x-Ephrata 8-9 9-10

Selah 4-13 5-14

Quincy 4-13 5-14

Othello 3-14 5-14

East Valley 2-15 2-16

x-clinched playoff spot

Today

Grandview at Ellensburg, 7:30 p.m.

Othello at Ephrata, 7:30 p.m.

Quincy at Selah, 7:30 p.m.

Toppenish at Prosser, 7:30 p.m.

Wapato at East Valley, 7:30 p.m.

END OF REGULAR SEASON

SCAC DISTRICT

Thursday

Championship first round

At higher seeds

Game 1: Naches Valley 75, Mabton 52

Game 2: Kiona-Benton 46, Goldendale 40

Game 3: Granger 58, Royal 51

Game 4: Zillah 52, Columbia-Burbank 40

Saturday

At Toppenish or Wapato

Championship semifinals

Game 7: Naches Valley (19-2) vs. Kiona-Benton (17-4), TBA (winner earns regional berth)

Game 8: Granger (17-4) vs. Zillah (19-2), TBA (winner earns regional berth)

At Toppenish or Zillah

Elimination games

Game 5: Mabton (8-13) vs. Goldendale (13-7), TBA

Game 6: Royal (11-8) vs. Columbia-Burbank (8-13), TBA

Southeast 2B

League Overall

x-Dayton 10-1 18-1

x-Waitsburg-Prescott 8-2 11-7

x-Asotin 7-4 11-8

WWVA 5-7 9-7

x-Liberty Christian 4-6 5-13

x-Tri-Cities Prep 3-8 8-11

x-DeSales 1-10 4-15

x-clinched playoff spot

Today

Asotin at Liberty Christian, 7:30 p.m.

DeSales at Dayton, 7:30 p.m.

Waitsburg-Prescott at Tri-Cities Prep, 7:30 p.m.

Southeast 1B DISTRICT

Thursday

Championship first round

At higher seed

Game 1: Rosalia 52, Garfield-Palouse 36

Game 2: LaCrosse-Wash. 53, Pomeroy 42

Saturday

Championship semifinals

At higher seed

Game 3: Rosalia (12-9) at St.John-Endicott (13-6), 6 p.m.

Game 4: LaCrosse-Washtucna (8-12) at Colton (17-2), 6 p.m.

Tuesday

At Endicott HS

Elimination games

Game 5: Game 4 loser vs. Garfield-Palouse (5-14), 3 p.m.

Game 6: Pomeroy (9-11) vs. Game 3 loser, 6 p.m.

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service