2011 Mid-Columbia high school football standings

By the Tri-City Herald October 15, 2011 

Here are the 2011 Mid-Columbia football standings after Week 7:

CBBN 4A

League Overall

x-Chiawana 5-0 7-0

Eisenhower 3-1 6-1

Davis 3-2 5-2

Richland 2-2 5-2

Wenatchee 2-2 4-3

Walla Walla 0-4 0-6

Moses Lake 0-4 0-7

x-clinched playoff spot

Friday, Oct. 14

Chiawana 28, Davis 0

Lake City 21, Wenatchee 20

Eisenhower 48, Moses Lake 21

Richland 31, Walla Walla 15

Friday, Oct. 21

Eisenhower at Richland, 7:30 p.m.

Walla Walla at Moses Lake, 7:30 p.m.

Wenatchee at Davis, 7:30 p.m.

Chiawana, bye

CBBN 3A

League Overall

x-Kamiakin 5-0 7-0

x-Kennewick 4-1 6-1

x-Southridge 4-1 5-2

Hanford 3-2 3-4

Eastmont 2-3 2-5

Sunnyside 1-4 2-5

West Valley 1-4 2-5

Pasco 0-5 0-7

x-clinched playoff spots

Friday, Oct. 14

Hanford 23, Eastmont 6

Kamiakin 28, Sunnyside 0

Kennewick 34, West Valley 6

Southridge 41, Pasco 0

Thursday, Oct. 20

Hanford at Kamiakin, 7:30 p.m.

Friday, Oct. 21

Southridge at Kennewick, 7:30 p.m.

Sunnyside at Eastmont, 7:30 p.m.

West Valley at Pasco, 7:30 p.m.

CWAC 2A

League Overall

Prosser 6-0 6-1

Ellensburg 5-1 5-2

Othello 5-1 5-2

Selah 4-2 4-3

East Valley 3-3 4-3

Quincy 3-3 3-4

Toppenish 2-4 2-5

Ephrata 1-5 2-5

Grandview 1-5 1-6

Wapato 0-6 0-7

x-clinched playoff spot

Friday, Oct. 14

East Valley 35, Toppenish 28

Ellensburg 29, Quincy 21

Grandview 28, Ephrata 21

Prosser 55, Selah 0

Othello 73, Wapato 6

Friday, Oct. 21

East Valley at Ephrata, 7 p.m.

Grandview at Wapato, 7 p.m.

Othello at Selah, 7 p.m.

Quincy at Prosser, 7:30 p.m.

Toppenish at Ellensburg, 7 p.m.

SCAC East

League Overall

x-Connell 4-0 6-1

x-Royal 4-0 6-1

River View 3-2 5-2

Columbia-Burbank 2-2 5-2

Wahluke 1-3 3-4

Kiona-Benton 1-3 3-4

Mabton 0-5 0-7

x-clinched playoff spot

Friday, Oct. 14

Royal 42, River View 24

Kiona-Benton 41, Mabton 8

Connell 56, Wahluke 0

Columbia-Burbank 14, Goldendale 7

Friday, Oct. 21

Columbia-Burbank at Mabton, 7 p.m.

Connell at Royal, 7 p.m.

Kiona-Benton at Wahluke, 7 p.m.

Zillah at River View, 7 p.m.

Southeast 2B

League Overall

Waitsburg-Prescott 3-0 7-0

Asotin 2-1 4-2

Dayton 2-1 4-2

DeSales 2-1 4-2

Tekoa-Oakesdale/Rosalia 0-3 3-3

Tri-Cities Prep 0-3 3-4

Friday, Oct. 14

DeSales 34, Asotin 7

Dayton 26, Tekoa-Oakesdale/Rosalia 6

Waitsburg-Prescott 26, Tri-Cities Prep 20

Friday, Oct. 21

Asotin at Waitsburg-Prescott, 7 p.m.

Dayton at DeSales, 7 p.m.

Tri-Cities Prep at Tekoa-Oakesdale/Rosalia

Southeast 1B

League Overall

Touchet 4-0 6-0

Pomeroy 3-1 5-1

Colton 2-1 6-1

Garfield-Palouse 2-1 3-3

Sunnyside Christian 0-2 1-5

St. John-Endicott 0-2 0-4

Lacrosse-Washtucna-Kahlotus 0-4 3-4

Liberty Christian NA 5-2

Friday, Oct. 14

Colton 56, Liberty Christian 48 (OT)

Touchet 48, LaCrosse-Wash.-Kahlotus 36

Pomeroy 63, Garfield-Palouse 22

St. John-Endicott vs. Sunnyside Christian at Granger High, unreported

Friday, Oct. 21

LaCrosse-Washtucna-Kahlotus at St. John-Endicott, 7 p.m.

Liberty Christian at Pomeroy, 7 p.m.

Sunnyside Christian at Colton, 7 p.m.

Touchet at Garfield-Palouse, 7 p.m.


OREGON

5A Columbia River

League Overall

x-Hermiston 2-0 5-2

x-Pendleton 2-0 5-2

Hood River Valley 0-2 1-6

The Dalles-Wahtonka 0-2 1-6

x-clinched playoff spot

Thursday, Oct. 13

Pendleton 51, The Dalles-Wahtonka 3

Friday, Oct. 14

Hermiston 55, Hood River Valley 14

Friday, Oct. 21

Hermiston at Pendleton, 7 p.m.

Hood River at The Dalles Wahtonka, 7 p.m.

3A Eastern Oregon League

League Overall

Nyssa 2-0 6-0

Burns 2-0 4-3

Grant Union 1-0 1-4

Umatilla 0-2 2-4

Riverside 0-2 1-5

Vale 0-1 0-5

Friday, Oct. 14

Burns 56, Riverside 7

Nyssa 66, Umatillo 0

Grant Union at Vale, late

Friday, Oct. 21

Grant Union at Burns, 7 p.m.

Riverside at Nyssa, 8 p.m.

Umatilla at Vale, 8 p.m.

2A Blue Mountain

League Overall

Weston-McEwen/Griswold 3-0 6-0

Enterprise 3-0 4-1

Heppner 2-1 4-2

Stanfield 2-2 3-4

Pilot Rock 1-2 1-4

Elgin 1-3 1-6

Irrigon 0-4 1-5

Friday, Oct. 14

Weston-McEwen/Griswold 46, Stanfield 0

Enterprise 22, Pilot Rock 8

Elgin 43, Irrigon 27

Heppner, bye

Friday, Oct. 21

Weston-McEwen/Griswold at Irrigon, 7 p.m.

Heppner at Pilot Rock

Enterprise at Elgin, 7 p.m.

Stanfield, bye

1A Big Sky Conference

League Overall

Sherman 3-0 4-3

Dufur 2-1 5-2

Echo 2-1 3-3

Ione 2-2 4-3

Condon/Wheeler 2-2 3-3

Arlington 1-2 2-4

South Wasco County 0-4 1-6

Thursday, Oct. 13

Ione 59, Arlington 12

Sherman 52, Dufur 14

Condon/Wheeler 38, South Wasco Co. 18

Friday, Oct. 21

Echo at Arlington, 7 p.m.

South Wasco County at Sherman, 7 p.m.

Dufur at Condon/Wheeler, 7 p.m.

Saturday, Oct. 22

Ione vs. Hosanna Christian at Culver HS, 2 p.m.

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service