2011 Mid-Columbia prep football standings

By the Tri-City Herald October 1, 2011 

Here are the 2011 Mid-Columbia prep football standings, schedule through Friday, Sept. 30:

CBBN 4A

League Overall

Chiawana 3-0 5-0

Davis 3-0 5-0

Wenatchee 2-1 4-1

Eisenhower 1-1 4-1

Richland 0-2 3-2

Moses Lake 0-2 0-5

Walla Walla 0-3 0-5

Friday, Sept. 30

Chiawana 22, Richland 14

Davis 41, Walla Walla 16

Hermiston 28, Moses Lake 24

Eisenhower 34, Wenatchee 22

Friday, Oct. 7

Eisenhower at Davis, 7:30 p.m.

Moses Lake at Chiawana, 7:30 p.m.

Richland at Wenatchee, 7:30 p.m.

Walla Walla, bye

CBBN 3A

League Overall

Kamiakin 3-0 5-0

Southridge 3-0 4-1

Kennewick 2-1 4-1

Hanford 2-1 2-3

West Valley 1-2 2-3

Eastmont 1-2 1-4

Sunnyside 0-3 1-4

Pasco 0-3 0-5

Thursday, Sept. 29

Kennewick 20, Sunnyside 7

Friday, Sept. 30

Eastmont 21, Pasco 16

Southridge 31, Hanford 10

Kamiakin 28, West Valley 23

Friday, Oct. 7

Kennewick at Hanford, 7:30 p.m.

Pasco at Sunnyside, 7:30 p.m.

Southridge at Kamiakin, 7:30 p.m.

West Valley at Eastmont, 7:30 p.m.


CWAC 2A

League Overall

Prosser 4-0 4-1

Selah 4-0 4-1

Ellensburg 3-1 3-2

Othello 3-1 3-2

Toppenish 2-2 2-3

Quincy 2-2 2-3

East Valley 1-3 2-3

Ephrata 1-3 2-3

Grandview 0-4 0-5

Wapato 0-4 0-5

Friday, Sept. 30

Othello 42, East Valley 6

Prosser 32, Ellensburg 28

Ephrata 33, Wapato 13

Quincy 54, Grandview 8

Selah 24, Toppenish 7

Friday, Oct. 7

Grandview at East Valley, 7 p.m.

Othello at Ephrata, 7 p.m.

Quincy at Toppenish, 7 p.m.

Selah at Ellensburg, 7 p.m.

Wapato at Prosser, 7:30 p.m.

SCAC East

League Overall

Royal 3-0 4-1

Connell 2-0 4-1

River View 2-1 4-1

Wahluke 1-1 3-2

Columbia-Burbank 1-2 3-2

Kiona-Benton 0-2 2-3

Mabton 0-3 0-5

Friday, Sept. 30

Royal 57, Wahluke 12

Connell 55, Columbia-Burbank 7

River View 46, Mabton 0

Kiona-Benton 41, Naches Valley 6

Friday, Oct. 7

Kiona-Benton at Columbia-Burbank, 7 p.m.

River View at Wahluke, 7 p.m.

Connell at Mabton, 7 p.m.

La Salle at Royal, 7 p.m.

Southeast 2B

League Overall

Waitsburg-Prescott 1-0 5-0

Asotin 1-0 3-1

Dayton 1-0 3-1

Tri-Cities Prep 0-1 3-2

Tekoa-Oakesdale/Rosalia 0-1 3-1

DeSales 0-1 2-2

Friday, Sept. 30

Dayton 30, Tri-Cities Prep 0

Waitsburg-Prescott 33, DeSales 14

Bye: Tekoa-Oakesdale/Rosalia, Asotin

Friday, Oct. 7

Asotin at Tri-Cities Prep, 7 p.m.

Dayton at Waitsburg-Prescott, 7 p.m.

DeSales at Tekoa-Oakesdale/Rosalia, 7 p.m.

Southeast 1B

League Overall

Colton 2-0 5-0

Touchet 2-0 4-0

Garfield-Palouse 1-0 2-2

Pomeroy 1-1 3-1

Lacrosse-Washtucna-Kahlotus 0-2 3-2

Sunnyside Christian 0-2 1-4

St. John-Endicott 0-1 0-3

Liberty Christian NA 4-1

Friday, Sept. 30

Colton 52, LaCrosse-Washtucna-Kahlotus 40

Liberty Christian 54, Garfield-Palouse 46

Pomeroy 40, Sunnyside Christian 14

Touchet 40, St. John-Endicott 0

Friday, Oct. 7

Colton at Touchet, 3 p.m.

Garfield-Palouse at St. John-Endicott, 7 p.m.

Liberty Christian vs. Sunnyside Christian at Sunnyside High, 7 p.m.

Pomeroy at LaCrosse-Washtucna-Kahlotus, 7 p.m.

Oregon

5A Columbia River Conference

League Overall

Pendleton 0-0 3-2

Hermiston 0-0 3-2

Hood River Valley 0-0 1-4

The Dalles-Wahtonka 0-0 1-4

Friday, Sept. 30

Hermiston 28, Moses Lake 24

Bend Mountain View 63, The Dalles-Wahtonka 0

Ontario 21, Pendleton 14

Summit 28, Hood River Valley 16

Friday, Oct. 7

Hermiston at The Dalles Wahtonka, 7 p.m.

Pendleton at Hood River Valley, 7 p.m.

3A Eastern Oregon League

League Overall

Nyssa 0-0 4-0

Umatilla 0-0 2-2

Burns 0-0 2-3

Riverside 0-0 1-3

Grant Union 0-0 0-4

Vale 0-0 0-4

Friday, Sept. 30

Baker 53, Burns 6

La Grande 28, Grant Union 7

Umatilla 24, McLoughlin 6

Nyssa 54, Butte County, Idaho 6

Bye: Riverside, Vale

Friday, Oct. 7

Umatilla at Burns, 7 p.m.

Riverside at Grant Union, 7 p.m.

Vale at Nyssa, 8 p.m.

2A Blue Mountain Conference

League Overall

Stanfield 2-0 3-2

Weston-McEwen/Griswold 1-0 4-0

Enterprise 1-0 1-1

Heppner 1-1 3-2

Pilot Rock 1-1 1-3

Irrigon 0-2 1-3

Elgin 0-2 0-5

Friday, Sept. 30

Stanfield 55, Irrigon 36

Weston-McEwen/Griswold 41, Pilot Rock 0

Heppner 48, Elgin 14

Saturday, Oct. 1

Enterprise vs. Knappa at Irrigon HS, 6 p.m.

Friday, Oct. 7

Stanfield at Heppner, 7 p.m.

Elgin at Weston-McEwen/Griswold, 7 p.m.

Irrigon at Enterprise, 7 p.m.

Bye: Pilot Rock

1A Big Sky Conference

League Overall

Dufur 1-0 3-1

Ione 1-1 3-2

Condon/Wheeler 1-1 2-2

Sherman 1-0 2-3

Echo 1-1 2-3

South Wasco County 0-2 1-4

Arlington 1-1 1-3

Friday, Sept. 30

Arlington 50, South Wasco County 34

Sherman 30, Ione 12

Dufur at Union, late

Echo 36, Condon/Wheeler 24

Friday, Oct. 7

Union at Arlington, 7 p.m.

Sherman at Condon/Wheeler, 7 p.m.

Ione at Dufur, 7 p.m.

Echo at South Wasco County, 7 p.m.

Tri-City Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service